Повеќе

Повеќе

Лоши вести за времето за продолжениот викенд

Времето во Македонија ќе биде претежно сончево со мала до умерена облачност. Попладне ќе има услови за краткотраен локален дожд во планинските подрачја.Утринската температура ќе се движи од еден до девет, а дневната од 19 до 27 степени. Во Скопје ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност […]

Видео, Повеќе, Салати

ЕВЕ КАКО: Направете домашен мајонез за само 5 минути!

Кога купуваме готови намирници, колку и да ни се допаѓаат, никогаш не можеме да бидеме сигурни што има во нив. Затоа ви донесуваме интересен рецепт: Како за 5 минути да направите домашен мајонез? Потребни ви се едно јајце, малку сенф, маслиново масло, сол, бибер и малку сок од лимон. Погледнете […]

Видео, Повеќе

НЕ ФРЛАЈТЕ ПАРИ ЗАЛУДНО: Со салфета до најубава велигденска кошничка

Доаѓа Велигден, најголемиот и најтешкиот Христијански празник. Секако, главниот обичај е вапцањето јајца, но домаќинките се трудат да имаат што поуникатни трпези, колачи, торти, јадења, декорации.За да бидете најдосетлива и најкреативна домаќинка за претстојниот празник, ви нудиме со салфети да направите велигденски кошнички. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Senigallia – Хотел, […]

Видео, Повеќе

ВИДЕО: Офарбајте велигденски јајца со памук – многу е лесно!

Ако се уште размислувате која техника да ја примените ова година за да офарбате јајца за Велигден, ви предложуваме да ја погледнете едноставната метода на фарбање со помош на памук и газа. Повеќе на Gotvi.mk: Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула […]

Повеќе

Офарбајте јајца со вино – нема мачење, јајцата како од бајките

Ова е повеќе од уметност, вапцајте јајца со црвено вино. Ви требаат црвено вино, јајца и оцет. ПОСТАПКА: Јајцата се мијат па се оставаат во оцет околу 30-ина минути. Потоа, се преливаат со црвено вино, за да добијат лилакова боја. Се оставаат во вино половина час. Нека отстојат откако ќе се […]

Повеќе

На Велики Четврток се вапцаат јајца – првото има чудесна моќ

Денеска е Велики четврток, ден кога се фабаат велигденските јајца, на средината на страдалната недела. Според обичајот најпрвин се вапцувале три јајца, а потоа и другите.Првото црвено велигденско јајце според обичаите било наменето на Господ и се викало Господово јајце, второто на домаќинот – главата на семејството, а третото на стоката и […]

Повеќе

Следува продолжен викенд – какво ќе биде времето за Велигден?

Времето во Македонија ќе биде претежно сончево со мала до умерена облачност. Попладне во планинските подрачја ќе има услови за појава на краткотраен дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен и северозападен правец.Утринската температура ќе се движи од нула до седум, а дневната од 19 до 24 степени. […]

Видео, Повеќе

ЗАБОРАВЕТЕ НА БОЈАТА: Офарбајте ги јајцата со пена за бричење – резултатот ФАНТАЗИЈА

Иако звучи чудно, сепак јајца може да офарбате и со пена за бричење. Еве како е можно: Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот Дамки од […]

Видео, Повеќе

Направете велигденски јајца од тесто – НЕМА ДА ВЕРУВАТЕ

Направете велигденски јајца со тесто и чоколада. Ова се највкусните колачиња.   Прочитајте интересни Gotvi.mk рецепти како предлог за Велигденската трпеза: Охридски чомлек ВИДЕО: Како да направите големо чоко Велигденско јајце Велигденска торта ВИДЕО: Рецепт за панакота со јагоди ВИДЕО: Рецепт за брз домашен чоколаден ролат ВИДЕО: Рецепт за еклер […]

Повеќе

Времето со нови изненадувања

Времето утре во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне ќе има услови за појава на дожд претежно во јужните планински региони. Ќе дува умерен северен ветер кој вдолж Повардарието повремено ќе засилува. Утринската температура ќе се движи од нула до седум, а дневната од 16 до […]