Посно и веге

Главни јадења, Посно и веге, Ресторани

Нудли со зеленчук

Билјана, инспирацијата за овој рецепт ја добила во Виена, на Шведенплац, каде вели дека јадела едни од највкусните нудли. Само, овој рецепт е без пилешко месо, па може да го јадат и оние кои постат или се хранат вегетаријански, додава таа. На здравје! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Оризови нудли со […]

Tips & Tricks, Видео, Деликатеси, Посно и веге, Препораки

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Многу вкусен специјалитет кој треба да го пробате. Се прави едноставно, а резултатот е нов деликатес од вашата кујна 🙂 Кромидот исечкајте го на тенки парчиња. Младиот кромид (белиот дел) исечкајте го на кругчиња и запржете го со масло и сол додека да се карамелизира. Повеќе детали погледнете во видеото: Погледнете […]

Главни јадења, Посно и веге

Брзи макарони со зеленчук

Веќе сè е во знакот на пролетта 🙂 Задолжително пробајте го овој одличен рецепт кој ни го праќа Сања. Сервирајте по желба, а доколку не постите или не практикувате вегетаријанска исхрана додадете парчиња кашкавал или пармезан. На здравје! Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти: Макарони болоњезе Неодоливи посни макарони Макарони салата Макарони […]

Посно и веге, Предјадења

ВИДЕО: Ги пресече доматите на пола и за неколку минути направи неодолив специјалитет

Два домати, шпагети, малку маслиново масло и зачинi и ручекот е готов. Многу е едноставно – куварот во видеото ни покажува како набрзина да направиме свеж сос од домати. Ги пресече на пола и ги изренда. За тоа време ги стави шпагетите да се варат. Целата постапка погледнете ја во видеото: […]

Главни јадења, Посно и веге

Турлитава со соја сос

Пренесете го пролетното шаренило на вашата трпеза. Многу вкусен и интересен ручек кој го приготвивме по рецепт на Ана 🙂 Пријатен апетит! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Турли тава со пилешко месо Шарена тава со зеленчук и пилешко Тоа е тој вкус – Мусака во земјена тава Многу вкусно – потпечена […]

Tips & Tricks, Видео, Посно и веге, Предјадења

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Овие брускети се одлични кога ви се јаде нешто диетално, а хранливо или кога сакате да приготвите нешто брзо за себе или за вашите гости. Се прави за 10 минути, а можете да ги земете со себе за на работа како вкусна и лесна ужинка. Деталите погледнете ги во видеото: Повеќе […]

Tips & Tricks, Видео, Посно и веге

ВИДЕО: Како да направите млеко од бадеми

Ова е многу едноставен рецепт, а резултатот е превкусно и природно млеко. Потребни ви се бадеми, вода, блендер и цедилка, а по вкус и екстракт од ванила и цимет. Погледнете ги деталите во видеото: Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: ВИДЕО: Рецепт за панакота со јагоди ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која […]

Tips & Tricks, Посно и веге, Салати

Еве како треба правилно да се мие зелената салата

Мијалникот се полни со ладна вода се ставаат листовите марула. Во водата се додава 1 супена лажица сода бикарбона и малку оцет. Се остава да киснат листовите околу 15 минути. Се вадат од водата, се испушта валканата вода и повторно се полни мијалникот со чиста ладна вода. Листовите киснат околу […]

Десерти, Посно и веге

Баклава

Кој јаде баклава знае дека нема насит додека не се изеде целата тепсија 🙂 Особено ако имате одличен рецепт каков што е овој на Тодор Арсовски: Време на подготовка кое му е потребно на Тодор: 20 минути + печење 1 час СОВЕТ: Доколку сакате да не ви се наберат горните […]

Главни јадења, Посно и веге

Оризови нудли со зеленчук

Уште еден специјалитет, кој е многу вкусен, а го препорачуваме и за сите кои постат, се хранат вегетаријански или се љубители на Кинеската кујна. На здравје! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Повеќе посни и веге јадења прочитајте тука Ориз на мексикански начин Ориз со зеленчук и краби Кинеска кујна: Како да […]