Препораки

Препораки

Македонска трпеза не оди без туршија: Колку е здрава?

Туршијата е омилениот вкус на Македонците. Зимата не може да се замисли без да ги засукаме ракавите и да направиме туршија, но бидејќи намирниците ја губат свежината и текстурата останува прашањето колку е здрава?Иако зеленчукот стои долго во тегла, сепак витамините не се губат и помагаат за многу проблеми како […]

Препораки

Јадете трупка – ќе се изненадите колку е лековито и здраво

Трупката е вкусно растение кое се користи во супи и манџи, а има одличен вкус и арома.Има многу витамини и минерали, натриум, калиум, рафанол, и многу е корисна за многу болести. Помага против зарази, заразни болести, камен во жолчка. Јадете ја што е можно почесто. Повеќе на Готви.мк: Добра идеја […]

Препораки

Суви сливи – здравствени придобивки вредни злато

Сувите сливи се дар од Бога, тие се лек за тешки болести како дијабетес и проблеми со масти во крвта.Сувите сливи ја регулираат работата на цревата, помагаат за намалување на холестеролот, како и намалување на шеќерот во крвта. Почесто користете ги сливите. Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Направете природен пијалок за […]

Препораки

Ги убива стресот и напнатоста – јадете го овој зеленчук

Ако сакате да ги убиете стресот и напнатоста, тогаш јадете ја оваа здрава намирница. Целерот има минимално ниво калории, содржи 83 посто вода и затоа помага за слабеење и диети.Со него се намалува чувството на глад, а исчезнува и стресот, бидејќи делува благотворно на нервите. Изобилува со калиум и калциум, […]

Препораки

НАРОДНА МЕДИЦИНА: Копарот е лек за се

Копарот е многу здрава билка која помага за многу болести.Се употребува како лек за несоница, за побрзо варење на храната, проблеми со дигестивниот тракт, подобрување на апетитот. Додавајте го во јадењето и бидете здрави. Повеќе на Готви.мк: Цеца со нов албум, а ние ви откриваме што јаде за да има […]

Препораки

Овие намирници имаат НУЛА калории

За дел од нив знаете, за дел од нив нема да верувате, но како и да е , ова се намирниците кои во себе содржат нула калории и може да ги користите секој де без грижа на совест дека ќе се здебелите.КАФЕ– нареден пат не мислете на калориите, пијте, расонете […]

Препораки

Овој чај е поздрав и од водата – ќе се изненадите

Зелениот чај е поздрав и од водата која е неопходна за живот. Нутриционистите го препорачуваат за секој ден, а еве и зошто е тоа така.Тој го штити телото од рак, па така оние кои пијат зелен чај имаат 12 поценти помал ризик да заболат од оваа тешка болест, а исто […]

Препораки

Народот вели “Здрав како дрен” – еве зошто е тоа така

Дренот е литтопадно дрво кое изобилува со здравје. Не за џабе народот вели Здрав како дрен.Дренот има многу витамини и минерали, тие го јакнат имунитетот, помагаат за пролив кај децата и возрасни, за слузокожата на цревата, за повеќе железо во крвта. Помага за кожни инфекции и болести, па затоа пијте […]

Препораки

Суво грозје – спречува тешки болести, јадете го почесто

Сувото грозје е намирница која треба почесто да ја консумирате, а еве и зошто е тоа така.Сувото грозје е богато со фенол и ги штити клетките од стареење, спречува развивање бактерии, ги штити коските и ја олеснува тврдата столица. Сувото грозје е и моќен афродизијак. Повеќе на Готви.мк: Како да […]

Препораки

Има повеќе калциум од млекото – сусамот е полн здравје

Сусамот е одличен додаток за вкусни кифли, лиснати, леб, пици и многу други деликатеси. Знаеме дека има убав вкус, но не знаеме колку е здрав.Сусамот ги прочистува органите за варење на храната, лечи цревни паразити и хемороиди. Богат е со манган, магнезиум, селен и калциум, намалува ризик од рак, го […]