Tips & Tricks

Tips & Tricks

Сите ќе ви ја бараат тајната – Трик за повкусна и помека мусака

Мусаката е јадење кое речиси сите го сакаат и често го има на македонска трпеза. За компирот да биде поубав и помек има мал трик. Излупете го, исечете го и ставете ги круговите во малку млеко наместо во вода. Така ќе биде помек. Добар апетит! Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО […]

Tips & Tricks

Најголемата грешка со излупениот кромид – Опасно е по здравјето

Сите знаеме дека е кромидот здрав, и дека нема ручек без него, но има едно важно правило. Имено, излупениот кромид оксидира брзо, па не е здрав и корисен за следна употреба. Тоа значи дека станува отровен и еднаш се користи по лупењето и тоа веднаш. Не грешете вака.   Повеќе […]

Tips & Tricks

Крпите за кујна ќе бидат бели и без бактерии – Секогаш перете ги вака

Ако сакате крпите за кујна да бидат чисти и бели, има мал трик. Пред да ги исперете вообичаено, ставете ги преку ноќ во вода со лажица сода. Потоа исперете ги. Ќе бидат бели и без бактерии.   Повеќе рецепти на Готви.мк:ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромидРемек дело во кујната: Леб […]

Tips & Tricks

Маслинките помагаат за најголемиот проблем кога одиме на одмор

Ако имате потешкотии, ви е лошо, ви се гади или имате нагони за повраќање, имаме природно решение од кујната. Експертите се јасни, земете една маслинка и ставете ја во уста.Маслинките ќе ги запрата гадењето, вртоглавиците и други тегоби, со супстанците во нив кои ја сушат устата. Ова е корисно и […]

Meat, Tips & Tricks

Ако месото кое го купивте е жилаво – Само ова може да го спаси

Ако месото кое го купивте од маркет или месара е малку потврдо и жилаво, има трик како да се спаси. Во шерпата во која го правите, ставете и малку сода, за да се развари и омекне. Поврзани вести на Готви.мк Пржена банана Pad Thai со пилешко Еве што научивме на […]

Tips & Tricks

Вака ќе знаете дека е добро испечен – Трик за колачот секогаш да ви успее

Постои еден трик да знаете дека колачот со прашок за пециво се испекол добро. По исклучување на рерната, оставете го уште 10 минути на топло.Така ќе знаете дека и средината е печена. Добар апетит! Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од […]

Tips & Tricks

Јајцата подолго ќе останат свежи во ладилник – Има еден трик

Постои начин јајцата во лаидлникот подолго да бидат свежи. Се што треба да направите е кога ќе ги ставате да ги премачкате со масло. Така подолго ја држат свежината. Прочитај повеќе на Gotvi.mk:Салата со маслинки и кубетиЦезар салата + 2 рецепта за дресинг сосаСвежа салата која топи килограми и ја враќа […]

Tips & Tricks

Зелената салата повторно ќе биде свежа – Трик со кој ќе ја вратите свежината

Ако зелената салата изгуби од свежина, има супер трик. Исечете ја ситно и ставете ја кратко да отстои во ладна вода. Нека има и малку лимонов сок во водата и свежината ќе се врати. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Салата со маслинки и кубетиЦезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа […]

Tips & Tricks

Има начин да се спаси загореното јадење – Нема веќе нервози во кујна

Ако се заборавивте додека готвевете и ви загоре јадењето, има начин да се спаси. Заклопете го садот со јадење и ставете го до пола во сад со ладна вода.Вака ќе се одвои јадењето кое загорело од садот. Потоа ставете го во чист сад и гответе.   Повеќе рецепти на Готви.мк: […]

Tips & Tricks

Рацете нема да ви мирисаат на лук – Земете само талог од кафе

Сите знаеме колку е здрав и вкусен лукот, но голем проблем е што потоа кога го сечеме рацете долго мирисаат. Начин да се спасите од мирисот е да ги истриете рацете со талог од кафе.Потоа измијте ги и мирисот ќе се неутрализира.   Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб […]