Десерти

Десерти, Препораки

Роза баклава по најдобар рецепт

Дрита Хаџихамза ни испраќа рецепт за неодоливата Рози или Ѓул баклава, а која ја приготвила за време на празнувањето на Рамазан Бајрам. Таа ни го открива рецептот: Водата и шеќерот се мешаат, се вари шербетот и се додава сокот од лимон, а откако ќе се згусне се отстранува од топлина. […]

Tips & Tricks, Десерти, Повеќе

Има решение! Еве како најлесно да ја надминете кризата за благо

Ако премногу внесуваме шеќери во телото преку преработената храна, поттикнуваме брз раст, а со тоа и еднакво брз пад на гликозата во крвта. Затоа е потребно да внимавате што и на каков начин внесувате во вашиот организам. Ви нудиме предлог намирници кои ќе ви помогната да ја намалите потребата за […]

Видео, Десерти

ВИДЕО: Ви треба 1 минута и само 3 состојки – Има ли подобар летен десерт?

Во летниот период желбата за слатки работи се јавува уште почести. Сите сакаме да направиме нешто вкусно, не многу калорично и без поминување многу време во кујната. Еве таков рецепт за кој ви требаат само 3 состојки: тортиља, банана и путер од кикирики. И секако, 1 минута време. Погледнете како […]

Десерти

ВИДЕО рецепт: Ја исече бананата на половина и направи фантазија во кујната

Со една банана може да подготвите вкусен десерт за целото семејство. Повеќе рецепти на Готви.мк Сигурно не сте слушнале за овој рецепт но ќе ви стане омилен: Поховани банани Вакво нешто не сте јаделе: Топол сендвич со банани и нутела Мафини од банани Напиток кој заменува 100 стомачни Ви здодеа […]

Десерти

Ќе ви годи летово: Сладолед со омилениот нутела крем

Нутелата ја обожаваме сите, а сега може да се насладувате со неа во ледена комбинација. Поврзани рецепти на Gotvi.mk: Ќе ви годи летово: Сладолед со омилениот нутела крем Седумдневна диета со вашата омилена храна Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате Како да […]

Десерти

Викенд десерт: Направете топло ладен колач со вафли

Направете вкусен топло ладен десерт, но со вафли. Има одличен изглед и вкус.  Поврзани вести на Готви.мк ВИДЕО: Сладолед од кокос и боровница – неодолив домашен рецепт Рецепт за брз и нискокалоричен сладолед со 3 состојки ВИДЕО: Еве како да направите похован сладолед Чиа пудинг Брзо и освежително: Смути од […]

Десерти

ВИДЕО рецепт: Јаболка со цимет кои се топат во уста

Направете вкусни печени јаболка со цимет кои ќе ве воодушеват со аромата и својот вкус. Поврзани рецепти на Готви.мк Појадувајте и ќе слабеете – Еве како да го забрзате метаболизмот Енергија за цел ден: Почнете го денот со чоколадно смути Портокалово смути – за да бидете активни цел ден Смути […]

Десерти

Дечињата ќе бидат пресреќни: Направете Мики Маус палачинка

Неколку состојки во кујната ќе ги направат вашите деца пресреќни 🙂 Поврзани вести на Готви.мк Заборавете како сте правеле палачинки – ви требаат само две состојки Вкусни палачинки на кои никој не може да им одолее Направете палачинки кои ќе можете да ги јадете неограничено Чоко палачинки со крем од […]

Десерти

Лудило од десерт: Подгответе го омилениот Баунти колач за десет минути

Направете го неодоливиот Баунти колач кој е совршен спој на кокос и чоколадо. Ви требаат десет минути од вашето време  Поврзани рецепти на Готви.мк ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука Повеќе рецепти за […]

Десерти

Нов и неодолив рецепт во кујната – Чоколаден колач со Гинис

Од британската кујна, а по неодоливо вкусен рецепт на Шеф Маре Јаневска го издвојуваме овој неодолив колач. Овој десерт беше подготвен за време на часовите по готвење во рамките на проектот Кулинари. За подготовка на ова јадење потребно ви е жица за матење, калап за печење на колачот и длабок сад за подготовка на […]