Tips & Tricks

Tips & Tricks

Со овој зачин кажете им збогум на брчките на лицето

Со еден зачин од кујната кажете збогум на темните дамки и брчките на лицето. Куркумата е здрав производ кој помага против брчки, акни, темни дамки, подочници, како и митесери на кожата.Куркумата е зачин сличен на кари кој го има во сите продавници за здрава храна, во маркетите, како и на […]

Tips & Tricks

РЕЦЕПТ КОЈ ГО ОСВОИ СВЕТОТ: Како од шега топи маснотии!

Поради брзиот начин на живот, лошата исхрана и недостатокот од физичка активност, високото ниво на маснотии во крвта е болест на денешницата. Понекогаш кај покачените маснотии може да се забележи масно ткиво на горните очни капаци или некои други делови од телото. Доколку имате зголемено ниво на маснотии во крвта, […]

Tips & Tricks

Во само три секунди откријте колку се стари јајцата кои ги купувате во маркет!

Намирницата која секогаш ја имаме во фрижидер – спас за секој брз доручек и база на сите рецепти за колачи. Сепак, постојат недоумици колку јајца неделно смееме да изедеме, бидејќи научниците имаат поделени мислења за нивното добро и штетно влијание на телото. Како да препознаете колку свежо е јајцето купено […]

Tips & Tricks

ГРЕЈПФРУТ: Совршен за добро здравје и фит линија!

Грејпфрутот веројатно го користите како овошје за освежување и најчесто во сок, кој го правите комбинирајќи повеќе овошја. Тоа секако е витаминска бомба за зајакнување на имунитетот, но грејпфрутот можете да го користите и за други цели. Придобивките од грејпфрутот се огромни, а за нив малку се знае. Освен што […]

Tips & Tricks

Не е за луѓе со слабо срце: Ова е најјакото кафе на светот!

Речиси невозможно е да го замислите почетокот на денот без кафе. Пиење шолја кафе е еден од најчестите ритуали ширум светот. Едно кафуле отишло чекор подалеку и понудило црна напивка која содржи кофеин колку што има во 80 стандардни шолји кафе. Легендата вели дека до откритието на оваа моќна напивка […]

Tips & Tricks, Видео

ВИДЕО: Девет корисни совети како да употребите алуминиумска фолија

Во кујна сигурно имате алуминиумска фолија. Освен за покривање на остатоците од храната, ви пренесуваме девет начини како да ја искористите фолијата. Ова е креативно, а ќе ви биде од помош, сигурни сме… Погледнете: Повеќе вести на Готви.мк Брзо и освежително: Смути од шумски плодови ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна […]

Tips & Tricks, Повеќе

Со неколкудневен природен третман повторно до убави и нежни лакти

Грубите лакти не изгледаат убаво. Временските прилики, честото триење или допирање на работна маса или друга површина, но и нередовната нега придонесува за рапави и темни лакти. Со неколку третмани со лимон ќе го решите овој непријатен проблем. Направете абразивна смеса од сода бикарбона и лимон и нанесувајте ја неколку […]

Tips & Tricks, Повеќе

Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите

Нема поелегантни патики од оние во бела боја. Но, проблемот со нив е тоа што брзо се валкаат и флекаат. Сепак, постои едноставно решение за овој проблем, кој ни го испраќа читател на Gotvi.mk. Еве како да направите паста за чистење на бели патики. Потребно ви е: 1 лажица сода […]

Tips & Tricks, Повеќе

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Понекогаш се случува да се исфлекаме кога најмалку сакаме. И тоа на новите или омилените парчиња од гардеробата. Но, без гајле, имаме евтино, едноставно и ефикасно решение 🙂 Оваа комбинација ќе ги спаси вашите омилени алишта: Потребно е да направите раствор со еднаква количина на лимон и вода или, алтернативно, […]

Tips & Tricks

Келнери и готвачи во ресторани откриваат што никогаш не би нарачале!

Сигурно многу пати сте размислувале за подготовката на храната од вашиот омилен ресторан. Келнерите и готвачите откриваат што е тоа што никогаш не би го нарачале. Вработените искрено на Реддит одговарале на прашањето што никогаш не би јаделе од сопствениот ресторан. Судејќи по одговорите, ниту обична супа не е сигурен […]