Препораки

Видео, Деликатеси, Препораки

Палачинки од јајца за 2 минути – Вкусен видео рецепт кој го освои целиот свет

Многумина од нас се љубители на палачинки и тоа во сите варијанти. Солени, благи, интегрални, овошни итн. Но, палачинки од јајца сигурно не сте пробале. Ова е дефинитивно новиот хит рецепт за секој бикенд појадок 🙂 За 1 порција потребни ви се 2 јајца, неколку парчиња Пекабеско шунка и кашкавал. […]

Препораки

Најскапиот зачин на светот: Килограм чини 25.000 евра

Верувале или не, најскапиот зачин на светот чини 25.000 евра за килограм. Се работи за шафранот кој е прекрасен цвет со темно црвена боја. Тој може да обои 100.000 повеќе пати од волуменот кој го има, а најдобриот се произведува во Гатине, Париз. Шафранот има антиканцерогени дејства, а дејствува и како […]

Препораки

Пиела вода на празен желудник цел месец – резултатот фрапирачки

Исповед на жена која еден месец пиела вода на празен желудник. Промените биле фрапирачки.Жената од Јапонија има долга листа промени кои и се случиле во телото и секако, како што може да претпоставите се позитивни. Таа пиела четири чаши вода на празен желудник по станувањето од кревет а од тогаш […]

Препораки

Кое е најпродавано овошје на светот? – ќе се изненадите од одговорот

Иако многумина го сметаат за зеленчук, доматот спаѓа во семејството на овошје и воедно е најпродаваното овошје во светот.Вкусен и лековит, и во Македонија се одгледува насекаде. Доматот има многу малку калории, малку масти и холестерол, а многу витамини, како и минерали. Има антиканцерогено дејство, и со своите органски соединенија […]

Препораки

Користите свинска маст? – ова мора да го знаете

Зимата е период на слави, јадење на прасечко, па затоа и треба да знаете се за свинската маст.Спротивно на мислењето, свинската маст не е штетна. Сепак, треба да се користи умерено. Таа содржи холестерол но и тој е потребен за нормално да функционираме, сепак треба да се јаде и употребува […]

Препораки

1000 зошто 1000 затоа: Причини да јадете рукола

Руколата се служи во салати, одлично го надополнува вкусот и е многу здрава.Овој додаток има хранлива вредност, не дебелее, има витамини А, К, Ц и Б, и помага за многу болести, а ова се дел од нив. Руколата има антиканцерогено дејство. Руколата е значајна против ракот на дојка. Исто така, […]

Предјадења, Препораки

ФОТО: Фичо открива неодолив рецепт за баничка со спанаќ и сирење

Шеф Филип Поповски редовно објавува вкусни и неодоливи рецепти на својата веб страна. Овој пат, тој на Facebook објави рецепт за интересна и многу вкусн баничка со јајца, сирење и спанаќ. Правите смеса со спанаќ, јајце и сирење + сол. Три кори ги редите една врз друга, а меѓу нив […]

Повеќе, Препораки

Лимони за 33 денари – Еве каде е оваа неверојатна цена

Килограм свежи лимони по цена од 33 денари. Оваа неверојатно ниска цена е достапна само денес, 09.11.2016 година и тоа во сите маркети на Тинекс ширум Македонија. Лимонот е еден од најбогатите извори на витаминот Ц, а е богат и со други корисни витамини неопходни за правилно функционирање на човековиот […]

Препораки

Дрвена или пластична даска за кујна? – едната е легло на бактерии

Некои користат дрвена, некои пластична, но ние ви откриваме која даска се препорачува во кујната.Пластичните даски веднаш добиваат гребнатини од ножевите, а тие невозможно е да ги исчистите. Затоа, се легло на бактерии. Од друга страна, помалку бактерии има кај дрвените даски, бидејќи кај нив не се прават расекотини во […]

Препораки

ВНИМАВАЈТЕ: Зафаќа минијатурен дел од кујната а е легло на бактерии

Иако сите се грижиме за кујната и ја чистиме, бидејќи тоа е најважното место во домот каде се подготвува храната, сепак постојат мест кои се валкани и се легло на бактерии колку и да ги чистиме и колку скапи средства и да употребуваме.Се работи за мијалникот кој треба да се […]