Посно и веге

Посно и веге

Пица по рецептот на познатата холивудска актерка

Пицата на сите ни е омилено јадење, па така ова вкусно уживање не ги заобиколува ниту најпознатите. Холивудската актерка Гвинет Палтроу откри дека пицата е и нејзино омилено јадење и во каков вкус најмногу ужива.  Поврзани рецепти на Gotvi.mk Детски роденден? Еве брз и вкусен рецепт за мини пици ВИДЕО: […]

Повеќе, Посно и веге

Која е основата на секоја холивудска диета?

Секоја ефикасна диета се базира на здрав начин на исхрана. Погледнете ги петте основни правила на секоја холивудска диета: 1.Јадете многу свежо овошје и зеленчук, а особено оние кои немаат шеќери, се базираат на поголемо количество на вода во својот состав и имаат повеќе хранливи материи. На тој начин ќе […]

Посно и веге, Предјадења

Супа со пченка – Кремаста жолта чинија здравје

Направете различна супа и изненадете ги домашните со одличен вкус кој изобилува со здравје. Сè ставете во зовриената вода и мешајте 5 до 10 минути. Ако постите или се храните вегетаријански ставете зеленчукова / посна коцка за супа. Уживајте во вкусот 🙂 Поврзани вести на Gotvi.mk Супа од зеленчук за […]

Посно и веге, Предјадења, Ресторани

Освежително смути со спанаќ, јаболка и банана

Одлична идеја за разладување во летниот период. Направете зелено смути 🙂 Ставете ги систе состојки во блендер и уживајте 🙂 Или едноставно отидете во ресторан Матка во Скопје и тие ќе го направат за вас 🙂 Фотографијата ни ја праќа наш читател, Илија, кој во моментов ужива во ова смути […]

Посно и веге, Предјадења

Едно поинакво освежување: Смути од зеленчук

Направете смути од зеленчук кое заменува цел оброк, а ви помага да останете здрави и во форма: Сè ставете во блендер и уживајте во вкусната чаша со здрав вкус 🙂 Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти за смути: Енергија за цел ден: Почнете го денот со чоколадно смути Адријана Лима открива: Рецепт […]

Посно и веге

Вегетаријанска чорба со грав – супер здрава чинија за викендот

Направете вкусна и здрава вегетаријанска чорба. За овој ручек потребни ви се околу 40 минути.  Поврзани вести на Gotvi.mk: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива […]

Посно и веге

Ви здодеа од готовите супи? – Направете богата супа со компир и кнедли

Ако ви здодеа од готовите супи, направете си домашна вкусна супа полна со зеленчук. Наздравје! Одлично ќе ви дојде пред ручекот! Поврзани вести на Gotvi.mk:  Супа од зеленчук за намалување на килограми Зеленчукова супа Крем супа од моркови Телешка супа со куркума и брокула Мисиркина супа со јајце Пролетна супа […]

Посно и веге

Посно, вкусно и не дебелее: Полнети пиперки на поинаков начин

Навикнати сме на традиционалниот вкус на полнети пиперки со мелено месо, меѓутоа овој посен специјалитет од сега постојано ќе го правите. Ем е вкусно, ем од него нема да се дебелеете. Поврзани вести на Gotvi.mk: Шарени полнети пиперки Полнети пиперки Турли тава по најдобар рецепт Специјалитет на денот: Пита со […]

Десерти, Посно и веге

Лубеницата е кралица на овошјето – вкусна чинија за многу здравје

Сите сакаме во летниот период да се разладиме со лубеница, а освен што е навистина вкусна и освежителна, таа е и извор на витамини и здравје за организмот. Еве што содржи лубеницата: 91% од составот на лубеницата е вода. Тоа значи дека ја има моќта да нè хидрира во пеколните […]

Посно и веге, Препораки, Салати

Се сеќавате на Попај Морнарот? Имаше право кога велеше да јадеме спанаќ

Спанаќот го има во сите маркети и на сите пазари, а мора да признаеме многу е здрав и затоа се препорачува почесто во исхраната. Не залудно Попај Морнарот велеше да се јаде спанаќ за да бидеме здрави и силни. Можеби е тоа само цртан и звучи смешно, но е вистинито. […]