Препораки

Препораки

Со зеленчук против целулит – топете килограми брзо и лесно

Со овие видови зеленчук ќе топите килограми, ќе му кажете збогум на целулитот и ќе имате фит форма.Сладкиот компир е на прво место, има витамини, бета каротенин и калиум и добар е за слабеење, елиминирање токсини и топење на целулитот. Брокулата има алфа липоична киселина и помага при стврднувањето на […]

Препораки

Само пашканатот го има овој алкалоид во себе – еве како помага

Загрејте се со супа со пашканат на ниските температури кои ја зафатија Македонија.Пашканатот кој е одличен додаток, е многу здрав. Има 75 калории, богат е со витамини, минерали, растителни влакна. Има многу антиоксиданси, витамин Ц, витамин Б, фолна киселина. Има железо, калциум, калиум, фосфор и манган. Има и посебен алкалоид […]

Препораки

1001 причина зошто да јадете бобинки

Ако сакате да бидете здрави, ви препорачуваме колку што е можно почесто да јадете бобинки, а еве и зошто.Бобинките го штитат телото од болести, имаат голема нутритивна дејност, го намалуваат ризикот од еректилна дисфункција, како и Алцхајмер. Исто така, помагаат да се создадат нови неврони. Ја подобруваат концентрацијата и меморијата. […]

Препораки

Секој ден будете се со овој сок – еве зошто

Ако сакате да бидете здрави како дрен, тогаш секој ден будете се со сок од зеленчук, кој ќе ви помогне за многу проблеми и болести и ќе ви го зајакне имунитетот.Се работи за сок од зелка кој ќе го припремите така што ќе ги ставите корите во вода да се […]

Препораки

Само една лажица од ова ја смирува кашлицата – победете ја болката во грлото

Зимата а особено екстремниот студ кој не зафати се причинители на многи грипови и болести. Еве природен начин како да се справите со болното грло.Најдобро средство за кашлица е прополисот, па верувајте ако земете едно лажиче мед пред спиење, ќе се запре кашлицата. Уште поефикасно е ако ставите и малку […]

Препораки

Малите зрна леблебија кријат огромна моќ

Толку мали, а толку вкусни и здрави. Леблебијата крие еден тон здравје во себе и затоа е препорачливо што почесто да ја јадете.Богата е со калциум, дава полно аминокиселини на телото, има малку шеќер, помага да се стабилизира нивото на шеќер во крвта, а исто така важи за одличен извор […]

Препораки

Имате главоболка? – избегнувајте ја оваа храна

Причината за главоболки освен стрес и напнатост може да биде и одреден вид на храна. Ако имате чести главоболки треба да ги избегнувате овие намирници:Млеко Јајца Аперитиви Сирење Црвено вино Чоколада Суво овошје Бело вино Зачинета храна Соја Коцки супа Сладолед Ви препорачуваме многу овошје и зеленчук, интегрален леб, ориз,мешунки. […]

Препораки

Чај од мента – еликсир за долг живот

Чајот од мента се препорачува да го пиете што е можно почесто бидејќи може да го забрза метаболизмот и да го намали нивото на стрес во организмот.Ментата помага за превенција на тешки болести како кардиоваскуларни, а ги намалува и ризикот од тешки потреметувања како депресија, хроничен стрес и анксиозност. Затоа, […]

Препораки

ТИЕ СЕ НАЈБАРАНИТЕ ДИЕТИ ЗА 2016: Ефикасни се, ќе ги пробате веднаш

Овие диети се најбарани во 2016 година на Интернет. Можеби некоја од нив веќе сте пробале.ГОЛО ДИЕТА – режим кој ветува дека ќе го оптимизира нивото на инсулин, ќе го тргне салото од стомакот и ќе го забрза метаболизмот за три недели. Менито за секој посебно го прави Доктор Елбоу […]

Препораки

Секој ден јадете по едно јајце – ќе се случи ова

Новите истражувања покажуваатдека јајцата не треба да ги доживуваме како нездрава храна туку напротив, секојдневно да јадеме барем по едно јајце.ЗОШТО Е ТОА ТАКА? Според последните истражувања јајцата немаат ништо со срцевите заболувања и содржат важни состојки. На пример, жолчката има важни антиоксиданси кои помагаат да се намали ризикот за […]