Tips & Tricks

Tips & Tricks

Пресолената супа може да ја спасите со евтин трик – не троши ни време ни пари

Ако случајно готвевте супа и претеравте со солта, помогнете си и спасете го ручекот со мал и лесен трик. Ви треба четвртина излупен компир кој ќе го ставите во супата. Парчето ќе ја апсорбира солта.   Повеќе Готви.мк рецепти:Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг […]

Tips & Tricks

Поради овие грешки храната која ја подготвувате не е вкусна

Ова се најголемите грешки во кујната. Маснотии Премногу маснотии не се добри ниту за здравјето, ниту пак за вкусот на храната. Премногу готвење Тука нема помош! Зачини Што повеќе состојки имате, тоа помалку главните вкусови доаѓаат до израз. Преполна тава Ако ги натрупате сите состојки, вашата храна ќе почне да […]

Tips & Tricks

Ќе мириса цел дом, подобро од освежувач – ставете евтин зачин во вода и зовријте

Ако мака мачите со проветрување на просториите, тогаш имаме супер трик за вас. Ставете вода во тенџере да зоврие, па ставете малку цимет. Доволни се стапче или две цимет, па варете ги уште малку откако ќе зоврие водата. Миризбата ќе направи опасен мирис во целиот дом.   Повеќе на Готви.мк: […]

Tips & Tricks

Исчистете ги апаратите за бела техника да бидат како нови – нема веќе жолти дамки

Секој од нас дома, посебно домаќинките, сакаме да ни блескаат апаратите, особено оние за бела техника кои се пожолтени. Исклучете го секогаш уредот од струја, па земете шише со прскалка каде сте измешале оцет  со вода, па испрскајте и истрљајте. Се ќе блеска.   Повеќена Готви.мк:Брз појадок со туна салатаВИДЕО […]

Tips & Tricks

Загорените тави не се веќе проблем – вака маснотијата сама се чисти

Ако во загореа шерпите при готвењето исчистете ги со мал трик. Се што ви треба е да ставите лимон, оцет и малку детергент, да истриете и измиете со топла вода. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Како да ја отстраните бојата за коса која не ви се допаѓа? Брз пилинг за меки усни […]

Tips & Tricks

Ако сфативте дека немате павлака, а ви треба – ова е совршената замена

Ако готвите супа и ви треба павлака за згуснување, а сфативте дека немате, тогаш има лесен три за замена. Измешајте маргарин и млеко и супата ќе биде еднакво густа и мека. Пробајте, делува. Повеќе на Готви.мк:Брз појадок со туна салатаВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за […]

Pastes, Tips & Tricks

Вака нема да згрешите со тестенините – колку вода е потребно за да се сварат?

За тестенините да бидат вкусни, потребно е да се варат во многу вода. На 250 грама тестенини требаат три литри вода. Вака ќе се сварат брзо и ќе бидат вкусни. Повеќе на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета […]

Tips & Tricks

Еве како да ги отстранете непријатните мириси од вашиот дом

Ја собира влагата, ги отстранува непријатните мириси и освежува… Постои едноставно и евтино решение за неутрализирање на непријатните мириси! Доколку во вашиот автомобил или во домот чувствувате непријатни мириси од застоена храна, влага или некој друг фактор, од нив ќе се решите со обични вреќички чај. Докажано, сувите вреќички чај […]

Tips & Tricks

Вака правилно се замрзнуваат печурки – важни правила

Печурките се намирница која може и да се замрзне. Рокот на траење вака им е 6-7 месеци, а пред да се замрзнат мора кратко да се бланшираат односно да се стават во врела, па ладна вода. Повеќе на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и […]

Meat, Tips & Tricks

Ако месото долго било во ладилник – вака ќе биде сочно кога ќе го испечете

Ако печете месо кое долго стоело во ладилник, тогаш има еден трик. Ставете неколку парчиња целер до него и ставете го во фолија.Така месото ќе биде повкусно и сочно.   Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за […]