Повеќе

Tips & Tricks, Повеќе

Лубеница: Еве зошто треба да ја јадете нејзината кора

Како што веќе објавивме, 91% од составот на лубеницата е вода. Тоа значи дека ја има моќта да нè хидрира за време на жештините без додатните калории, бидејќи лубеницата содржи само 30 калории во 100 грама. Исто така, богата е со витамин А и витамин Ц кои позитивно делуваат на […]

Повеќе

Ирина Шајк: Не разбирам како некои луѓе можат да не јадат!

Згодната Ирина Шајк има едно од најпривлечните тела на планетава, но за светските медиуми истакнува дека воопшто не внимава што јаде. „На паузата на некои од сетовите знам да се заборавам јадејќи и редовно некој од екипата ме прашува: Зарем ти јадеш таква храна“, раскажува таа. Шајк додава дека мног […]

Повеќе, Предјадења

Семките од лубеница помагаат при многу болести

Дознајте колку  семките од лубеницата може да бидат корисни за нашето здравје. За да може да се искористат сите лековити својства од семките потребно е да сомелат или испечат. Семките од лубеница содржат диететски влакна неопходни за нормално функционирање на дигестивниот тракт, помагаат при појава на цревни паразити, како и […]

Повеќе

Ирина Шајк е на романтичен одмор, а еве како ја одржува линијата

Ирина Шајк во моментов е на одмор во Италија, пренесоа светските медиуми. Но, како рускиот модел успева да ја одржува својата линија и која е нејзината тајна? Ние ви откриваме: Ирина вели дека гените кои ги носи придонесуваат за брз метаболизан и добра линија. Исто така, таа вели дека вежба […]

Tips & Tricks, Повеќе

Излечете ги изгорениците од сонцето за еден ден – Природен рецепт

Се изложивте на сонце со недоволно заштитен фактор и ги заработивте првите изгореници?  Заштитата од сонцето е многу важна, но ако ви се случи да ја заборавите кремата за сончање и изгорите, може да имате многу проблеми и да ви се уништи забавата на годишниот одмор. Природниот рецепт содржи неколку […]

Tips & Tricks, Повеќе

ВИДЕО: 7 причини зошто треба да пиете сода бикарбона

Сода бикарбоната е неизбежна состојка при готвењето на некои јадења, но дали знаете за што уште се користи? Сода бикарбоната помешана со вода прави чуда кога се во прашања некои проблеми на  човекот. Погледнете при што помага во видеото: Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска […]

Повеќе

Нов данок во Грција: Секој турист ќе и плаќа до 4 евра дневно на државата

Во Грција од 1. јануари 2018 година  на сила ќе стапи таканаречен „туристички данок“. Тоа значи дека сите туристи во Грција ќе мораат на државата да и плаќаат надомест. Надоместокот ќе изнесува 0,25 до 4 евра за ноќевање во зависност од рангот на сместувањето, а ќе се плаќа во текот […]

Повеќе

Ледено ванила кафе – уживање во летните денови

Направете ледено кафе од ванила со кое ќе се разладите и расоните во летните денови. Повеќе поврзани вести на Готви.мк Пржена банана Напиток кој го менува денот: Смути од кафе и банана Ремек дело во кујната: Леб од банана Видео: Како да излупиме лук, јајце и банана Погледнете ги цените […]

Повеќе

Царот на овошните сокови: Зошто треба да пиете сок од јаболка?

Сокот од јаболко е „цар” на сите овошни сокови. Јаболкото само по себе има голем број витамини и е едно од најздравите овошја.Сокот од јаболко е извор на енергија, полн е со хранливи материи и витамини, меѓу кои А, Ц, К и Б. Овој сок помага за реума, кардиоваскуларни заболувања, […]

Повеќе

Заврши „Пивофест 2016“, организаторите презадоволни – Колку пиво се испило?

14. издание на „Пиво фест“ заврши вчера со настапот на популарната група „Парни ваљак“. Организаторите и општина Прилеп се презадоволни од одекот и манифестацијата ја оценуваат како успешна. „Пиво фест“ прерасна во бренд на Прилеп и на Македонија.  Годинава стотици илјади гости дојдоа од цела Македонија и од странство и […]