Tips & Tricks

Tips & Tricks, Повеќе

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Понекогаш се случува да се исфлекаме кога најмалку сакаме. И тоа на новите или омилените парчиња од гардеробата. Но, без гајле, имаме евтино, едноставно и ефикасно решение 🙂 Оваа комбинација ќе ги спаси вашите омилени алишта: Потребно е да направите раствор со еднаква количина на лимон и вода или, алтернативно, […]

Tips & Tricks

Келнери и готвачи во ресторани откриваат што никогаш не би нарачале!

Сигурно многу пати сте размислувале за подготовката на храната од вашиот омилен ресторан. Келнерите и готвачите откриваат што е тоа што никогаш не би го нарачале. Вработените искрено на Реддит одговарале на прашањето што никогаш не би јаделе од сопствениот ресторан. Судејќи по одговорите, ниту обична супа не е сигурен […]

Tips & Tricks

3 природни лекови кои ќе ја ублажат главоболката

Луѓето често користат медицински лекови како би ја ублажиле болката, но постојат многу природни лекови против главоболка кои би можеле да ве излечат брзо и едноставно… Ѓумбир Ѓумбирот може да ви помогне во намалување на воспалението на крвните садови во главата, што овозможува олеснување од главоболка. Парчиња ѓумбир додајте во […]

Tips & Tricks

Произведен каиш кој предупредува на прејадување

Ако сте помислиле дека на паметните изуми им дошол крај, се лажете. Компанијата „Samsung“ отиде чекор подалеку и произведе каиш кој ги предупредува корисниците на прејадување. Станува збор за проект кој заживеа на сервисот „Kickstarter“, а кој доби поддршка од „Samsung“. Паметниот каиш под назив „Welt“ има сензори за следење […]

Tips & Tricks

Пуштена во употреба првата европска „фонтана за пиво“

Повеќе стотици љубители на пиво вчера се собраа во словенечкото место Залец на отворањето на првата „фонтана за пиво“ во Европа, јавуваат словенечките медиуми. Таа е нова атракција која пред неколку години ја осмислиле локални бизнисмени, меѓутоа нема да исфрла литри бесплатно пиво кое посетителите би можеле да го пијат. […]

Tips & Tricks

Веќе никогаш нема да ставате парче лимон во пијалакот!

Парчињата лимон во леден чај, коктели и други пијалаци даваат посебна арома и свежина, но тоа е само убава слика однадвор. Ако малку подлабоко размислиме за тоа дали е тоа здраво и добро за нашиот организам, дали ќе можеме да одговориме на прашањето – колку воопшто е чисто тоа парче […]

Tips & Tricks, Видео

Што се случува во вашиот организам по само една шолја кафе?!

Шолја кафе е неизбежен дел од утринските ритуали. Но, дали некогаш сте се запрашале што се случува во вашиот организам по само една испиена шолја кафе? По само десет минути кофеинот директно влегува во крвта и го подигнува крвниот притисок. А што се случува во наредните шест часа и кога […]

Tips & Tricks

Со овој РЕЦЕПТ решете се од лошите миризби

Доколку се борите со претерано потење или имате проблеми со лош здив, можеби проблемот е во исхраната. Но, постои делотворно решение за овој проблем, пишува RunHealthyLifestyle. Секако, не значи дека не би требало да користите дезодоранси, но со оваа напивка можете да ја намалите непријатната телесна миризба. Имено, било да […]

Tips & Tricks, Видео

Што велите? Вака ќе изгледаат супермаркетите во иднина! (ВИДЕО)

Многумина избегнуваат секојдневно да одат во супермаркет по намирници. Тоа го прават само неколку пати месечно. Но, судејќи по ова видео, на тие „маки“ им се ближи крајот. Што мислите на ова: да не излегувате од автомобилот, а да сте во супермаркет? Дали ова се супермаркетите на иднината, не знаеме, […]

Tips & Tricks

Дознајте кои од овие 10 кујнски трикови навистина успеваат

По сè изгледа, не сите животни трикови коишто ги гледате на интернет можат да ви бидат од корист и да ви го направат животот полесен. За таа цел, ние решивме денес да ви презентираме 10 популарни кујнски трикови; некои од нив се навистина супер и корисни за употреба во вашата […]