Препораки

Tips & Tricks, Препораки

Колку калории треба да внесуваме дневно? Пресметајте тука

Колку калории ни се потребни дневно? Број на калориите кои ни се потребни во текот на денот: На поголемиот дел од тинејџерите и возрасните им се потребни помеѓу 1.500 и 2.500 калории, дневно. Колку влијаат калориите на тежината? За да ослабете половина килограм, би требало да согорите 3.500 калории со […]

Препораки

Среќа и убавина: Ова овошје е идеално за жените

Авокадото е овошје кое прави да се чувствуваме посреќни и кое е многу здраво, а особено е погодно за жените.Авокадото е богато со витамини, па токму затоа се препорачува во исхраната, а се користи и во многу козметички производи. Има антибактериско дејство и малку калории и масти. Кај него витаминот […]

Главни јадења, Предјадења, Препораки

Обожавате компир? Еве топ 10 рецепти со компири кои треба да ги пробате

Компирот се користи за исхраната на луѓето бидејќи е еден од најбогатите извори на скроб, витамини, минерали и растителни влакна, а содржи многу малку масти и воопшто не содржи холестерол. Потеклото му е од Јужна Америка, поточно од Андите. Видот е доместифициран во јужниот дел на Перу, а во Европа […]

Десерти, Препораки

Роза баклава по најдобар рецепт

Дрита Хаџихамза ни испраќа рецепт за неодоливата Рози или Ѓул баклава, а која ја приготвила за време на празнувањето на Рамазан Бајрам. Таа ни го открива рецептот: Водата и шеќерот се мешаат, се вари шербетот и се додава сокот од лимон, а откако ќе се згусне се отстранува од топлина. […]

Предјадења, Препораки

Летен појадок кој ќе го правите секој ден

Летото е период кога сакаме да готвиме вкусни јадења, но да поминуваме колку е можно помалку време во кујната. Готви.мк ви претставува еден таков рецепт кој ни го испраќа Биљана. Сервирајте го топло и очекувајте сите да ви побараат репете 🙂 На здравје! Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Едноставен појадок […]

Препораки

Шминка нема да ви биде потребна, акните ќе исчезнат: Исфрлете ја оваа намирница

Доколку имате проблем со акни или дамки на кожата, тогаш треба малку да намалите со млекото и млечните производи. Еве зошто е тоа така…Доколку не консумирате многу млеко може да се откажете и од шминката, бидејќи според истражувањата млекото стимулира акни и дамки со своите хормони за раст. Тоа има […]

Препораки

Грижете се за здравјето на бебето: Еве што треба да јадат трудниците

Бременоста е исклучително важен период во животот на секоја жена и секој пар, а за самата трудница и детето да бидат силни и здрави потребно е да се води ред за храната.Рибата се препорачува за трудниците бидејќи таа е многу здрава и немасна. Потребно е да се внесува зрнест зеленчук, […]

Препораки

Зошто е здраво да јадеме праски?

Праските се овошје во кое уживаме летното време, а еве и зошто треба да ги консумираме почесто.Праските се богати со витамини А и Ц, тие се одлични за кожата, па затоа ако сакате совршен тен, консумирајте ги и на плажа. Праските делуваат благотворно и на нервите. Tие ги смируваат нашите […]

Повеќе, Препораки

Лубеница 15, праски 30, цреши 120 денари за килограм – Еве ги моменталните цени на пазарот во Охрид

Екипа на Готви.мк денеска беше на пазарење на пазарот во Охрид. Еден од најраспространетите и најкомотните пазари, со љубезни и вредни продавачи. Еве ги моменталните цени за 1 килограм: Цреши 120 денари Бели цреши 50 денари Лубеница 15 денари Диња 20 – 30 денари Кајсии 100 денари Сливи 50 денари […]

Препораки

Проверете колку килограми треба да имате според висината

Сите сакаме да имаме витно тело, но за да го сочуваме здравјето не треба да претеруваме со диетите.На фотката може да ја видите идеалната тежина според висината. Па ако сте во граници на нормалата ви честитаме, а ако отстапувате од мерките, прочитајте некоја од диетите на Готви.мк и доведете ја […]