Препораки

Препораки

Мажите стануваат ѕверови во кревет со оваа намирница – никогаш не сте се сетиле на неа

Иако многумина не го поврзуваат со сексот и со намирниците кои веднаш асоцираат на него, верувале или не, целерот е најмоќниот афродизијак. На Грците во минатото им бил симбол на славењето, а познато е дека е многу здрав, полн со витамини и спречува многу болести. Делува за бубрезите, подобра циркулација, […]

Видео, Препораки

ВИДЕО: Изгледате вака додека пиете вода? – тогаш го правите тоа погрешно

Ако изгледате вака додека пиете вода, тоа значи дека го правите тоа погрешно. Сигурни сме дека како повеќето луѓе и вие пиете вода набрзинка, стоејќи, но еве како треба да се пие. Ако стоите и пиете воата пребрзо оди во дебелото црево, па телото нема време да ја апсорбира. Повеќе […]

Видео, Препораки

Магичниот чај на Доктор Оз: Зовријте банана, испијте ја водата и видете што ќе се случи

Понекогаш сите имаме проблем со заспивањето, живеејќи живот полн со стрес и влијание од модерната технологија.За да се опуштите, лесно да заспиете и ослободите од стресот, ви го препорачуваме чајот на Доктор Оз.       Повеќе на Готви.мк: Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот […]

Препораки

Гинко Билоба – најстарата и најлековита билка на светот

Гинко Билоба е најстарата билка на светот која лечи буквално се што ќе ви падне напамет. Богата е со билобалид, гинко глиди, етерични масла, витамини.Таа ја подобрува меморијата, го стимулира работењето на мозокот, корисна е за мигрена, астма, алергија, Алцхајмер и кардиоваскуларни болести. Го регулира и притисокот и е главен […]

Препораки

Американските научници тврдат: Пијалокот кој го пиеме сите предизвикувал рак

Студијата објавена во списание на Американската агенција за истражување на ракот, Cancer Epidemiology Biomarkers & Preventions, сугерира дека приближно 3,6 отсто од случаите на карцином ширум светот се од алкохол и тоа карциномот на дојка, дебелото црево, ректумот или дишните патишта е од виното, пијалок кој сите го сакаме и […]

Препораки

Ги убива стресот и нервозата – овој чај е дар од Бога

Ако сакате да се ослободите од наталожената нервоза, стрес или депресија, чајот од маточина е решението за вас.Чаот од маточина делува на главата. Помага при главоболка, мигрена, нервоза, анксиозност, депресија, а помага и за нередовен менструален циклус односно негово враќање во нормала. Најважната состојка и е етеричното масло кое се […]

Повеќе, Препораки

Месна индустрија: Укинување на увозните давачки за замрзнато свинско месо за преработка

Укинување на царината и прелевманот за замрзнато свинско месо кое македонските компании го користат за производство на месни преработки, побара денеска Групацијата за производство на месо и преработки од месо. „Кај нас, преработувачите по различни основи се оптоварени со 19 до 35 отсто при узвоз на истата суровина. Оттука, не само […]

Препораки

Имате куче? Ништо освен ова не смеете да му давате да јаде

Ако имате милениче и ви е како член на семејството, тогаш треба да внимавате што му давате да јаде. Иако сите сме нависнати да им даваме се на кучињата кога тажно ќе не погледнат, постои листа на намирници, овошје и зеленчук кои смеат да ги јадат и кои никако ен […]

Препораки

ИМА САМО 26 КАЛОРИИ: Евтина намирница која ја игнорираме во маркет а е вредна злато

Сурутката е производ кој настанува при производство на сирење и јогурт. Во неа остануваат најдобрите и најздравите состојки од млекото.Во денешно време веќе е заборавена и се почесто се користи, иако е злато вредна. Сурутката има витамини Б и Е, минерали, млечни шеќери важни за телото и мозокот. Таа е […]

Препораки

НИКАКО не јадете банани за појадок – еве зошто

Иако многумина од нас сакаме некое овошје за појадок, и не ретко се одлучуваме за банани, сепак не е здраво да се јадат наутро, а еве и зошто е тоа така. Иако бананите се совршени за брз оброк, нутриционистите наведуваат дека не се погодни за појадок. Во себе имаат 25 […]