Tips & Tricks

Tips & Tricks

Совршен крем за торти – Нема да видите ни грутка

Ако сакате да направите совршен крем без грутки, следете неколку правила. Сите ссотојки треба да се свежи особено ако не се готви кремот. Млекот осе додава постепено, не одеднаш. Кремот се меша и кога ќе се тргне од оган додека се лади.   Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте […]

Tips & Tricks

Правило кога пржите во тава – Една мала грешка го уништува ручекот

Секогаш кога треба да пржите нешто во тава, има важно правило. Никогаш не ја пренатрупувајте тавата, подобро земете поголема тава.Тајната е во тоа што така храната рамномерно ќе се испржи, додека во натрупаната некои делови нема да се испржени убаво. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: […]

Tips & Tricks

Најлесен начин да обликувате палачинки – Употребете го ова наместо да го фрлате

Откако ќе го искористите кечапот дома, не го фрлајте шишето. Малиот отвор ќе ви помогне за идеални палачики. Измијте го темелмо и исушете, па ставете смеса во него и спремете се за уживање.   Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук […]

Tips & Tricks

Трик со кој ќе карамелизирате кромид подобро

Постои трик кромидот побрзо да се карамелизира. Додајте му само една четвртина од мало лажиче сода, за да  се карамелизира лукот побрзо. Текстурата ќе биде понежна. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт […]

Tips & Tricks

Тестенините секогаш е ставаат во ваква вода – Нема да се лепат и кршат

Тестенините се варат во врела вода, но важно е таа да биде веќе овриена. Имено, тетенините имаат скроб кој ги прави лепливи во ладна вода, а во врела тие не е лепат една а друга. Така нема да ви се распаѓаат и кршат тестенините. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не […]

Tips & Tricks

Секогаш правете вака кога бланширате зеленчук – Нема да се суши

Откако ќе бланширате зеленчук, има мал трик што да правите со него. Ќе биде врело и ќе испарува што значи губи влага, а за да не се суши треба да го премачкате о мало. Така ќе му направите zаштита. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело […]

Tips & Tricks

Бланшираниот зеленчук ќе ја задржи бојата со еден трик

Зелениот зеленчук ќе ја задржи бојата со еден мал трик во кујната. Бланширајте го, па ставете го на лед. Така ќе му се задржи бојата. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за […]

Tips & Tricks

За гасови, надуеност и болка – Ставете го ова во вода

Ако имате гасови и болки во стомакот спасот е во евтина намирница која ни е лесно достапна. Земете чаша вода и ставете малку сода.Ќе ги снема болката и гасовите.   Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai […]

Tips & Tricks

Нема да се лепи и распаѓа – Пилешкото месо вака станува деликатес

Пилешкото месо е вкуснo, но со една намирница станува деликатес.Имено, пред печење премачкајте го со лимонов сок. Ќе биде вкусно и ароматично и нема да се лепи и распаѓа.   Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai […]

Tips & Tricks

Исчистете ги веницијанер ролетните лесно – Олеснете си

Постои трик како брзо и лесно да ги светнете венецијанер ролетните дома, кои се ситни и тешко достапни за чистење. За да не ги вадите и миете, исчистете ги со мокар чорап кој ќе ги фати темелно сите делови.Обидете се.   Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата […]