Препораки

Препораки

Научниците шокираат со откритието: Овие намирници го штителе срцето

Научниците од Универзитетот Берген во Норвешка заклучија дека природните маснотии во храната, со ограничена количина на јаглехидрати, не предизвикуваат пораст на штетниот холестерол.40 мажи биле дел од истражувањето. Тие биле со прекумерна телесна тежина, и држеле диети. Едните јаделе павлака, другите кокосово масло. До крајот на истражувањето и двете групи […]

Препораки

По оваа вест уште почесто ќе пиете кафе

Мислевте дека пиењето кафе не е здрава навика? Размислете уште еднаш.Истражувањата покажале дека оние кои пијат кафе се поактивни, имаат помали здравствени ризици, како ризик од дијабетес, како и кардиоваскуларни болести. Кафето помага за побрза работа на мозокот, поздрав мозок и намалување на депресијата. Се покажало дека оние кои пијат […]

Препораки

Во кујната НИКАКО не правете го ова за Нова Година – цела година ќе биде баксузна

Данците кршат чинии, Јапонците се кикотат, Бразилците носат бело, Шпанците јадат грозје, а Србите прасечко – сето ова во името на благосостојбата во новата година. Обичаите се различни, но низ цела планета луѓето се уверени дека одредени „адети“ носат среќа во идната година, а одредени се многу лоши за неа.На […]

Видео, Препораки

ВИДЕО РЕЦЕПТ: Мирисот ќе ви ја згрее душата – топол и здрав новогодишен чај

Се што ви треба за новогодишна магија и одличен вкус во кујната и домот се цимет, чај, мед, лимонов сок, како и капини.Супер новогодишен рецепт кој ќе ви ја згрее душата.   Повеќе на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер […]

Видео, Препораки

Доктор пронајде лек за дијабетес за 5 минути – се крие во кујната

Доктор од Филипините пронајде лек за дијабетес и тоа од само пет состојки. Тој направил мешавина која содржи минерали потребни за борба со оваа болест. Сега, доктор Џејми Ду Лиако, го пренесува и споделува рецептот со светот. Повеќе на Готви.мк: Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта […]

Препораки

ДВЕ СОСТОЈКИ И НЕМА НЕРЕД: Сок за здравје полн витамини

Ви требаат само две состојки за да пукате од здравје. Евтини се, а сокот кој е полн витамини брзо се прави и нема да ви направи неред.Ставете целер и 2 моркова во блендер и испасирајте ги. Консумирајте го ова секој ден и ќе ви се смират тегобите во желудникот и […]

Препораки

Опасно е да ја јадете оваа храна на празен желудник

Постојат намирници кои не се јадат на празен желудник. Ако ги јадете ќе бидете нервозни, анксиозни, ќе имате тегоби во стомакот и слично.Тука први на листа се доматите кои ја зголемува киселоста во желудникот. Кафе исто така не се пие на празен желудник бидејќи ќе имате болки и мачнини. Газираните […]

Препораки

Три киви на ден ја спречуваат тешката болест

Кивите се овошје кое има одличен киселкав вкус, освежува и полно е со здравје.Кивите имаат витамин Ц, бета каротенин, лутеин и други витамини и минерали кои носат здравствени бенефити. Норвешките научници докажале дека кивите го штитат видот, очите, и спречуваат стареење. Првата група испитаници на возраст од 44 до 74 […]

Препораки

Лекува многу болести но во овој случај може да убие

Ако консумирате ѓумбир, добро е ова да го знаете. Иако тој лекува многу болести, многу е здрав и олеснува артритис, хемороиди и секакви тегоби и грчеви, сепак во одредени ситуации е штетен по здравјето, а еве и кои.Трудниците НИКАКО не смеат да го консумираат, тој може да доведе до болки […]

Препораки

Еден месец не јадела чипс – резултатите запрепастувачки

Чипс, смоки, грицки…тие ни се омилено мезе на сите без исклучок, но знаеме дека се штетни. Истражување покажа дека ако се исклучат овие намирници од исхраната, ќе бидеме поздрави. Првите неколку дена ќе почувствувате ретки главоболки, подобар сон, помал стомак, нема да бидете надуени, а како што ќе ја одржувате […]