Tips & Tricks

Tips & Tricks

Ако сте нерасположени – Киселата намирница помага за расположение

Лимонот е здрава намирница полна витамин Ц, особено корисна за борба со инфекции, вируси и бактерии. Земете чаша лимонада или пак каснете една кришка лимон ако сте нерасположени. Лимонот помага и за овој проблем.   Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со […]

Tips & Tricks

Грешка која не смеете да ја правите – Правило за дрвените лажици

Сите користиме дрвени лажици додека готвиме, а има мал трик како долго да ги сочувате. Секогаш мијте ги рачно, бидејќи ако ги ставите во машина за садови, брзо ќе се распаднат. Со рачното миење долго ќе траат. Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата […]

Tips & Tricks

Елиминирајте лоши мириси од ладилникот

Ако сакате да ги елиминирате лошите мириси од ладилникот, тогаш има мал трик. Ставете малку сварено и оладено кафе во сад и ставете го во ладилникот. Ќе ги впие сите лоши мириси. Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана […]

Tips & Tricks

За да не ви падне овошјето во колачот – Има супер трик

Ако користите кандирано овошје за некој десерт, има начин како да не падне на дното. Измијте го, исушете го и извалкајте во брашно. Така нема да падне. Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко

Tips & Tricks, Uncategorized

Нема веќе мака – Вака брзо ќе отворите тегла

Ако сакате брзо и лесно да отворите тегла, има мал трик. Свртете ја теглата наопаку, па со нож поминете на внатрешната страна на капакот. Вака притисокот ќе попушти. Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко

Tips & Tricks

Ако не знаете како се лупи клавче

Ако не знаете како да излупите пченка, има мал трик. Земете округла модла за колачи и поставете ја на средина на клавчето.Почнете да ја движите надоле.     Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко

Tips & Tricks

Како темелно да го исчистите тостерот – Нема да има ни ронка леб

Тостот е совршен за појадок или вечера, а проблем по правењето тост е чистењето на тостерот поради самите рецки на него. За темелно чистење земете четка за заби.Поминете ги сите простори и потоа избришете со салфета. Направете го ова додека е тостерот млак.   Повеќе вести на Готви.мк: Рости од […]

Tips & Tricks

Нема да се појави пајак во домот – Една намирница ги брка

Колку и да чистиме знае да се појави пајак во ќошевите дома, но има начин како да се спасите од проблемот. Измешајте половина оцет, половина вода во сад и испрскајте ги ќошевите.Нема да видите пајак повеќе, бидејќи оцетот ги брка.   Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата […]

Tips & Tricks

Трик за маргарин – Заштедете си време и нерви кога правите тесто и колачи

Ако правите тесто или колачи, употребете го маргаринот брзо и лесно без сечење. Замрзнете го па с ренде изрендајте го директно во деликатесот кој го правите. Ќе ви заштеди нерви и време.   Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена […]

Tips & Tricks

Зошто се сее брашното?

Ако некогаш сте се запрашале зошто брашното се сее, тогаш ова е одговорот. Брашното се сее бидејќи на тој начин секое зрно поединечно се зрачи и тестото е еднакво и лесно   Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана […]