Tips & Tricks

Tips & Tricks

Излечете синусна инфекција за 20 секунди – направете го овој напиток и олеснете си

Синусната инфекција е состојба кога доаѓа до отекување или воспаление на ткивото покрај синусот. До тоа доаѓа кога синусите се исполнети со течност и бактерии наместо воздух.За среќа постои начин како да ја излечите оваа инфекција. Поврзани вести на Готви.мк Брзи роденденски сендвичи ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи […]

Tips & Tricks

Најупотребуваниот зачин во светот, ја чува бојата на вашата облека – испробајте!

Најзастапениот зачин, речиси во сите јадења, има примена и при перење на алиштата. Биберот е зачин кој се додава во речиси сите јадења. Има здравствени својства како забрзување на метаболизмот, а позитивно делува и на топењето на масните наслаги. Исто така, биберот е застапен и во козметичката индустрија. Она што […]

Tips & Tricks

ДОКАЖАНО: Јадете зелка и не се грижете за здравјето

Зелката зазема водечко место на листата најздрави намирници. Содржината на витамин Ц и сулфур во зелката ги отстранува отровите кои се главни причинители за кожни болести и реуматизам. Со своите лековити својства, посебно антиоксидансите, зелката ја зголемува отпорноста против рак. Сировата зелка помага и кај слабокрвност, несоница, депресија и анксиозност, […]

Tips & Tricks

Една намирница од кујната го враќа сјајот на старите завеси

Ако сакате завесите дома да блескаат и да не изгледаат како стари, туку како штотууку донесени од продавница, се што ви треба е да влезете во кујната и да земете алкохолен оцет. Во машина кога ги перете завесите заедно со нив ставете и пола шолја оцет и детергент. Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: […]

Tips & Tricks, Видео, Салати

Печени пиперки за во замрзнувач или за ајавар

Јутјуб каналот „Шерпица“ ни покажа како најдобро да ги испечеме пиперките, кои потоа можете да ги ставите во замрзнувач или да ги искористите за ајвар. Начинот погледнете го во ВИДЕОТО во прилог: Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен […]

Tips & Tricks, Видео

Со овие трикови ќе научите како правилно да исечете леб (ВИДЕО)

Дали знаевте дека постојат правила по кои се сече лебот? Во зависност од видот на лебот кој го консумирате, постојат трикови кои ќе ви го олеснат сечењето. Сепак, пресудно правило е да имате добар нож баш за таа намена. Дрвената даска на која ќе го поставите лебот, по правило, мора […]

Tips & Tricks

Сода+вода = блескав мебел и теписи

За да имате блескав мебел и теписи дома, се што ви треба е сода. Постапката е следна, земете топла вода во шише со пумпа, испрскајте на мебелот, па ставете сода. Не ставајте премногу, нека отстои па пребришете. Се ќе блеска. Диетален појадок што ќе ве држи сити Рецепт за облоги […]

Tips & Tricks, Видео

ЌЕ БИДЕТЕ ВООДУШЕВЕНИ: 5 фантастични начини како да искористите калап за мафини

Во калап за мафини не морате да ги правите само омилените десерти. Погледнете како уште можете да искористите калап за мафини и пронајдете инспирација да ги израдувате своите најмили. 1. Во плех наредете кругови ананас, па на нив ставете вишни. Потоа овошјето прелијте го со смеса за мафини. Кога ќе […]

Tips & Tricks

Има повеќе бактерии од корпа за отпадоци – еве колку често да го менувате сунѓерот

Верувале или не, сунѓерот за садови е повалкан и од корпа за отпадоци, а затоа треба да се менува често. Истражувањата покажуваат дека сунѓерот треба да се менува на една недела за да се заштитиме себе и здравјето. Особено ако со истиот сунѓер ги бришеме и работната и садоперот кои […]

Tips & Tricks

Имате тегоби и надуен стомак? – намалете го преку ноќ

Нормално е да имате надуен стомак кога ќе се прејадете или изедете некоја тешка храна, сепак треба да знаете дека подуван стомак може да биде и резултат од присуство на бактерии, па затоа ако надуваноста долго трае можно е да имате така наречена Хеликобактери пилори.Освен надуен стомак други симптоми  за […]