Препораки

Препораки

Цел ден седите во канцеларија и се дебелеете? – еве што да јадете

Ако вашата професија ви налага да седите на стол во канцеларија, тогаш треба да се придржувате по одредени начини на исхрана.За да ги ублажите негативните страни на седењето, постои решение. Научниците и испитувачите препорачуваат авокадо, зрнесто овошје, ананас, ореви, куркума, маслиново масло, зелен чај, риба. Треба да избегнувате масни и […]

Препораки

СТРОГО ЗАБРАНЕТО: Овие нешта не смеат да бидат ни близу микро печката

Ако сакате здрав живот, постојат нешта што никако не треба да ги оставате во и до микро печката.Никако не се обидувајте да направите јајца во микро, резултатот ќе биде катастрофа. Влагата која се создава внатре при работењето на микрото, ќе создаде хаос. Може да дојде и до експлозија. Исто така […]

Препораки

Вашето тело СЕ ТРУЕ поради една намирница – секојдневно ја внесуваме, внимавајте

Секојдневно пиеме кафе со шеќер, каснуваме благо, но не сфаќаме колкава штета му правиме на телото.Максималната количина на шеќер е 150 калории или 37,5 грама или 9 лажички за мажи, однсно 100 калории, 25 грама или 6 лажички дневно за жени. Ова го препорачува Американ Харт Асосиејшн, бидејќи поголемото ниво […]

Препораки

Јелена Ѓоковиќ се откажа од оваа храна: Лесно е, можете и вие

Сопругата на Новак Ѓоковиќ, најдобриот светски тенисер, е секогаш во центарот на вниманието. Таа плени со својата широка насмевка и витка става.Таа призна од што се откажала за да изгледа толку слабо и убаво: -Се откажав ор месо, риба, млечни производи и шеќер. Мојата исхрана се состоји од 70 отсто […]

Десерти, Препораки

Јелена Ѓоковиќ објави рецепт за еден од најубавите десерти во светот

Јелена Ѓоковиќ која деновиве е актуелна по семејните фотографии од прославата на роденденот на нивниот син, како и слатките заеднички фотографии со сопругот Новак Ѓоковиќ, објави фотографија од неодолив десерт. Погледнете: Just an idea….😍 great recipe! #happysunday A photo posted by Jelena Djokovic (@jelenadjokovicndf) on Oct 9, 2016 at 8:21am […]

Препораки

Во Македонија не се седнува на трпеза без леб: Еве како да јадете и слабеете

Во Македонија е традиција да се јаде со леб. Оние кои не можат да си го замислат ручекот без леб, а сакаат да слабеат, треба да го направат ова: Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. […]

Препораки

ВНИМАВАЈТЕ: Овие болести се предизвикани од јадењето во Микро

Иако денес сите живееме брзо и сакаме да приготвуваме брзи јадења, со оглед на тоа колку работни обврски и малку време имаме, треба многу да внимаваме каква храна консумираме.Храната подгреана во микро печка е многу опасна и може да доведе до повеќе проблеми и болести. Зрачењето од микро печката може […]

Главни јадења, Препораки

ВИДЕО: Рецептот на Џејми Оливер за здрави заби и коски

Равиоли со тиква и рикота сирење – специјалитет подготвен од страна на познатиот Шеф, Џејми Оливер. „Богати се со калциум и фосфор кои се круцијални за одржување на здравјето на коските и забите“. Од состојки, потребни ви се: 300 гр. брашно 3 јајца фолија за готвење 1 тиква 250 гр. […]

Препораки

Докторите го препорачуваат наместо лекови: Јадете го секој ден

Џемот е навистина вкусна но и здрава и корисна намирница во кујната. Џемот помага да ги решите сите проблеми со цревата во вашиот организам.За да немате тегоби, да се исчистите од сите отрови и да не се чувствувате подуени, лекарите го препорачуваат како лек. Повеќе вести на Готви.мк: Многу вкусно […]

Видео, Препораки

ВИДЕО: Изренда 2 домати и додаде 3 зачини – заштедете пари и уживајте!

Ако сакате вкусен сос за врз тестенини, тогаш ова е се што треба да знаете. Тој изренда три домати во сад и стави три зачини.Домати, маслиново масло, сол и бибер се се што ви треба. Ако сакате нов и оригинален вкус, ова е решението за вас! Погледнете ја подготовката во […]