Tips & Tricks

Tips & Tricks, Повеќе

Подгответе се за изненадување – Колку калории трошиме седејќи пред компјутер?

Нема залуден напор, тврди еден јапонски истражувач кој откри дека и со помош на компјутерското „глувче“ можеме да ослабеме. Во книгата „Претворете се во калории“ (Convert Anything to Calories), која неодамна е објавена во Јапонија, тој наведува дека со секој клик на глувчето губиме 1,42 калории. Овој резултат го добил […]

Tips & Tricks, Десерти, Повеќе

Има решение! Еве како најлесно да ја надминете кризата за благо

Ако премногу внесуваме шеќери во телото преку преработената храна, поттикнуваме брз раст, а со тоа и еднакво брз пад на гликозата во крвта. Затоа е потребно да внимавате што и на каков начин внесувате во вашиот организам. Ви нудиме предлог намирници кои ќе ви помогната да ја намалите потребата за […]

Tips & Tricks, Повеќе

Ова сигурно не го знаете: Како да препознаете природен мед?

Со помош на овие неколку трикови со леснотија ќе препознаете вистински природен мед. Не наседнувајте и внимавајте бидејќи се работи за една од најздравите намирници на светот. 1.Читањето на составот на теглата мед е чекор кој помага при избор на квалитетен чист мед кој во себе не содржи адитиви. Произведувачите […]

Tips & Tricks, Повеќе

Баталете ја машината за садови – Нема да ви се верува колку калории троши миењето на рака!

Досега сме слушнале дека вежбањето, тренинзите и спортувањето трошат многу калории и се главни сојузници во борбата против вишок килограми. Брзото одење и пешачењето исто така ни помагаат да согориме 200 до 300 калории за еден час. Но, дали сте знаеле дека миење садови на рака ни согорува 144 калории […]

Tips & Tricks, Повеќе

Роналдо нема намера да се пензионира – Еве која е неговата тајна за топ форма

Манекенска диета – тоа тајната на фудбалерот Кристијано Роналдо, кој како што пишуваат светските медиуми нема намера брзо да се пензионира од активното играње фудбал. Медиумите тврдат дека Роналдо го открил решението – секоја година со помош на диети сели кон губење на еден килограм од мускулната маса со цел […]

Tips & Tricks, Предјадења

Здрав појадок: 5 правила со кои ќе ослабете летово

Со овие 5 едноставни правила можете да го забрзате метаболизмот и да го забрзате процесот на слабеење. Па ако мислевте денес да го прескокнете појадокот, размислете уште еднаш. Внесете најмалку 8 грама влакна Влакната ќе ве одржат сити и нема да посегнете по грицки сè до ручекот. Затоа важно е […]

Tips & Tricks

Најчесто поставуваното прашање периодов: Еве како да изберете лубеница

Сите сакаме да се освежиме со лубеница летниот период, а еве како да одберете сочна и крцкава лубеница за вас и вашите најмили ЖОЛТА ДАМКА Ако лубеницата на врвот има жолт круг или жолта дамка тоа е добар знак. Тоа е местото на кое лежела додека созревала, па најзрелите лубеници […]

Tips & Tricks

ВИДЕО: Нема веќе нервози во кујната – исчистете ги семките од лубеница за две минути

Сите уживаме во вкусот на лубеницата која е навистина освежително овошје за летниот период. Се јаде свежа, се користи за сокови, смути, џусови, или пак како додаток во некој сладолед или торта.Најголем проблем при сево ова се семките, а ние ви нудиме најлесен начин како да се ослободите од нив […]

Tips & Tricks

Кое овошје треба да го избегнувате за правење смути?

За да направите здраво и вкусно смути потребно е да знаете кое овошје е благотворно за нашето тело, а кое треба да се избегнува.На листата на овошје кое треба да се комбинира за совршено летно смути се кивито, јагодите, малините и боровинките. Тие се здрави овошки кои содржат малку шеќери, […]

Tips & Tricks, Главни јадења

ЈНА кувар: Рецепт за војнички грав

Оние кои служеле војска во бивша Југославија сигурно и ден денес се сеќаваат на популарниот војнички грав. Сајтот „ЈНА кувар“ го објави рецептот за познатиот грав, а во ние ви го пренесуваме во продолжение: Овој норматив обезбедува 5 дл. готово јадење Потопете го гравот во студена вода, водејќи сметка за тоа […]