Препораки

Препораки

Есента е период на грип и настинки: Овие црвени зрнца ќе спречат да се разболите

Шипката е многу здрава, па затоа често се консумира преку чаеви. Има големи количини витамин Ц во себе, па така помага да се заштити имунитетот. Штити од настинки, грип и вируси, а има и состојки кои помагаат при состојба на грозница.Чајот од шипка помага за воспаление на бубрезите, за спречување […]

Предјадења, Препораки

Јадете го ова за појадок и стомакот ќе ви биде рамен како даска

За сите кои се грижат нивното тело да изгледа слабо, наместо да се мачите со диети кои дефинитивно исцрпуваат, потребно е да направите ваков појадок кој ќе ви помогне доколку сакате да добиете рамен стомак. Повеќе поврзани вести на Готви.Мк: Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди Рецепт за […]

Препораки

Уште малку ќе се прави туршија: Еве како треба да го чувате карфиолот

Карфиолот има одличен вкус, здрав е и се користи во многу јадења, како и за подготовка на вкусна туршија во која уживаме за време на зимата.Ако го готвите карфиолот, за да ја задржи белата боја при готвењето, потребно е да додадете малку лимонов сок или шолја млеко во водата во […]

Препораки

Ги триеше усните со ќесе зелен чај – И вие ќе го направите истото

Придобивките од зелениот чај се големи, а верувајте ако земете ќесе од зелениот чај и го триете на усните, ефектите ќе бидат одлични. Многу здравствени истражувања покажале дека зелениот чај носи големи бенефиции за здравјето, се употребува за смирување, но и за козметика. Помага и за изгореници, ранички, детоксикација и […]

Препораки

Маска од кафе за кожа мека како свила

Кафето за некои значи почеток на денот, за други е напивка без која не можат да си го замислат денот, но освен што не држи будни, кафето има и друга, помалку позната намена.Со кафе, може да си помогнете да имате здрава, блескава и сјајна кожа на лицето. Еве што е […]

Предјадења, Препораки

Вкусен рецепт: Мини ролати од тиквички и сирење

Направете вкусни мини ролати од тиквички и сирење кои имаат богат вкус. А, одлично се вклопуваат на трпезата за било која семејна прослава или добра журка 🙂 Поврзани рецепти на Gotvi.mk: Полнети тиквици Боранија со тиквичка – посен и многу вкусен ручек Ќофтиња од тиквичка Печени тиквички со пилешко месо и […]

Деликатеси, Препораки

Британското кралско семејство ќе може да го проба Македонскиот МАМА’С ајвар

Македонскиот бренд МАМА’С почна да се продава во Fortnum & Mason, најлуксузната продавница во светот која постои од 1707 година. Продавницата е позната и по тоа што од неа се снабдува со намирници Британското кралското семејство. “Прекрасно е чувството твојот производ да се најде на полиците на една престижна продавница […]

Препораки

Ако тој не го јаде ова, немојте ни вие!

Оние кои знаат за Ентони Борден се дефинитивно љубители на кујната на кои им е добро познато дека тој е врвен готвач кој патува по целиот свет и прави и пробува секакви специјалитети од различни видови кујни. Сепак, некои нешта никогаш не ги јаде, а сега објаснува и зошто.Авторот на […]

Деликатеси, Повеќе, Препораки

ФОТО: Вкусна Охридска софра како круна на туристичката сезона

Со палењето на ѓомлезарските огнови, утринава во 8 часот, на просторот до манастирот „Успение на Пресвета Богородица“ во селото Скребатно, започна четвртата туристичко-промотивна манифестација „Охридска софра“. Манифестацијата која традиционално ја организира општина Охрид со помош на бројни спонзори  и донатори, помина во несекојдневно дружење и уживање во вкусовите на традиционалната […]

Tips & Tricks, Препораки

ВИДЕО: Кои се 10 најважни намирници за бебињата

Едно од најдискутираните теми е кои се првите и најважни намирници со кои треба да почнат да се хранат бебињата и децата кога за тоа ќе дојде време. Каналот „Howcast“ ја објавија нивната топ 10 листа. Дали се согласувате? Преслатко: Реакција на бебиња кога за прв пат пробуваат сладолед (видео) […]