Tips & Tricks

Tips & Tricks, Посно и веге

ВИДЕО: Погледнете како треба да јадеме лубеница

Откако ќе го изгледате ова видео, дефинитивно ќе го заборавите начинот на кој до сега ја сечевте и сервиравте лубеницата. Едноставно е – земете голем нож и исечете ја лубеницата на коцки според инструкциите во ова видео: За повеќе видеа со кулинарски трикови, рецепти и совети кликнете тука Прочитај поврзани […]

Tips & Tricks

ВИДЕО кое воодушевува: Ги свари јајцата, а белката и жолчката си ги заменија местата

Сите знаеме да свариме јајца и да ги додадеме во ордевер кога дочекуваме гости, но ние ви нудиме супер трик како вашите блиски кои ќе ви дојдат на гости да останат воодушевениОва триминутно видео ќе ви покаже како да направите уметност во кујната која ретко се гледа и да ги […]

Tips & Tricks, Препораки, Салати

Исхрана на децата: Еве колку овошје и зеленчук треба да јадат дневно

Здравјето на децата е најголемиот приоритет како на родителите, така и на надлежните институции во земјава. Но, колку овошје и зеленчук треба децата да јадат секој ден? Одговорот е 5 пет порции овошје и зеленчук на ден. Прочитајте го распоредот: Пример за овошје: (2 јаболка) или (2 чаши јагоди) или […]

Tips & Tricks, Повеќе

Излечете ги изгорениците од сонцето за еден ден – Природен рецепт

Се изложивте на сонце со недоволно заштитен фактор и ги заработивте првите изгореници?  Заштитата од сонцето е многу важна, но ако ви се случи да ја заборавите кремата за сончање и изгорите, може да имате многу проблеми и да ви се уништи забавата на годишниот одмор. Природниот рецепт содржи неколку […]

Tips & Tricks, Повеќе

ВИДЕО: 7 причини зошто треба да пиете сода бикарбона

Сода бикарбоната е неизбежна состојка при готвењето на некои јадења, но дали знаете за што уште се користи? Сода бикарбоната помешана со вода прави чуда кога се во прашања некои проблеми на  човекот. Погледнете при што помага во видеото: Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска […]

Tips & Tricks, Видео

ВИДЕО: Домашна маска за побрз раст на ноктите

Кршливите нокти се најчестата и најмачна појава која ве спречува да ја одржите должината. Наместо да се одлучите за лакови и препарати кои ветуваат добри резултати, но сепак мала е веројатноста дека реално ќе ги добиете, подгответе си домашна маска. За околу 2 недели по користењето ќе ги забележите првите […]

Tips & Tricks, Препораки

Колку калории треба да внесуваме дневно? Пресметајте тука

Колку калории ни се потребни дневно? Број на калориите кои ни се потребни во текот на денот: На поголемиот дел од тинејџерите и возрасните им се потребни помеѓу 1.500 и 2.500 калории, дневно. Колку влијаат калориите на тежината? За да ослабете половина килограм, би требало да согорите 3.500 калории со […]

Tips & Tricks

Ослободете се од темните дамки кај лактите – евтино и брзо

Доколку имате проблеми со темни дамки на вашата кожа, ова е решението за вас. Ви нудиме совети за ослободување од темната кожакај лактите. КУРКУМА И МЛЕКО Потребно е да измешате една лажичка куркума со малку млеко додека не добиете густа смеса. Добиената маска тријте ја на лактите и оставете ја […]

Tips & Tricks

Видео: Ставете путер и шеќер во микро – резултатот е генијален

Ви требаат само шеќер и путер за да направите совршена карамела во вашата микробранова печка. Верувајте, за само неколку минути ќе уживате. Што точно треба да направите погледнете во следното видео: Поврзани вести на Gotvi.mk: Сигурно не сте слушнале за овој рецепт но ќе ви стане омилен: Поховани банани Вакво […]

Tips & Tricks

Нема да верувате: Ставете кока-кола во пилешко месо и гледајте што ќе се случи

Во кујната нема граници, се мешаат секакви состојки, зеленчук и овошје, но ова сигурно не сте го виделе до сега. Иако на прв поглед ви изгледа чудно, откако ќе го видите видеото ќе го направите веднаш овој специјалитет. Погледнете што треба да правите во видеото  Поврзани вести на Готви.мк Мед […]