Tips & Tricks

Tips & Tricks

Овие 4 намирници никако не смеете да ги замрзнувате!

Замрзнувањето е многу ефикасен начин кога сакате да ги сочувате намирниците, но некои намирници не е добро да ги замрзнувате бидејќи веќе нема да бидат здрави, а нема да го имаат и истиот вкус. 1. Храна која содржи голема количина течност Краставици, ротквици, лубеница и портокали никако не смеете да […]

Tips & Tricks

Чај од камилица против болки

Наместо лекови против менструални болки или грчеви кои ги мачат голем број жени, подобро би било да испиете чај од камилица или нане, советуваат добро упатени билкари. Тие тврдат дека мачнина, повраќање или главоболка на овој начин се отстрануваат успешно како и кога ќе испиете лек за тоа. Непријатната болка […]

Tips & Tricks, Видео

Сакате да грицкате чипс? Направете го сами во микробранова! (ВИДЕО)

Кога следниот пат ќе ве фати голема желба и ќе посакате да грицкате чипс, направете го сами! Знаете ли колку брзо и едноставно можете да направите чипс во микробранова печка со минимална количина масло? Излупете го компирот и исечете го на што потенки парчиња… Погледнете: Повеќе рецепти на Готви.мк Која […]

Tips & Tricks, Видео

Трикови кои ќе ви ја олеснат работата во кујна (ВИДЕО)

Во кујна, секоја помош е добредојдена, па така, овие совети сигурно ќе ви помогнат – без разлика дали сте искусен готвач или само повремено подготвувате јадења. Погледнете ги овие феноменални трикови: Повеќе вести на Готви.мк Брзо и освежително: Смути од шумски плодови ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не […]

Tips & Tricks, Повеќе

Направете го ова пред спиење и веќе нема да имате проблеми со килограмите

Како би успеале да ја одржиме саканата тежина, потребно е да ги исфрлиме вечерните грицки, а најдобро би било кога би успеале грицките да ги замениме со оваа мешавина. За нашиот организам да ги согори мастите, потребен му е одмор, но и адекватен начин на исхрана. Ако не сакате да […]

Tips & Tricks

Знаете ли зошто оревите се толку здрави!?

Покрај тоа што се вкусни, оревите се и многу здрави. Од секогаш се сметале за важни за интелектуалните способности, а некои дури и го споредуваат изгледот на оревот со обликот на човечкиот мозок. Постојат дваесетина видови ореви и воглавно сите може да се јадат. За едно дрво со ореви да […]

Tips & Tricks

Не знаете како да ги исчистите садовите? Со овој трик ќе бидат како нови!

Постојано се мачите со валкани садови? Не грижете се, го имаме вистинскиот трик за вас… За вашите садови да изгледаат како нови, потребни ви се само малку сол и оцет. Во прилог погледнете како да ги „светнете“ садовите: Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Неверојатен рецепт со кој може да ги оставите […]

Tips & Tricks

Еве зошто вашето тело сака пиво

Пивото е еден од најпопуларните и најстарите алкохолни пијалаци. Пивото е природен и биолошки балансиран производ, па и со право се смета за течна храна. Енергетската вредност на еден литар стандардно пиво одговара на енергетската вредност на еден литар полномасно млеко. Во пивото уживаме поради неговиот единствен вкус и мирис, […]

Tips & Tricks

Намирници кои долго ќе ве држат сити

Кога ќе почувствувате глад, подобро е да изедете некоја супа, отколку да посегнете по парче леб. Не само поради калориите кои би можеле да ги добиете, туку течноста едноставно ќе направи да се чувствувате „полни“. Во продолжение прочитајте и кои се трите дополнителни намирници кои ќе ве држат подолго сити, […]

Tips & Tricks

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

После напорниот ден на чистење на вашиот дом или работни простории, освен заморот кој вие го чуствувате, потребно е и да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот кој сте ги користеле. Секако, целта е да можете повторно да ги употребувате, односно да не мора премногу често да купувате нови. […]