Tips & Tricks

Tips & Tricks, Повеќе

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

Освежувачите за воздух се скапи и со интензивен мирис, а траат релативно кратко време. Но, затоа ви нудиме многу едноставен рецепт со кој ќе измешате само 2 состојки и ќе добиете природен домашен освежувач за воздух на вашиот дом или работни проистории. Потребни ви се: 1) цветни ливчиња од мирислива […]

Tips & Tricks, Повеќе

Билка која вреди како злато: Темјанот и неговите лековити својства

Темјанот има многубројни лековити својства, за кои знаат малкумина. Етеричните масла се употребуваат во арома терапија и арома масажа, а се користат за намалување на стресот, напнатоста и депресијата. Своја намена има не само во арома терапиите, туку и во козметиката, а темјанот претставува и лек за многу болести. Уште […]

Tips & Tricks, Повеќе

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

Нема да ви се верува, но има природен лек со кој се вадат флеките од мастило и тонер. Повеќе не мора да очајувате доколку по грешка се допрете со вклучено пенкало или додека го местите тонерот ја исцрните омилената кошува или маица. Потребно ви е само млеко – ни пиува […]

Tips & Tricks

ПРИРОДЕН РЕЦЕПТ: Измешајте ги овие 4 состојки и ќе ги прочистите цревата

Повеќе од 50 милиони луѓе во светот имаат проблем со цревата кои се однесуваат на здравјето на дебелото црево. Додека некои од проблемите се релативно мали како главоболка, акни, поспаност, замор и некои други посериозни се колитис, запек, Хронова болест, синдром на раздразливи/нервозни црева. Gotvi.mk Ви препорачува одличен природен рецепт […]

Tips & Tricks, Препораки

ВИДЕО: Кои се 10 најважни намирници за бебињата

Едно од најдискутираните теми е кои се првите и најважни намирници со кои треба да почнат да се хранат бебињата и децата кога за тоа ќе дојде време. Каналот „Howcast“ ја објавија нивната топ 10 листа. Дали се согласувате? Преслатко: Реакција на бебиња кога за прв пат пробуваат сладолед (видео) […]

Tips & Tricks, Повеќе

Мувла? Еве ефикасно и многу евтино решение

Мувлата се создава на влажните места во становите, куќите и работните простории. Може да се јави по ѕидовите, таваните, но и многу други површини. Но, постои еден едноставен лек за оваа состојба: Она што треба да го набавите е 3% хидроген од аптека, да нанесете на површината со мувла и […]

Tips & Tricks, Повеќе

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Во многу случаи овие рецепти можат успешно да се употребат за чистење флеки и брзо и лесно перење на облека. Станува збор за вода од свеж компир и вода од сварен грав. Еколошки и евтино. Вода од свеж компир Оваа вода служи за перење свилена ткаенина како и делови од […]

Tips & Tricks, Повеќе

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

Дечињата ја сакаат играта и забавата на сите детски начини. Сепак, како малку да ги подзаборавивме игрите во природа, во двор или на некоја голема полјана. Играњето во природа како по правило секогаш завршува со големи флеки од трева на облеката на децата. Но, не се лутете и не му […]

Tips & Tricks, Забава

Ким Кардашијан открива – Еве како слабеам и се борам против целулитот

„Јадете многу нискокалорични протеини, овошје, зеленчук, сирење и многу мало количество на јаглени хидрати“, таа ја открива својата тајна. Ако имате мало бебе и го доите, немојте прерано да почнете со диети. За време на диетата, постојано напорно вежбајте со личен тренер, а ако планирате да започнете со држење на […]

Tips & Tricks

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

После долготрајното перење и носење, алиштата можат да го изгубат својот сјај и боја. Ви откриваме многу едноставен и евтин лек со кој ќе ги освежите боите на вашите алишта: За да ја зачувате односно обновите свежината на бојата на вашите алишта кои сакате да ги исперете, потребно е претходно […]