Препораки

Препораки

Со една чаша Balans+ секој ден – Здравје и енергија во текот на целата година

Здравите навики се обврска за секој од нас во секоја сезона, особено во денешниот, динамичен начин на живеење. Брзите секојдневија и брзата храна што ја консумираме ја налага потребата луѓето да почнат повеќе да обрнуваат внимание на здравиот и балансиран начин на исхрана, бидејќи само така телото и умот ќе […]

Препораки

Често имате болки и надуеност во желудникот? – лекот е во кујната

Болките во желудникот и надуеноста се непријатни и не спречуваат да извршиме многу нешта.За да ги избегнете потребно е да внимавате на исхраната. Откажете се од алкохолот, намалете го внесот на кафе, а пијте повеќе чаеви и јадете овошје и зеленчук. Пијте повеќе вода која секогаш корисно делува на телото. […]

Препораки

Како да се храниме по инфаркт – оваа храна превенира и опоравува

Опоравувањето по срцев удар е навистина долготраен и тежок процес во кој треба да се вложи многу труд. Болестите на срцето и крвните садови се сметаат за најчест причинител на смртност, а при удар, многу е важно како ќе продолжиме и дали ќе внимаваме на себе. По инфаркт потребно е […]

Препораки

Зеленчук кој „погрешно се проценува”, а толку е здрав: Јадете го често

Празот е зеленчук кој често погрешно се процценува, поради мирисот, иако има многу лековити својства и супер вкус.Празот има само 64 калории, што значи дека може да се додава на јадењата без да имате грижа на совест. Богат е со витамини А, па само една шолја праз помага да ја […]

Препораки

Спиењето и исхраната се најважни за да бидеме слаби: Тука сите грешиме па се дебелееме, не правете вака

Природниот ритам на спиење и исхрана една од главните причини за фит тело, а нивното пореметување доведува и до дебелеење.Наместо да престанеме да јадеме кога заоѓа сонцето, нашиот начин на живот е сосема друг и брзото темпо значи јадење и доцна навечер. Затоа, важно е да се контролира времето кога […]

Препораки

Што треба да јадат дијабетичарите – наместо да се изгладнувате, правете го ова

Ако и вие го имате проблемот со висок шеќер знаете колку внимателно се избира храната и колку треба да се пази.Тоа значи дека не смеете да грицкате што ќе посакате секој миг, бидејќи така се загрозува нивото на шеќер. Оние кои имаат дијабетес од типот 2, можат да го контролираат […]

Препораки

Кога Русите ќе ги заболи глава го прават ова: Фрлете ги апчињата, болката ја снемува

Кога ги боли главата Русите имаат моќен природен лек поради кој ретко кога пијат апче.Се што ви треба е валеријана. Сварете чај од оваа билка, па ставете го во шолја, а потоа ставете лажичка во неа. Потоа откако малку ќе стои во чајот, лажичката ставете ја на глава, на местото […]

Препораки

Оваа храна влијае за предвремена менопауза – внимавајте како се храните

Во една студија објавена во Британија, се тврди дека одреден вид на храна поттикнува предвремена менопауза кај жените, во однос на просечните години или околу 51.Имено, храна како риба, грашок, соја и грав, може да ја одложи менопаузата. Секако освен храната, своја клучна улога си има и генетиката во ова. […]

Препораки

Намирници кои се забранети пред спиење: Дебелеат, создаваат гасови и несоница

Ова се намирници кои се забранети за јадење навечер, а еве и зошто.Никако не јадете сирење, иако е вкусно, сепак е тешко за телото. Никако не пијте ни газирано бидејќи имаат овие пијалоци киселини во себе, па така ќе ви создадат проблеми со желудникот. Не јадете ни чоколадо бидејќи маснотиите […]

Препораки

Смеса за имунитет, прочистување на крв и елиминирање маснотии – Се прави од 2 состојки

Направете си напивка која го штити имунитетот, забрзува метаболизмот, ги елиминира маснотиите од крвта, а ја отстранува и солта која е вишок во телото.   Повеќе Готви.мк рецепти: Мимоза салата во ново руво Брза крем салата со јогурт Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг […]