Повеќе

Tips & Tricks, Видео, Повеќе

ВИДЕО: Подготовки за Велигден – бојадисајте Велигденски јајца со ластичиња

Интересно видео на Femina.rs како да бојадисате шарени Велигденки јајца со ластичиња. Другите детали погледнете ги во видеото: Погледнете и: ВИДЕО: Традиционално бојадисување на црвени Велигденски јајца ВИДЕО: Како да направите украсни Велигденски јајца ВИДЕО: Бојадисајте 50 Велигденски јајца со боја во капсули ВИДЕО: Бојадисајте Велигденски јајца користејќи чипка ВИДЕО: […]

Видео, Повеќе

ВИДЕО: Не фрлајте храна – Животот и патот на една јагода

Следи го патот на една јагода од нива до фрижидер за да можеме да разбереме колку многу е потребно за да стигне свежата храна на нашата трпеза. Дали знаете дека во светот се фрла многу храна? Со тоа се троши вода, гориво, пари и многу, многу љубов. Како се однесуваме ние […]

Tips & Tricks, Видео, Повеќе

ВИДЕО: Бојадисајте Велигденски јајца користејќи чипка

Подгответе се за Велигденските празници – бојадисајте ги уникатно Велигденските јајца. Постапката можете да ја повторите со повеќе јајца и различни бои. Другите детали погледнете ги во видеото: Погледнете и: ВИДЕО: Традиционално бојадисување на црвени Велигденски јајца ВИДЕО: Како да направите украсни Велигденски јајца ВИДЕО: Бојадисајте 50 Велигденски јајца со […]

Повеќе

Меѓународен саем на храна во организација на училиштето НОВА

Денес, 23.04.2016 година во периодот помеѓу 11 и 15 часот, во просториите на меѓународното училиште „Нова“ ќе се одржи 10от јубилеен Семеен базар 2016. Во рамките на оваа манифестација ќе биде организиран и меѓународен саем на храна – различни национални кујни и уникатни подароци. Како што информираат од училиштето, целта […]

Повеќе

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Принцот Чарлс, престолонаследникот на Британската Круна пие исклучиво традиционален Британски чај со мед. Но, ако зборуваме за неговите кулинарски способности, негова специјалност подготвувањето тост. „Тајната е во доброто запекување на тостот од двете страни. Најголема грешка што луѓето ја прават е тоа што тостот го мачкаат со путер пред да го […]

Повеќе

ФОТО: Џејми Оливер чека петто дете

Џулс (41) и Џејми (40) го очекуваат раѓањето на своето дете во август 2016 година. Двојката во 15годишниот брак има 3 ќерки: Попи Хани (14), Дејзи Бу (12), Петал Блосом (6) и еден син, Бади Беар (5). Додека Џејми е еден од топ Шеф кулинарите во светот, неговата сопруга Џулс […]

Tips & Tricks, Повеќе

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

За сите мераклии на домашната скара, а особено домашните хамбургери или пилешки специјалитети, Gotvi.mk предлог за супер брз и вкусен сос. Потребно ви е: кечап, мајонез, сенф, буковец и лук во прав. Измешајте ги добро состојките и имате готов домашен сос. И толку, работата е завршена 🙂 Овој сос одлично […]

Повеќе, Ресторани

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

Социјалните медиуми целосно ги променија нашите животи, а денес многу луѓе заработуваат пред сé благодарејќи на сопствената идеја и иницијативност на Facebook, YouTube, Twitter, Instagram… Еден од начините на заработка по пат на интернет е и промоција на одредени производи на социјалните медиуми, бидејќи дел од светските компании се подготвени […]

Повеќе

Нови фотографии од ресторанот на Ноле

Светскиот тенисер број еден заедно со својата сопруга ги брои последните недели од отворањето на нивниот ресторан за здрава храна, Eqvita. На Facebook тој напиша: „Eqvita е повеќе од ресторан. Тоа е концепт. Приказна. Да бидам попрецизен, Eqvita е лична љубовна приказна, бидејќи ја делиме заедно со Јелена“. Ресторанот се наоѓа […]

Повеќе

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

„Успеавме!!! Својата страст кон здравата храна Јелена и јас ја преточивме во ресторан кој ќе се вика Eqvita“, напиша вчера на својата официјална Facebook страна тенисерот број 1 во светот, Новак Ѓоковиќ. Официјалното отворање на овој ресторан кој се наоѓа во Монте Карло ќе биде за неколку недели, а брачната […]