Посно и веге

Посно и веге

Потпечен зеленчук со сирење

Ова е вкусен и здрав ручек на кој ќе се радуваат вашите најмили. Токму она што ни треба во летните денови. Еве го рецептот: Повеќе рецепти на Готви.Мк Врап со туна кој се прави за 5 минути Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: […]

Повеќе, Посно и веге, Салати

Анемија, висок притисок… Цвеклото помага во лечењето на 15 болести

Цвеклото навистина има зачудувачки лековити својства. Овој зеленчук е познат уште од времето на Хипокрит и се користел за лекување многу болести, а старите Грци и Римјаните го користеле за намалување на висока температура. Цвеклото содржи магнезиум, хлор, сапонини, бетаин,  флавонодини, јод, цинк, калциум, натриум и природни нитрити. Хлорот во […]

Посно и веге

Освежете се – Направете природен сок од лубеница

Лубеницата содржи големо количество на вода и е одлична за хидратација на телото за време на жешките денови. Прочитајте зошто треба да се јаде лубеница ТУКА Токму затоа еве еден рецепт за вкусен пијалак од лубеница. Сè што ви треба е свежа лубеница, нож и блендер. Срцето на лубеницата исчистете […]

Видео, Посно и веге

ВИДЕО: Направете чај од лубеница – сите ќе бидат воодушевени

Интересен начин за правење на чај од лубеница и диња и уште пооригинален начин за негово сервирање. Децата, гостите, буквално сите ќе бидат воодушевени. Ви треба лубеница/диња, чај и топла вода. Погледнете ги деталите во видеото: Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Сите ќе се прашуваат како ви успеало: Направете торта од […]

Деликатеси, Посно и веге

Ананас на скара – Подгответе се за новини во кујната

Ананасот е здраво и освежително овошје, но можете да го подготвувате на различни начини. Да правите сокови, смути, салати, торти, колачи, па дури и скара. Направете вкусни ражничи од ананас кои имаат фантастичен вкус. Повеќе вести на Готви.мк: ФОТО: Вака расте ананас – Јелена Ѓоковиќ направи бум на Инстаграм Веднаш […]

Посно и веге

Интегрални веге шпагети – пробајте, ќе ви се допаднат

Ако имате дилеми дали интегралните шпагети се еднакво вкусни како и обичните, ве уверуваме дека тоа е така. Не е голема филозофија да сварите интегрални шпагети, а начинот на готвење е ист како и за обичните шпагети. На здравје! Поврзани вести на Gotvi.mk: ВИДЕО: Брзи готварски трикови за совршени тестенини Направете […]

Главни јадења, Посно и веге

Посно и летно: Направете боранија со морков

Вкусен летен и веге ручек со боранија и моркови. Одлично за денешниот ручек. Поврзани рецепти на Готви.мк Повеќе од 80 посни и веге рецепти Потпечена боранија Шарена боранија Леќа со печурки Тавче гравче

Повеќе, Посно и веге

Сите зборуваат за семките од лубеница, но прочитајте колку се здрави семките од диња

Веќе пишувавме дека семките од лубеница помагаат при многу болести и дека се корисни многу за нашето здравје. Но, прочитајте колку се важни здрави семките од дињата: Дињата е нискокалорично овошје кое изобилува со витамини и минерали и содржи голем процент вода, што ја прави идеално овошје за освежување за […]

Tips & Tricks, Посно и веге

ВИДЕО: Погледнете како треба да јадеме лубеница

Откако ќе го изгледате ова видео, дефинитивно ќе го заборавите начинот на кој до сега ја сечевте и сервиравте лубеницата. Едноставно е – земете голем нож и исечете ја лубеницата на коцки според инструкциите во ова видео: За повеќе видеа со кулинарски трикови, рецепти и совети кликнете тука Прочитај поврзани […]

Посно и веге, Препораки

Летен освежителен коктел: Свеж ананас во чаша

Направете коктел за разладување во топлите летни денови. Еве што ви е потребно: Опуштете се и уживајте во летните денови 🙂 Поврзани рецепти на Gotvi.mk ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација 10 „убијци“ на вишокот калории Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео) Диетален појадок што ќе ве […]