Ресторани

Повеќе, Препораки, Ресторани

Senigallia – Хотел, бар и ресторан кој стана уште едно обележје на Скопје

По урнекот на светските метрополи, пред 10 месеци Скопје го доби првиот хотел на вода. Senigallia – хотел, бар и ресторан кој е сместен на кејот во центарот на главниот град на самата река Вардар, во овој краток период веќе има сместено стотици странски туристи и секојдневно угостува голем број […]

Повеќе, Препораки, Ресторани

ФОТО: Џиновска пита пастрмајлија во Велес – Долга 3,7 и широка 1 метар

Вчера во Велес беше направена рекордна џиновска пастрмајла, во рамките на овогодинешната манифестација „Велешка питијада 2016“. Пастрмајлијата беше изработена од фурна „Којник“, а за подготовката биле употребени 50 килограми свинско месо и пастрма, 580 јајца и 40 килограми брашно. Како што имаформираат организаторите, пастрмајлијата е долга 3,7 метри и широка […]

Главни јадења, Препораки, Ресторани

Одиме на пица во Спицикото во Скопје Сити Мол

Центарот на случувањата деновиве е во Скопје Сити Мол кој го прославува 4от роденден. Како што информираа од Сити Мол, тие бележат рекорди на посетеност, а само во еден ден е забележана посетеност од 40 илјади луѓе. Екипа на Gotvi.mk деновиве уживаше во содржините и попустите кои ги понудија од […]

Препораки, Ресторани

Џанфранко Киарини со светски гастрономски перформанс во Скопје

Извонредниот светски 2* Мишелин готвач, Џанфранко Киарини, со својот тим, ќе приреди фантастичен гастрономски перформанс и доживување за македонските граѓани. Прв пат во Македонија, на специјален настан, Киарини, кој готвел во ресторани со 3* Мишелин, ќе создава извонредни готвачки специјалитети со прекрасен дизајн и комбинација со соодветни вина. Неверојатно вкусно […]

Препораки, Ресторани

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Парк Хотел и Спа – Нова уникатна приказна на Скопје

Главниот град доби ново уникатно монденско одбележје. Сместен во срцето на Скопје, новиот Парк Хотел и Спа на 28.09.2016 година ги отвори вратите за сите со префинет вкус и желба за уникатни искуства. Парк хотелот е единствен луксузен хотел во земјава кој е уреден со внимателни уникатни дизајнерски решенија кои […]

Повеќе, Ресторани

ФОТО: Се реновира поранешниот ресторан на МекДоналдс во Центар

Екипата на Gotvi.mk денеска забележа дека се реновира поранешниот ресторан на МекДоналдс во Центар, кај Стопанската комора на Македонија. Дали и што ќе биде отворено на тоа место, немаме информации. Рестораните на МекДоналдс во Македонија беа затворени во мај 2013 година. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Со неколкудневен природен третман повторно до […]

Tips & Tricks, Видео, Ресторани

ВИДЕО: Италијански ресторан во Њу Јорк – Вака се прави оригинална паста

Еден италијански ресторан во Њу Јорк тврди дека ја подготвува и слуши италијанската паста по оригинален рецепт. Всушност, тајната е во тоа што шпагетите или другите тестенини се ставаат во огромна пита кашкавал или пармезан, убаво се поминуваат низ неа и потоа се сервираат. Погледнете го ова видео: Поврзани вести […]

Повеќе, Ресторани

Халкидики на плажа: Кафе од 3,5 евра, гиро од 2,5 евра

Читатели на Готви.мк кои летуваат во Грција ни испраќаат свои искуства со цените на пијалаците и јадењето во Грција. Дел од нив велат дека е прескапо, дел дека тоа се стандардни цени за на море, додека други велат дека не мора секој ден да се пие и јаде на плажа […]

Повеќе, Препораки, Ресторани

Дојран се подготвува за Д фестивал – Еве ги моменталните цени

Викендов, 15-17.07.2016 година во Дојран ќе се одржи тридневниот Д фестивал. Читателка на Готви.мк ни испраќа дел од моменталните цени на храната и пијалоците во Дојран: Еспресо 30 денари Турско кафе 30 денари Макијато 50 денари Капучино 50 денари Нес кафе 60 денари Вода 30 денари Негазирани сокови 50 денари Газирани […]

Повеќе, Ресторани

Еспресо и кока кола 90 денари – Погледнете ги овие цени на плажа во Преспа

Плажите во Преспанскиот крај се навистина прекрасни. Погледнете ги овие цени покрај езеро во Стење: Еспресо 40 денари Макијато 50 денари Нес кафе 60 денари Газирани сокови 50 денари Леден чај 60 денари Вода флаширана 0,75л 60 денари Пиво 70 денари Пица капричиоза 220 денари Помфрит со сирење 80 недела […]