Препораки

Препораки

За силна главоболка, висок шеќер и притисок – Лекот е една лажица од ова

Стресното време во кое живееме, работните обврски, секојдневните обиди да најдеме баланс меѓу слободното време, семејството и кариерата, но и уште многу други фактори се виновни за честите главоболки кои се јавуваат кај луѓето. Што и да е причината за главоболката, сите веднаш го бараме лекот во апчињата против главоболка. […]

Препораки

Мелем за болното грло – Две состојки против кашлица

Есента е период на многу настинки и вируси, а болното грло и кашлицата се само дел од негативните симптоми. Дома може да си направите смеса со која болката и кашлицата ќе ги снема. Ви посакуваме брзо оздравување! Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Лечи гастритис, смалува холестерол, лечи настинка – билка е лек […]

Препораки

Има повеќе калциум од млекото – Помага за превенција од болести, холестерол и депресија

Има повеќе калциум од млекото, богат е со влакна и омега 3 масни киселини. Се работи за кељот, кој е и здрав и вкусен. Содржи витамини Ц, А, К, многу други витамини и минерали, растителни влакна, калциум, калиум и многу други состојки здрави за нас. Се покажало дека штити од […]

Препораки

Ако ве мачи астма овие природни лекови се најмоќно оружје против неа

Астмата е често хронично заболување на дишните патишта проследено со несакани ефекти како кашлица, отежнато дишење, чувство на стегање во градите. Се јавува и како последица на генетски фактори, најчесто во детството, а за жал е се почеста појава во светот. Покрај терапијата за астма, се препорачуваат и моќни природни […]

Tips & Tricks, Препораки

Главоболката, стресот и несоницата можат да бидат минато со една билка

Валеријаната е билка која расте по ливадите, мочуриштата и влажните шуми, а се смета за посебен дар од Бога поради сите лековити својства кои ги има. Помага за анксиозност, стрес, нервни болести, несоница, хистерија, грчеви во срцето, астма, проблеми со дигестивниот систем и чир. Се препорачува и при лошење, гадење, […]

Препораки

Ако сте пушач со години, направете ја оваа смеса – Ќе ве исчисти од отрови

Ако сте пушач веќе години или децении, сигурно ги чувствувате негативните последици од оваа нездрава навика. Кашлањето, мачнината во грлото и белите дробови како и бронхитот се сигурно едни од нештата со кои се борите, особено за време на ладните денови. Постои рецепт кој може да стави мака на проблемот […]

Tips & Tricks, Препораки

Проверете дали имате слаба желудочна киселина која создава потешкотии – Ви треба шолја од ова

Не е во ред за телото кога ја има во големи количини, но не е во ред ни кога ја има премалку. Желудочната киселина е многу важна за телото, а постои еден начин со кој самите дома може да одредите дали е преслаба, и да го решите тој проблем. Недостатокот […]

Повеќе, Препораки

Како да не се здебелите оваа зима?

Вообичаено, во есенските и зимски денови ја менуваме и исхраната. Растат калориите на состојките, а активностите опаѓаат. Качувањето килограми не е невообичаено, туку многу честа појава. Сепак, можете да го избегнете тоа, а еве и како: 1. Нека половина од вашите оброци се состојат од овошје и зеленчук. Ако немате […]

Повеќе, Препораки

Дечиња во градинка заедно со „Петко“ учат за собирање и рециклирање на отпадно масло за јадење

Проектот „Учиме за собирање и рециклирање на отпадно масло за јадење“ кој го спроведува компанијата Суниленс во соработка со ОХО Еко-училиште/Еко-градинка продолжува со полна пареа. Минатата недела беше организирана уште една одлична презентација пред родителите и дечињата во еден од објектите на Градинка Орце Николов во Карпош 4. „Успеавме да […]

Препораки

За импотенција, анксиозност, неплодност – Лековитата моќ на витаминот Б

Витаминот Б е многу важен да се внесува во организмот. Корисен е за идните мајки, повозрасните лица, како и за луѓето кои долго користат антибиотици. Витаминот Б е корисен и за детоксикација на организмот, особено од алкохол. Делува позитивно во борбата против анксиозноста, срцевите болести, депресијата, импотенција, неплодност, проблеми со […]