Главни јадења

Видео, Главни јадења

БРЗО И ЛЕСНО: Пилешко на 4 начини (ВИДЕО)

Не е баш интересно да го јадеме истото јадење одново и одново, затоа подгответе пилешко со целосно поинакви вкусови. Во продолжение погледнете 4 едноставни и брзи начини за подготовка на пилешко месо. 1. Пилешко со моцарела, домати и босилек 2. Пилешко со лимон и бибер 3. Пилешко фахита 4. Пилешко […]

Видео, Главни јадења

НОВ ВКУС ВО КУЈНАТА: Буцко компири – повкусно од мусака

Нешто налик на мусака, но со сосема поинаков изглед. Направете буцко компири.Еве што ви треба: Повеќе на Gotvi.mk: Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот 10 „убијци“ на вишокот […]

Видео, Главни јадења

Ќе заборавите на пита со спанаќ, месо и сирење: Рецепт „БОЛИ ГЛАВА”

Направете вкусна пита со тиквици со која ќе заборавите на сите други. Ова е рецептот:   Повеќе на Gotvi.mk: Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот 10 „убијци“ на […]

Видео, Главни јадења

Ружи полнети со спанаќ и сирење

Освен што изгледаат убаво, овие ружи полнети со спанаќ и сирење се многу вкусни… Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на Милица Михаиловиќ: Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој […]

Видео, Главни јадења

Обложете лименка со мелено месо и ставете на скара: Овој рецепт ќе ве воодушеви!

Ако ви здосади класичната скара, која не може да помине без ќебапи, плескавици и колбаси, еве решение! Во пресрет на првомајските празници, времето е идеално да го искористите овој генијален трик со пиво. Испробајте малку поинаков начин за правење скара и воодушевете го друштвото! Потребни ви се само лименка од […]

Главни јадења

БРЗО И ЛЕСНО: Вкусен оброк со млади компирчиња

Ќе ве воодушеви едноставноста на подготовката и добриот вкус. Почна сезоната на млади компирчиња, за многумина омилен зеленчук. Ви предлагаме трик кој ќе ги освои вашето сетило за вкус. Исчистете ги компирчињата, исечкајте ги и испржете ги. Во меѓувреме, подгответе парче фета сирење, шери или обичен домат, рукола и исечкајте […]

Видео, Главни јадења

Пекарски компир по најдобар рецепт

Направете најубав компир од рерна. Пекарски компир по најдобар рецепт: Повеќе на Готви.мк: 10 „убијци“ на вишокот калории Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео) Диетален појадок што ќе ве држи сити Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот ВИДЕО: Направете природен пијалок за […]

Главни јадења, Предјадења

Закрепнете со кремаста чорба од домати и моркови

Некои би рекле дека без супа нема ни ручек. Една од омилените супи на многумина е онаа од домати. Овој пат подгответе ја додвајќи и морков за речиси совршена комбинација. Добар апетит! Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата […]

Главни јадења

ОРИГИНАЛЕН РЕЦЕПТ: Лесковачка плескавица за првомајските празници

Кој уште може да им одолее на специјалитетите од јужна Србија? Сите велат дека лесковачката скара е најдобрата, а ние ви откриваме како да ја направите дома. Потребно е јунешко месо, и тоа од предните делови, врат, плешка…, со додаток на одреден процент лој, но не било кој, туку бубрежен. […]

Главни јадења

Стар рецепт за ориентални ќебапи: Гурманско уживање од јагнешко месо!

Заборавете на обичната скара! Пробајте нешто ново и воодушевете ги своите гости… Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо