Tips & Tricks

Tips & Tricks

МЕЗЕТО Е ЗАДОЛЖИТЕЛНО: Еве зошто сакате да јадете кога пиете алкохол

Конзумацијата на алкохол ја следи зголемен апетит, сугерираат експериментите на британски научници спроведени врз глувци, пренесоа медиумите. Истражувачите од Francis Crick Institute утврдиле дека по конзумацијата на алкохол доаѓа до активација на сигнал во мозокот кој организмот го поттикнува на внес на храна. Алкохолот доведува до зголемено делување на AGRP […]

Tips & Tricks

СУПЕР ТРИК: Излупете ги варените јајца за три секунди

Ви нудиме супер трик за чистење на варените јајца.Во водата во која се варат се става малку сол, а откако јајцата ќе бидат сварени, веднап ставете ги во ладна вода. По една минута излупете ги без проблем. Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка […]

Tips & Tricks

СЕГА ЗНАЕМЕ ШТО НИ ТРЕБА: Еве која намирница е најделотворна во сезоната на грип и настинки

Кога доаѓа зимата, често дури и оние со јак имунитет подлегнуваат на настинки, болки во грлото, кашлица и слично. Секако, логична постапка би била одење на лекар, но доколку сакате прво да се обидете сами, по природен пат, да го решите проблемот, би можеле тоа да го направите на следниов […]

Tips & Tricks

ЗДРАВО И ВКУСНО! Еве зошто треба да конзумирате јогурт секој ден

Јогуртот е значаен извор на калциум, фосфор, јод, цинк и витамин Б5, како и витамин Б12 кој ги чува црвените крвни зрнца и помага во зачувување на нервниот систем. Исто така, јогуртот помага во превенција од остеопороза, комбиниран со правилна исхрана. Поради прекумерното конзумирање сол, луѓето имаат проблеми со висок […]

Tips & Tricks

Полесно не може да биде: Отстранете го мирисот на кромид од даската за кујна

Ако сакате мирисот на кромид да исчезне како со магично стапче од вашата даска за сечење, тогаш ви нудиме супер трик.Сите знаеме колку е кромидот вкусен и здрав и дека ниедно јадење без него не може да се нарече јадење, но сепак, најголемиот проблем со кромидот е неговиот јак мирис […]

Tips & Tricks

Овие намирници се помоќни за расонување од кафе – ќе се изненадите

Мислевте дека само со кафе може да се расоните и да го почнете денот? Тогаш се излажавте. Овие намирници поубаво ќе ве расонат од него. Овесна каша Вода Јаболков оцет Зелено овошје и зеленчук Мента Јајца Пробајте некое утро и ќе се изненадите. Повеќе на Готви.мк: Дамки од црвено вино […]

Tips & Tricks

СПАС ВО ДОМАЌИНСТВОТО: Направете сами средство против тврдокорни наслаги

Отстранете ги дамките и масните наслаги брзо и ефикасно. Масните наслаги кои остануваат на шпоретот и садовите по готвењето се вистинска мака за чистење, а купените средства можат да бидат агресивни кон вашата кожа. Доколку сакате безбедно и ефикасно средство за отстранување масни наслаги, можете да го направите сами. Еве […]

Tips & Tricks

Намирница која го продолжува животот: Лутите пиперки го чуваат срцето и мозокот

Истражување спроведено во САД на Универзитетот Вермонт ја поврзува редовната конзумација лути пиперки со поголеми шанси за долг живот. Забележаното е намалување на ризикот за смрт во најголема мера се однесува на редуцирање на зачестеноста на срцевите заболувања и мозочните удари, покажуваат резултатите од анализата на податоци за околу 16.000 […]

Tips & Tricks

Чудесен тоник од ѓумбир против надуеност

Најчестата причина за надуаеност е голтање воздух за време на јадење, поради брзо јадење и недоволно изџвакана храна. Надуеноста во цревата предизвикана од бактерии се случува ако цревната флора е пореметена, на пример поради земање антибиотици, поради прејадување и интолеранција на лактоза. Еве рецепт за чудесен тоник против надуеност:   […]

Tips & Tricks

АКО САКАТЕ ДА ОСЛАБЕТЕ: Овие 5 намирници не смеете да ги јадете по 19 часот!

Со конзумирање на овие намирници после 19 часот, тотално ќе ги упропастите ефектите од тренинзите и плановите за слабеење! 1. Пржени компири Масната, тешка храна е богата со калории и маснотии, но и тешко паѓа на желудникот, па потребно е повеќе време за да се свари, поради што наутро ќе […]