Препораки

Препораки

Го штити телото од воспаленија – Зачин кој често треба да го користиме

Билката со потеко од Индонезија и Јужна Индија помага да бидеме здрави како дрен. Тоа е златната куркума која помага за имунитет, има влакна, витамини и минерали, и супер делува на телото. Го штити телото од воспаленија кои настануваат поради пад на имунитетот. Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти: Брза похована даска кога ќе […]

Препораки

Билка за мозокот – Додавајте го ова често во ручекот

Рузмаринот е билка и за умот и за телото и помага за многу проблеми. Помага за ефикасна работа на мозокот, за обработување информации, за меморија и концентрација. Јадете рузмарин и заштитете го мозокот. Поврзани вести на Gotvi.mk: Брзи традиционални бомбици Бомбици од пченица Чоколадни топчиња што се топат во уста Пченична […]

Препораки

Како се чуваат малините од скапување

  Малините имаат голема кочичина витамин Ц во себе, витамин А, калциум, калиум и влакна. Само 200 грама малини се доволни за да внесеме витамин Ц на телото колку што ни е потребен дневно. Најдобо е малините веднаш да се изедат, а ако стојат тогаш чувајте ги правилно. Се чуваат […]

Препораки

Маслиново масло – Злато за телото

Поради бројните придобивки од него, маслиновото масло станува се почесто користено и попопуларно во кујната. Спречува развој на кардиоваскуларни болести, помага на срцето и на црниот дроб. Ја подобрува и работата на мозокот. Намалува и ниво на холестерол во крвта. Поврзани вести на Gotvi.mk: Брзи традиционални бомбици Бомбици од пченица Чоколадни […]

Препораки

Сите лековити својства на кромидот

На сите ни е познато дека кромидот го има во речиси секој ручек и без него нема арома во деликатесите. Кромидот помага за болки, реума, за нервоза, астма, за дишните патишта. Здрав е за имунитет, за бешиката, намалување килограми и за дијабетес. Помага и при потенција, дијареа, хронична кашлица. Ставајте […]

Препораки

Убива вируси, го лекува желудникот и белите дробови

Липата е дрво со богата историја, за неа пишувал и Херодот, таткото на Историјата. Има калциум во цветот, танин, манган, етерични масла, восок, смола, шеќер, витамини и минерали. Се препорачува за ублажување кашлица, з апроблеми со дишни патишта, за здравје, но и убавина со оглед на тоа што трга бори […]

Препораки

Спречува мозочен удар и дијабетес – Плод од природата кој лекува

Капината е моќна намирница која помага на телото. Делува за работата на срцето, спречува развој на дијабетес и мозочен удар. Помага за слабеење, имунитет, моќен антиоксиданс е за телото. Ги прочистува цревата, помага за да обезбедиме колаген на телото, го штити желудникот. Има многу минерали, влакна и витамини, помага и […]

Препораки

Кората е најздравиот дел од лимонот – Не ја фрлајте и излечете се од ова

Кората од лимонот е полна витамини и поздрава од самиот плод и сок, а сите ја фрламе. Има витамини Ц и А, калиум и калциум, влакна кои помагаат на срцето, мозокот, имунитетот, нервниот систем и очите. Има својство на антиоксиданс за телото. Помага за одржување здравје на забите и коските, […]

Препораки

Заштитен знак на летото – Дињата е царица на овошјето

Во лето најубаво овошје за разладување покрај лубеницата е дињата. Дињата има 90 проценти вода, полна е витамини Ц, А, Б и калсиум, калиум, магнезиум, фосфор, бакар и манган, тиамин, ниацин. Б6 и пантотенска киселина. Го штити срцето, го штити видот, намалува ризик од астма. Го регулира и крвниот притисок. […]

Препораки

Невен – Дар за кожата

Невенот е дар од природата и помага за здрава и сјајна кожа.Токму поради тоа го има во многу креми и козметички препарати, смирува и разубавува. Елиминира брадавици, помага да зараснат рани, го обновува површинскиот слој на кожата познат како епидермис. Помага за рани и митесери. Успорува процес на стареење и […]