Tips & Tricks

Tips & Tricks

Дамките од боровинка може да ги отстраните за секнда – еве како

Ако уживавте во торта со шумско овошје или пиевте сок од боровинка, а бевте невнимателни и се накапавте, решението е ова:Во литар вода ставете лажица алкохолен оцет и половина чажица детергент течен. Нека отстои на дамката 20 минути па исперете. Прочитај Gotvi.mk рецепти: Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло […]

Tips & Tricks

Ако ја ставате лубеницата во фрижидер многу грешите – еве зошто

Сите ја ставаме лубеницата во фрижидер па се разладуваме во летните денови и ноќи, но правиме грешка, бидејќи таа треба да се чува на собна температура.Имено, експертите велат дека тоа е така бидејќи во спротивно таа ги губи хранливите материи и витамини кои ги има во себе. Во еден експеримент, […]

Tips & Tricks

Бигорот од тушот ќе падне со една намирница – веќе нема рибање и мака

Сите знаеме колку често тушот фаќа бигор, и колку тешко се чисти. За да не даате пари за скапи средства, направете си трик од кујната.Ставете оцет во кесе, а кесата врзете ја околу тушот. Нека делува 20-ина минути па измијте. Се ќе блеска. Прочитај Gotvi.mk рецепти: Диетално: Домашни брускети со домати […]

Tips & Tricks, Видео

Нема веќе да одите на стоматолог: Смеса за бели и здрави заби без каменец

Сите сакаме бели и здрави заби за здравје, совршена насмевка и секкао да ги избегнеме непријатностите на стоматолог. Ви нудиме смеса за блескави заби, здрави и цврсти без каменец. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: ВИДЕО: Шест одлични готварски трикови ВИДЕО: Оваа декорација се прави за минута, а сите ќе ги воодушеви ВИДЕО: Еве […]

Tips & Tricks

Диета со маслинки, нема мака, готвење, стоење а 100% е ефикасна

Ако сакате да загубите килограми брзо и лесно, нутриционистите советуваат да испробате диета со маслинки.Маслинките се здрави, вкусни, богати со влакна и аминокиселини, калциум, цинк, фосфор, и витамини Б, Ц, Е. На празен стомак изедете десет маслинки и земете лажица маслиново масло. Појадокот и вечерата треба да се составени од […]

Tips & Tricks, Видео

Ставете три сунѓерчиња за садови во фрижидер – ќе заштедите брдо пари

Ако сатвите сунѓерчиња во вашиот ладилник, ќе заштедите куп пари. Ова е трик корисен за секоја домаќинка: Прочитај повеќе на Gotvi.mk: На традиционален британски појадок со Џон Њуман Кои се омилените јадења и пијалоци на Енрике Иглесијас? ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса ВИДЕО: Направете шеќерна […]

Tips & Tricks

Заборавете на водата со лимон: Ова е новиот хит за слабеење и детоксикација

Мешавината од вода и грејпфрут имам сјаен вкус, ќе ве одушеви со своето освежувачко дејство, а и драстично ќе го забрза вашиот метаболизам.Половина цеден грејпфрут во една чаша млака вода, плус гранче рузмарин – тоа е вистинскто нешто што прави чуда за вашата линија. Доволно е само половина грејпфрут да […]

Tips & Tricks

Купивте лубеница и сфативте дека е како „тиква” – со оваа ситница ќе стане слатка како мед

Сигурно сте забележале дека од година во година се поретко се наоѓа лубеница која е сочна, па ако и вие доживеавте разочарување и купивте лубеница која народски кажано е како тиква, тогаш имаме решение.Верувале или не, треба да ставите малку сол на лубеницата, па контрастот ќе си го направи своето. […]

Tips & Tricks

Мајка ослабела 50 кила со еден напиток – го има секаде, многу е евтин а топи сало

Самохрана мајка била во депресија поради својата тежина, а потоа решила да ги земе нештата во свои раце и да си го промени животот.23-годишната Сиобан Торнтон која е мајка на тригодишно детенце, со помош на една напивка ослабела дури 50 килограми или буквално се преполовила. Таа достигнала 111 килограми и […]

Tips & Tricks

Ако ве испече медуза на одмор лекот е во кујна – ова никако не го правете

Сите знаеме дека понекогаш одморот може да се претвори во хаос кога ќе не испече медуза. Морската вода може да ни создаде непријатност, а пред да отидете на лекар еве што треба, а што не треба да направите. решението како и секогаш е во кујната:Ако имате при рака, испеченото место […]