Ваша препорака

Главни јадења

Денеска е голем празник: Замесете јачменов леб

Денеска православните христијани го празнуваат Св. рамноапостол Аверкиј.Црквата го нарекува рамноапостол заради неговите успеси во проповедта на Евангелието, слични како на апостолите. Во време на император Антонин беше епископ во Ерапол, Фригија. Заради неговиот доблесен живот и чудата што ги правеше во Христово име, малку по малку се крсти целиот Ерапол, […]

Посно и веге

ПОСНО И ВКУСНО: Овој петок ќофтиња од леќа

Леќата е традиционално македонско јадење, а за овој петок ви нудиме деликатес токму со него. Еве што ви е потребно. Повеќе на Готви.мк: Крем чорба од тиква и компири Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин Мусака со печурки Мусака со карфиол и мисиркино месо Мусака на ориентален начин Повеќе […]

Повеќе

Земјотрес утрово ја стресе Македонија

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денеска регистрира земјотрес чии епицентар се наоѓа во соседна Албанија.Овој земјотрес се случи во 06 часот и 08 минути со Рихтерова локална магнитуда 4.0. Истиот […]

Повеќе

Вие сте од луѓето кои јадат лед? – ова е лоша вест за вас

Ако сте меѓу оние луѓе кои сакаат да грицкаат лед, откако ќе си го испијат пијалокот од чашата, имаме лоша вест за вас.Личностите кои патат о еден облик на анемија често имаат порив да јадат лед. Ова се симптомите кои не смеете да ги игнорирате: Слабост и омалаксаност, бледоликост, лош […]

Главни јадења

Ручек за десет минути: Полнети пиперки со вкусен фил

Направете необични полнети пиперки со вкусен фил од туна. Ручек за четири лица, готов за десет минути. Повеќе рецепти на Готви.мк: Солени палачинки Палачинките на Леа Посно: Палачинки без зејтин Палачинки за 3 минути Палачинки со мед и ореви Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт Палачинки на кои не […]

Видео, Салати

Рецепт за највкусните маринирани шампињони (ВИДЕО)

Лесно се подготвуваат и се поевтини од оние кои ги купувате во продавница… Овие маринирани печурки сигурно ќе бидат неизоставен дел од вашата зимска трпеза. Одлични се како прилог и добро ќе ви дојдат за зимскиот пост. А како можете да ги подготвите погледнете во видеото во прилог: Повеќе рецепти […]

Tips & Tricks

ТРИК ЗА БЛЕСКАВИ ПОДОВИ: Додајте ја оваа состојка и домот ќе блеска како никогаш досега

Само една состојка од вашата кујна ќе направи вашите подови да блескаат како никогаш досега! Еве како со помош на црн чај да направите средство за бришење на подовите во куќата. Потребни ви се 2 литри вода и 8 кесички црн чај. Во зовриена вода ставете ги кесичките чај и […]

Деликатеси, Десерти

Идеално за кочан ладните ноќи: Топло чоколадо со црвено вино

Уживајте и загрејте се во ладните ноемвриски ноќи со неодоливиот вкус на топло чоколадо збогатен со една магична напивка. Повеќе на Готви.мк: Мајката на Јелена Крлеуша: Еве како конечно ја победив зависноста од храна! Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета Ким Кардашијан откри како ослабе […]

Видео, Десерти

Еве како се подготвуваат популарните колачиња во форма на полумесечини (ВИДЕО)

Колачињата се готови за 30 минути, од состојки кои сигурно ги имате дома.Популарните кокос колачиња ги правеле и нашите баби, а ние ви пренесуваме оригинален рецепт. Повеќе десерти на Готви.мк: Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед Пудинг од ориз Чоколадна баклава Чоко […]

Главни јадења

Пикантно пиле со маслинки

На пилешкото посебен вкус му даваат ароматичниот сос и маслинките. На здравје! Повеќе рецепти на Готви.мк: Зеленчукова супа Крем супа од моркови Телешка супа со куркума и брокула Мисиркина супа со јајце Пролетна супа Јагнешка чорба по традиционален рецепт Крем чорба од тиква и компири