Препораки

Препораки

Извлечена првата добитничка на патување во забавен парк во Европа – Продолжува големата наградна игра на Пекабеско

Сања Соколовска од Миладиновци го освои патувањето во забавниот парк Lisberg во Шведска во рамките на големата наградна игра на Пекабеско – „Пекабета за цело семејство“. Вклучете се и вие во наградната игра. Ве чекаат уште 2 патувања за цело семејство во најпопуларните забавни паркови во Европа, 6 телефони Samsung […]

Препораки

Ја чисти крвта, помага за имунитет и циркулација – крвната слика со ова ќе ви биде „бомба”

Цвеклото е зеленчук корисен за здравјето, со супер вкус кој многу помага. Свежото цвекло е еден од најдобрите чистачи на црниот дроб.Се користи свежо, како сок, за смути, салати, ручеци. Ја чисти крвта, ја зајакнува и ја подобрува циркулацијата во телото. Има многу витамин Ц, Б1 и Б2, влакна и […]

Препораки

Исцедете кромид и додајте мед – ова е најмоќниот лек

Кромидот освен за готвење може да помогне и за многу други нешта дома и во кујната. Исцедете го сокот од кромидот, ставете му мед и испијте го. Ќе ви го исчисти телото, ќе делува противвоспалително и антиканцерогено.   Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: […]

Препораки

Сите се опуштаме со храната во зима: Чај кој топи сантиметри и сало на стомакот

Направете си чај кој буквално топи килограми и сало околу струкот. Ви требаат зелен чај, цимет и ловоров лист. Се оставаат да зовријат 800 милилитри вода и се додава стапче цимет, па 3 ловори=ови листа и рамна супена лажица зелен чај. Се остава 15 минути, се процедува и пие. Се […]

Препораки

Домашни бонбони кои ќе им помогнат на децата да се смири кашлицата – вкусни се и ефикасни

Направете сами бонбони против кашлица кај децата. Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг Направете природен […]

Препораки

Надуеноста и болките во стомакот ќе ги снема – направете си домашна ефикасна смеса

Направете си домашна паста против стомачни болки, тегоби и болки. Ви требаат лажица мускатно оревче. ½ лажички ким во прав и малку ладна вода. Се меша се додека не се добие паста, се чува на ладно. Ако имате болки се загреваат 2 децилитри вода и се додава 1/3 од пастата […]

Препораки

Анорексијата и булимијата се проблем и во 21. век: Домашна смеса за поттикнување апетит

Направете си домашна смеса за поттикнување на апетиттот, ако имате ваков проблем. Ви требаат 10 грама рузмарин, 5 грама суво нане, 1 литар домашна ракија и 50 грама мед.Се сече рузмаринот ситно, се меша со нането, се става ракија и се додава мед, па убаво се меша. Се става во […]

Препораки

Почнете го денто вака: Напивка за имунитет и исфрлање токсини

Направете домашна напивка која помага за да се ослободите од сите отрови во телото и помага да се зајакне имунитетот. Ви требаат 1,5 литри вода, 3 китки магдонос, 1 килограм лимони и сода бикарбона. Се трие лимонот со сода за да му се извадат нечистотите, се сече на кришки и […]

Препораки

За срцето, помал притисок и уринарниот тракт – јадете го ова често

Пченката е многу вкусна и здрава и помага за многу состојби. Има многу скроб во себе, таа е одличен извор на виталност, здравје и енергија.Помага за детоксикација, за лекување болести на уринарниот тракт, за реума и срцеви заболувања. Помага и за намалување на висок крвен притисок. Има витамини Е, Б, […]

Препораки

Направете фластери од соја и ставете ги на кожата – нема да верувате за што се помагаат

Сојата е здрава намирница која има голема примена. Се користи како лек за многу тегоби и болести. Се препорачува при висока температура, при воспаленија, а таа е и мелем за болки и болни места.Ако си направите фластер од неа е најделотворен. Се потопуваат во пет шолји вода шолја сирова соја […]