Tips & Tricks

Tips & Tricks

Ги фрлате лушпите од јајцата? Правите огромна грешка

Доколку ги фрлате лушпите од јајцата правите огромна грешка. Тие може да се искористат за многу нешта во домот. Просечен човек годишно јаде до 200 јајца и ги фрла сите лушпи без да знае каков благодет може од нив да има во домот.Лушпите може да ги искористите како ѓубриво. Доколку […]

Tips & Tricks, Салати

Еве како да направите домашен пинџур

Ако сте љубител на зимници, овој рецепт сигурно ќе ви се допадне! Состојки: Уживајте! Повеќе поврзани вести на Готви.мк: Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео) Диетален појадок што ќе ве држи сити ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки Супер брз и вкусен домашен сос […]

Tips & Tricks

Ова се намирниците кои НЕ смеете да ги подгревате

Многумина ги подгреваат остатоците од ручек или вечера за храната да не се фрла. Но, за некои намирници тоа и не е така добра идеја бидејќи се губи хранливата вредност, а некои намирници при подгревање можат да станат и токсични. Овие намирници не би смееле да ги подгревате: Спанаќ Спанаќот […]

Tips & Tricks

ВИДЕО: Храната како уметност – Декорации за кои пријателките ќе ви љубоморат

Направете супер декорација од морков, кој е одличен зеленчук полн со витамини и благодети за здравјето, особено во есенскиот период кога има многу настинки и вируси.Сите пријателки ќе ви завидуваат. Се што треба е да го погледнете видеото за да создадете магија во кујната: Повеќе вести на Готви.мк: ВИДЕО: Декорација […]

Tips & Tricks, Повеќе

Еве како да направите чудесен сируп од грозје

Искористете ја сезоната на грозје на вистински начин. Дел од вкусното и здраво овошје сочувајте за зимата на следниот начин: Имате одличен сируп кој можете да го консумирате за време на сезоната на грип и настинки и да се заштитите. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Со грозје против брчки Адријана Лима открива: […]

Tips & Tricks

Еве каде била грешката: Цел живот погрешно ја миеме косата

Дали знаете дека квалитетот, сјајот, густината, мекоста и здравјето на косата зависат токму од начинот на кој ја миеме истата? Иако сите прво ставаме шампон, па потоа на крајот регенератор за таа да биде помека, стилистите велат дека тоа е огромна грешка која и штети на косата. Кога нанесуваме шампон косата […]

Tips & Tricks, Видео

ВИДЕО: Еве како да направите домашен путер за 3 минути

Многу едноставен рецепт со кој ќе направите домашен путер за 3 минути. Потребна ви е само една состојка и миксер. Резултатот е одличен, погледнете во видеото: Причитај повеќе на Gotvi.mk: Медени колачиња од путер и брашно Брашно, пиво, јајца и путер – 4 состојки за генијален резултат во кујната Видео: […]

Tips & Tricks, Повеќе

Со грозје против брчки

Грозјето периодов го има во изобилство на пазарите и во маркетите. Освен што е многу вкусно, неколку зрна грозје може да ви помогнат во борбата против брчките, како и за нега на лицето. Направете маска од грозје, овошка која ја има во овој период по пониски цени. Верувајте ова е […]

Tips & Tricks

Ова се најопасните комбинации на храна – дел од нив ги јадеме секој ден!

Некои намирници не треба да се мешаат, бидејќи делуваат штетно на организмот.  Некои ги јадеме секојдневно, па затоа убаво прочитајте кои намирници се штетни да ги комбинираме. ОВОШЈЕ ПРЕД ИЛИ ПО ОБРОК Овошјето организмот го апсорбира многу брзо, поминува во стомакот и доаѓа во цревата. Кога се комбинира со месо […]

Tips & Tricks, Повеќе

Со јаболков оцет против целулитот

Бербата на јаболка во Преспа е веќе започната, а јаболковиот оцет кој се добива со ферментирање на јаболката, освен во секојдневната исхрана, својата примена ја има и во процесот на топење на салото, целулитот и килограмите. На жените ширум светот облогите со оцет одамна им се познати со цел да […]