Главни јадења

Главни јадења

Поховани сендвич тиквички од рерна

Лесно и брзо до вкусен оброк… На здравје! Повеќе вести на Готви.мк: ФОТО: Фестивал на виното во Македонско село – Втора вечер Почнува Фестивалот на виното во Македонско село – Еве ја програмата „Македонско село“ – магнет за домашните гости и странските туристи Проверете кога имате автобус до „Македонско село“ […]

Видео, Главни јадења

Направете домашен хот-дог за само 10 минути! (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Ретки се оние кои не сакаат хот-дог, а освен во рестораните за брза храна, можете да го подготвите и дома, и тоа за само 10 минути! Подготовката е многу едноставна, а објаснета е чекор по чекор во ова едноминутно видео: Поврзани вести на Готви.мк Брзи роденденски сендвичи ВИДЕО: Појадок за […]

Видео, Главни јадења

Пресече кромид на четири дела и го поли со оцет: Кога ќе видите зошто, веднаш ќе го направите истото! (ВИДЕО)

Поради своите антивоспалителни својства, како и поради антиоксидансите, кромидот се вбројува во најздравите зеленчуци. Во продолжение погледнете неверојатен начин на подготовка на кромид. Потребни ви се кромид, маслиново масло и оцет, а по желба и сол и бибер. Погледнете го начинот на подготовка: Повеќе вести на Готви.мк Брзо и освежително: […]

Видео, Главни јадења

ВИДЕО: Стар рецепт на нов начин – мусаката никогаш не била повкусна

За овој вторник спремете вкусна мусака на поинаков начин. Мелено месо, и компир е се што ви треба за врвен деликатес. Наместо да ги редите компирите во тавче, исечени на кругови, се што треба е да ги издлабите и наполните.Погледнете ја подготовката:   Повеќе вести на Готви.мк: ФОТО: Фестивал на […]

Главни јадења

ТЕСТО ГОТОВО ЗА 10 МИНУТИ: Идеално за вкусни пирошки, лепињи или кифли (РЕЦЕПТ)

Ви пренесуваме брз и едноставен рецепт за вкусно пециво кое е идеално за сите кои немаат време. Тестото за ова пециво кое е готово за десет минути излегува меко, не се лепи за раце, добро се меси и што е најважно – не се распаѓа. Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: […]

Главни јадења, Предјадења

Супа со печено пилешко месо

Одличен начин да го искористите остатокот од печеното месо и да направите вкусно јадење. Повеќе рецепти на Готви.мк: Зеленчукова супа Крем супа од моркови Телешка супа со куркума и брокула Мисиркина супа со јајце Пролетна супа Јагнешка чорба по традиционален рецепт Крем чорба од тиква и компири  

Видео, Главни јадења

Ви здодеа од месо, компири и тестенини? – нов вкус на вашата трпеза

Сите имаме куп работни обврски, а воедно сакаме дома да му го понудиме најдоброто на семејството. Ова е супер идеја за креативен, здрав и вкусен ручек.Погледнете го видеото за потребните состојки и подготовката: Повеќе вести на Готви.мк: Северина со нов спот, а ние ве потсетуваме која диета ја држеше кога […]

Tips & Tricks, Главни јадења

СОВРШЕН ТРИК: Еве како домашното тесто за пица секогаш да ви успева!

Знаеме дека малкумина се оние кои не сакаат да јадат пица. Меѓутоа, често тестото за ова италијанско јадење не ви успева… Со овој рецепт тестото за пица секогаш ќе биде совршено! Повеќе вести на Готви.мк: Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја […]

Главни јадења

Рецепт за турско ќофте

Еден турски рецепт за љубителите на ориенални вкусови! На здравје! Повеќе поврзани рецепти на Готви.мк ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња во доматен сос ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна Домашни ќофтиња Ќофтиња од тиквица ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири Најдобар рецепт за […]

Главни јадења

Компир во сос од лимон

Компирот во сос одлично оди со пикантно месо… Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот 10 „убијци“ на вишокот калории Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како […]