Tips & Tricks

Tips & Tricks

КЕЛНЕРИТЕ ОТКРИВААТ: Еве кои пијалаци не би требало да ги пиете во кафуле

Следниот пат пред да нарачате Мохито или точено пиво, размислете уште еднаш. Њујоршкиот комичар и келнер Тим Дун открил пет пијалаци кои, според неговото искуство, не би требало да ги нарачувате во кафуле. Мохито Воглавно ќе добиете лоши и неквалитетни состојки како засушена мента и расипана лимета. Наместо Мохито, нарачајте […]

Tips & Tricks

Помоќен од вијагра и афродизијак: Две состојки за да бидете ѕвер во кревет

Ако сакате да бидете ѕвер во креветот, не ви треба ништо друго освен две евтини намирници кои дома сите ги имаме.Ви требаат 30 грама суво грозје и 20 милилитри млеко. Добро искиснете го грозјето и сварете го со млекото. Пијте го ова три пати дневно и постепено смесата појачувајте ја […]

Tips & Tricks

Дали стаклените чаши треба да стојат свртени надолу – кои се легло на бактерии?

Некои ги чуваат чашите свртени надолу, а некои нагоре, но како е правилно?Ако ги чувате вашите стаклени чаши со лицето надолу, влагата ќе се задржи, и ќе станат легло на бактерии. Од друга страна, ако ги чувате обратно бактериите нема толку да се размножуваат бидејќи нема да се задржи влагата. […]

Tips & Tricks, Повеќе

Има ли спанаќот доволно железо за мускули како на Попај?!

Често родителите ги приморуваат своите деца да јадат спанаќ, бидејќи сметаат дека има многу железо. Но, овој зелен зеленчук не е толку богат со железо како што досега се верувало, тврдат германските научници. „Тоа е една од најпознатите нутриционистички грешки“, вели Хелга Струбе од Германскиот сојуз на нутриционисти. По спроведениот […]

Tips & Tricks

Никотинот го убива телото – исчистете се со овие намирници

Овие намирници го чистат телото од никотин. Евтини се, ги има во исте маркети и се вкусни.ЗЕЛЕН ЧАЈ Со пушењето телото губи течности во организмот и доаѓа во состојба на дехидрација. Зелениот чај помага телото да се исчисти. КИВИ И ЛИМОН Кивите и лимонот помагаат телото да се избори со […]

Tips & Tricks

КОРИСНИ СОВЕТИ: Вака намалете го чувството на глад

За да не бидеме гладни многу е важно како, кога и што јадеме. Ова се неколку совети кои ќе ви помогнат да го совладате чувството на глад.Пијте вода со оброкот. Јадете бавно, а не набрзина. Појадокот  е најважен оброк, не го прескокнувајте. Никако не јадете доцна навечер. Шетајте, пешачете или […]

Tips & Tricks, Видео

ГЕНИЈАЛНО: Овој трик ќе ви заштеди многу време (ВИДЕО)

Една од најдосадните активности во кујната која одзема најмногу време секако е лупењето компири. За да подготвиме јадење кое вклучува компир, треба да ги извалкаме ножевите и алатките за лупење, но она што најмногу ни смета е губењето време. За среќа, постои генијален трик со кој ќе ги излупите компирите […]

Tips & Tricks

Едноставен трик со кој вашето евтино вино ќе поприми вкус на скапоцено

Колку пати сте посакале своите гости да ги почастите со најдоброто вино, но едноставно не можете да си го дозволите. Ние ќе ви откриеме еден неверојатен трик со кој вашетo евтино вино ќе поприми вкус на скапоцено. Сè што ќе ви треба е блендер и неколку моменти. Ставете вино во […]

Tips & Tricks

Зошто е добро да ставите лук под перница!?

Лукот е моќна состојка во зачувување на вашиот имунитет и во борбата против бројни болести, помага во прочистувањето на црниот дроб, ја чисти крвта, ги олеснува симптомите на настинка и грип, го олеснува спиењето… Египјаните џвакале сиров лук поради неговите антибиотички и антивоспалителни својства. Главната состојка на лукот е алицин […]

Tips & Tricks

Знаете ли што значат броевите на налепниците на овошјето?

Веруваме дека сите сте ги забележале оние налепници на овошјето, најчесто на бананите, но дали некогаш сте помислиле што тие значат? На нив обично се наоѓа број од четири или пет цифри, а многу е важно да знаете што тие значат. Четири цифри Ако кодот има четири цифри кои започнуваат […]