Препораки

Препораки

Зелен зеленчук полн витамини: Јадете тиквички

Тиквичките се многу вкусни и со нив може да се направат различни оброци во кујната. Од салати, па се до манџи и тави кои имаат неодолив вкус. Она што е најважно е дека освен што се вкусни и служат одлично за декорација, тиквичките се и многу здрави.Тие имаат витамини Ц, […]

Препораки

Вкусни и здрави: Неколку причини зошто да јадете печурки

Печурките се навистина вкусни и одлично одат со секое јадење. Крем супа со печурки, печурки на скара, полнети печурки, сос од печурки – како и да изберете да ги јадете, тие имаат навистина неодолив шмек, но исто така се и многу здрави.Печурките имаат цитин во себе, состојка која помага при […]

Препораки

Две во едно: Овој чај не прави ем попаметни ем послаби

Зелениот чај има многу благодети врз телото на човекот. Освен што помага за слабеење и здравје, исто така делува на мозокот така што не прави попаметни.Според Daily Mail, испитаниците на едно истражување подобро ги извршувале сите задачи и работни обврски додека пиеле зелен чај. Тоа подобрување го потврдиле и снимки […]

Препораки

Морковот е супер храна – еве како го чува нашето здравје

Морковот е навистина одлична храна која е богата со витамини и помага да бидеме здрави.Морковите имаат многу витамини кои го забавуваат процесот на стареење. За тоа се виновни бета каротенот, а исто така витаминот А кој го има во морковот и помага да бидеме свежи и здрави. Овој зеленчук е […]

Препораки

Го нарекуваат и „Дрво на животот“ – Еве зошто треба да јадете кокос

Кокосот уште го нарекуваат и дрво на животот, а не е ни чудо со оглед на тоа колку му помага на организмот и колку го прави здрав.Кокосот помага при астма, бронхитис, изгореници, модринки, кашлица, запек, болна менструација, тумори и инфекции. Исто така, тој е лек против опаѓање на косата. Докажано […]

Препораки

Нивното височество сливите

Богати се со витамини, калиум, магнезиум, железо и растителни влакна. Имаат дури 87 грама вода и 11 грама јаглехидрати. Тоа е нивното височество-сливите!Сливите може да се јадат свежи, како компот, во торти, колачи, смути, сокови…а нивните витамини ќе ве одржат здрави и витални. Спаѓаат во семејството на феноли и имаат […]

Препораки

ВАЖНО: Пијте многу вода – еве зошто му е потребна на телото

Сите сме слушнале дека водата е еликсир за живот и убаваина, а верувајте тоа е така. Неопходно е да се пие многу вода за да бидеме здрави и свежи.Водата помага да се одржи фит форма, да се забави дебелеењето, и организмот да функционира побрзо. Таа помага и подобро да вежбаме, […]

Препораки

Колку кафе е дозволено да пиеме дневно? – ова се последиците

За некои денот не почнува без шолја топло кафе. Помислата дека ќе ја зголеми функцијата на телото и ќе не расони, е она што го прави да е секојдневен дел од нашето живеење. Многумина мислат дека не можат воопшто да функционираат пред да го испијат првото утринско кафе, стануваат и […]

Препораки

ВАЖНО: Што значат бројките на тетрапак пакувањата?

Сигурно додека пазарите во најблискиот маркет сте забележале дека има бројчиња на тетрапак пакувањата. Во некои земји бројките се од 1 до 5, во други од 1 до 6. Овие бројки покажуваат колку пати е рециклирана содржината во тетрапакот. Според одредени законски прописи, млекото со одминат рок се враќа на […]

Препораки

Јадете прокељ и чувајте го здравјето

Прокељот е интересна и вкусна намирница, која има супер вкус. Освен што служи за вкусни ручеци, салати, како и декорации, прокељот е навистина здрав.Еве како му помага на нашиот организам: Тој е богат со витамини, особено витамин А, како и Ц, Б, Е и К. Содржи минерали, бакар, калциум, магнезиум, […]