Повеќе

Tips & Tricks, Повеќе

ВИДЕО од кое ќе се воодушевите: Најлесен начин за да сервирате и јадете лубеница

Лубеницата е едно од најпопуларните летни освежувања. Постојат бројни начини како да ја исечете и сервирате, а овој е навистина едноставен и практичен. Повеќе детали за тоа погледнете во видеото: Прочитај повеќе на Gotvi.mk: ВИДЕО: Цел живот погрешно сме јаделе лубеница, погледнете како треба Лубеницата е кралица на овошјето – […]

Повеќе

Важни совети пред да започнете со диета

Ако не сте задоволни со својот изглед заради вишокот килограми, ова е одличен момент да преземете нешто во врска со тоа. Диетата започнете ја веќе од утре, но пред тоа прочитајте ги овие совети и обидете се да се придржувате кон нив. Одберете диета што ќе биде во согласност со […]

Повеќе

Измешајте кафе и маслиново – рецепт за пилинг за нега на усните

Кожата на усните лесно се суши и испукува, па често знае да ви се направат рани на кои ниеден кармин не изгледа добро. Токму затоа, добро е повремено да правите брз пилинг со кој ќе го вратите сјајот на вашите усни и ќе изгледаат полно, здраво и сочно. Доволно е […]

Tips & Tricks, Повеќе

Заборавете на ледот – од сега само ова ќе го ставате во пијачката

Сè што ви треба е една исчистена лубеница, без кора и семки и хартија за печење. Замрзнатите коцки од ова овошје се совршен додаток за секој пијалак, од вода до врвно вино, бидејќи ќе го заслади и неверојатно ќе го освежи. Лубеницата исечете ја на коцкички и ставете ја на […]

Повеќе

И оваа година хрватското примоје за оние со подлабок џеб – еве ги моменталните цени

Според пишувањата на „Вечерњи лист“, цените во Хрвстска се повеќе растат. Угостителите желни за брза и поголема заработувачка за време на летната сезона резултира со поскапување на храната кои се повисоки од 30 до 40 посто од вообичаеното. Погледнете ги цените на хрватското приморје појадок со две пржени јајца и […]

Повеќе

Комарци? Рецепт со кој ќе бидете мирни цело лето

Со доаѓањето топлото време доаѓаат и комарците. Имено, кога размислуваме за песочните плажи и долгите топли денови секако ќе се сетиме и на досадните суштества кои зујат и не будат. Иако иако на некои не им сметаат убодите од комарците, постојат луѓе за кои тоа е голема работа. Конзумирањето на […]

Повеќе

Изобилство витамини во чаша – грижете се за здравјето

Летниот период и горештините нè дехидрираат, па потребно е да внесуваме многу течности. Затоа, ви нудиме одличен свеж и здрав сок од повеќе намирници кои ги има во сите маркети.   Поврзани вести на Gotvi.mk: Направете смути од портокал кое децата ќе го обожуваат Напиток кој го менува денот: Смути […]

Повеќе, Препораки, Ресторани

ФОТО: „Македонско село“ – магнет за домашните гости и странските туристи

Новоотворениот комплекс „Македонско село“ е лоциран во с. Нерези во близина на манастирот „Св. Пантелејмон“. Комплексот е изграден во традиционалниот дух на македонската архитектура од 19 и 20 век, составен од шеснаесет автентични куќи со вкупен сместувачки капацитет од 100 гости. Посетителите на “Македонско село” ќе можат да уживаат во […]

Повеќе, Ресторани

Кафе и сок 60 денари – Оваа година одиме тука на море

Вистинско „џабе“. Вака туристите кои минатата година се вратија од летувалиштата во соседна Албанија ги опишуваат цените кои ги нуди нашиот западен сосед. Прекрасна и свежа морска храна, извонредни италијански специјалитети и диви и недопрени плажи. Во делот околу Валона плажите се карпести, односно нема песок туку крупни камчиња. Затоа […]

Повеќе

За неодолива арома во вашиот дом – потребни ви се две намирници

Доколку сакате вашиот дом да мириса неодоливо, ви требаат неколку намирници за да го постигнете посакуваниот ефект. Поврзани вести на Gotvi.mk: Ви здодеа од кафето? – Банана и кикиритки, нешто различно во кујна  Супер рецепт: Леден кафе колач Уметност: Направете фигури од кафе пена Кој е наједноставен трик со кој […]