Tips & Tricks

Tips & Tricks

Трик за најубав крем и колачи – евтино, а секогаш успева

Колачите и кремовите ќе имаат поубава боја ако им ставите малку сол и ги оставите да постојат две до три минути. Потоа се матат вообичаено. Солта во колачите нема да се чувствува, па воопшто не се грижете. Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве […]

Tips & Tricks

Трик за печените пиперки за зимница – вака ќе ги излупите за секунда

Овој трик многу ќе ви користи оваа есен при правењето зимница и ајвар. Ако сакате полесно да ги излупите пиперките кои ги печете, ставете ги во кесе и заврзете го. Нека стои одреден период, па сама ќе се оддели лушпата и се ќе оди побрзо. Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Смути […]

Tips & Tricks

Ако ви се истури црвено вино – вака дамката ќе ја снема веднаш

Ако сте истуриле црно вино на чаршафот или пак на некое парче облека, ви треба верувале или не уште вино, но овој пат бело. Истурете горе бело вино и ќе се неутрализира дамката. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Колку долго може да стои виното отворено Шампињони во бело вино Топло чоколадно вино […]

Tips & Tricks

Вака правилно се чуваат кашкавалот и сирењето – нема да се исушат

Кашкавалот и сирењето имаат посебно место во ладилникот и треба да се внимава на тоа, за брзо да не се исушат. Треба да не се чуваат на најладниот дел од фрижидерот, бидејќи губат вкус. Ставете ги на подолните полици. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело […]

Tips & Tricks

Подгответе ги теглите за зимница во микро – лесна постапка готова за 5 минути

Постои брз и лесен начин за стерилизирање тегли, а потребно е само да имате микро. Ова е модерен начин и се одвива вака: Околу 50 милилитри вода се ставаат во теглата која е претходно добро измиена и проверена да не е напукната некаде. Се загрева микрото на најсилно, па се […]

Tips & Tricks

Јаболката секогаш ставајте ги до бананите – вака нема да фрлите овошје веќе

Јаболката се вкусно и здраво овошје и помагаат за еден голем проблем. Имено, испуштаат етилен, па ако ставите на пример банани до јаболката, нема да поцрнат брзо. Не реагираат само бананите, туку и киви, манго, диња. Секогаш чувајте ги заедно. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Ги чувате јајцата на вратата од фрижидерот? […]

Tips & Tricks

Компирот испечен со лушпа брзо ќе омекне вака – има лесен трик

Компирот со лушпа многу побрзо ќе омекне, ако пред да го приготвите го оставите десет минути во врела вода. Така ќе биде и крцкав горе, и мек како душа внатре, па нема да имате мака. Ова е супер трик и делува. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Луди компири од рерна Мусака со […]

Tips & Tricks

Отстранете ги етикетите од садовите без рибање – има лесен трик, сами паѓаат

Верувале или не, етикетите на садовите дома ќе ги извадите лесно и брзо со помош на фен. Топлиот воздух од вклучениот фен ќе направи да попуштат налепниците, и да се тргнат без мака и рибање, кога потоа ќе пуштите вода. Веќе нема да ви пукаат ноктите. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Ги […]

Tips & Tricks

Вака најлесно ќе одвоите белка од жолчка – трик за тазе домаќинки

Ако сакате лесно да одвоите белка од жолчка и сте тазе домаќинка, ова е трик за вас. Ако не можете со рака, направете го тоа со цедалка. Ставете го јајцето во цедалка и белката ќе истече, а жолчката ќе се задржи.   Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Ги чувате јајцата на вратата […]

Tips & Tricks

Со овој трик ќе откриете колку е квалитетен мајонезот

Сите љубители на мајонез го додаваат во секое јадење, а постои лесен начин да се провери колку всушност е квалитетен мајонезот. Имено, квалитетниот мајонез има само млеко во прав, па така со мајонез додаден во неколку капки јод ќе проверите дали има и скроб и други додатоци. Мешавината која не […]