Повеќе

Повеќе

Кисело смути – Ден полн витамини и енергија

Направете вкусно киселкасто смути. Се лупи се и се става во блендер.   Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да […]

Повеќе

Зачини за ориз – Кои најдобро го надополнуваат вкусот

Постојат зачини кои го прават оризот уште поубав. Деликатесот најдобро оди со ѓумбир и кардамом, куркума и кари. Оди и со каранфилче во прав, црвен пипер и лук во прав, а секако незибежни се вегета, ол и бибер. Ставајте ги овие зачини и секој пат ќе имате различен деликатес. Повеќе […]

Повеќе

Ликер од кафе

Одлична напивка за опуштање… Уживајте! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и пилешко […]

Повеќе

За мека и сјајна кожа – Ви треба намирница од кујната

Маслиновото масло е многу здраво и корисно а служи и за убавина. Може да се користи за миење на лицето. Земете малку маслиново масло и истријте го убаво лицето, со кружни движења. Потоа измијте се убаво со сапун и ставете си крем.Кожата ќе биде нежна и мека без акни. Иsто […]

Повеќе

За да не ве пече ракијата – Чај за испирање рани кој дезинфицира

Ако имате рана на кожата, има лесен начин како да се дезинфицира, без ракија која многу пече. Сварете чај од лаванда и испирајте ја раната. Таа прави дезинфекција на кожата. Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai […]

Повеќе

Леден чај од нане за вистинско освежување

Вистинско освежување во врелите денови… Уживајте! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и […]

Повеќе

Објавена формула: Како да ја пресметате вашата ковид-возраст

Македонското здружение за заштита при работа (МЗЗПР) во соработка со Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) интензивно работи на основање на Центарот на знаење „Епи Ковид-19 БЗР центар“. Во меѓувреме беше издадена и првата публикацијата насловена „Проценка на ризик на работно место при изложеност на Сарс-Ков-2 вирусот“. Целта на оваа публикација […]

Повеќе

Три моќни намирници – Смути кое е бомба за телото од рано наутро

Направете утринско смути полно здравје. Прочитај Gotvi.mk рецепти: Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Шарена тава со зеленчук и пилешко Пилешко во кари сос Пилешко со паста и […]

Повеќе

Што им прави една цигара на крвните садови – Една категорија луѓе се во најголем ризик

Пушењето одамна е познато колку е лошо за здравјето, особено за срцето. Цигарите се и честа причина за смртност. Опасни се особено за луѓе со висок притисок зошто зголемуваат ризик од срцев удар, а оштетуваат и крвни садови.Кога се пуши се стегаат крвните садови, а со тоа нагло расте притисокот. […]

Повеќе

Со што најдобро оди ѓумбир?

Ѓумбирот е здрав и корисен, се пие како чај или се додава во оброци. Ѓумбирот најдобро оди со запечен зеленчук, маринирано месо, како и слатки колачиња со ѓумбир. Ова се најдобрите начини да го искористите. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна […]