Посно и веге

Tips & Tricks, Посно и веге

Одличен рецепт: Диетален напиток без калории и многу енергија

Зајакнете го метаболизмот со само неколку голтки нискокалорична детоксикациска вода. Овој напиток од јаболка и цимет скоро и да нема калории, може да ви помогне во слабеењето и што е најважно, да ви даде многу енергија. Водата пијте ја секој ден. Совет: Во водата може да исцедите малку сок од лимон, […]

Посно и веге

Чинија преполна здравје: Здрав и брз ручек

Направете вкусен и здрав ручек кој ќе изобилува со бои во чинијата. Повеќе вести на Готви.мк Полнети печурки по најдобар рецепт Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки Динстано телешко со печурки Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки […]

Главни јадења, Посно и веге

Бурито со зеленчук – вкус и изглед кој сите ќе ги освои

Веган бурито со многу зеленчук по рецепт на Влатко Тодоров. Одличен рецепт и уште подобар вкус. Идеален рецепт за оние кои сакаат да воведат повремена промена во исхраната, а особено за сите кои постат или се хранат вегетаријански. На здравје! Повеќе вести на Gotvi.mk: Рецепт за летно бурито со пилешко Печени […]

Главни јадења, Посно и веге, Салати

Октопод салата – рецепт со кој морското добива нова вкусна димензија

За сите љубители на морската храна, а особено октоподот, прочитајте и направете го овој рецепт кој ни го испраќа Тина Алексовска. Украси со што ти душа сака и навали – низ шега ни пишува Тина 🙂 На здравје! Повеќе салати на Gotvi.mk: Врап со туна кој се прави за 5 минути […]

Главни јадења, Посно и веге, Предјадења

Сезона на модри патлиџани – Рецепт кој често ќе го правите

Леа повторно изненадува, и тоа се подразбира дека во позитивна смисла 🙂 Таа ни испраќа рецепт за полнети модри патлиџани кој ќе ве остави без здив. А, и сите на трпезата, па затоа летово овој специјалитет често ќе го готвите. На здравје! Поврзани вести на Gotvi.mk: Полнети печурки по најдобар […]

Tips & Tricks, Посно и веге

Сакате да јадете компир? Прочитајте ги овие 7 кулинарски трикови за совршени компирчиња

Како пржениот компир да биде уште повкусен, што го прави пирето повкусно, како малите и големите да се сварат истовремено и зашто вреди да ја сочувате водата во која се вареле? Пржениот компир ќе биде повкусен ако пред пржењето го оставите во вода околу две минути, го исушите и потоа […]

Видео, Десерти, Посно и веге

Француска пита од праски – рецепт за кој ви требаат 20 минути (видео)

Овој лесен и вкусен рецепт за пита од праски или француски тарт од праски е одлична идеја за освежување во кујната. А, и периодот е одличен бидејќи праските се продаваат и по цена од 15 денари за килограм, така што приготвувањето на овој рецепт нема да ве чини премногу. Еве […]

Tips & Tricks, Посно и веге

Имате несоница – Еве кое овошје треба да го јадете

Ова овошје помага при дијабетес, регулирање на тежината, превенција од рак, нарушувања со дигестивниот систем и други болести. Цитронот е само уште едно од низата овошја кои го штитат нашето здравје. Без разлика дали се работи за црвен или жолт цитрон, и двата вида се богати со витамини А, Ц, […]

Посно и веге

Рецепт за веге ручек со само една намирница: Крцкав пржен карфиол

Направете вкусен ручек за целото семејство. Карфиолот може да има неодолив вкус 🙂 Поврзани вести на Готви.мк ВИДЕО: Брзи готварски трикови за совршени тестенини Направете домашен песто сос со тестенини Совет: Не ја фрлајте, искористете ја водата во која варите тестенини Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: ВИДЕО: Шпагети aлполи Италијанско предјадење […]

Посно и веге

Хармонија на бои и вкусови: Шарено рижото со зеленчук

Направете колоритна и здрава чинија која ќе има посебен вкус. Рижото со зеленчук е одличен оброк за вас и вашите најмили. Поврзани рецепти на Готви.мк Полнет ананас со ориз и пилешко Пудинг од ориз Оризови нудли со зеленчук Ориз на мексикански начин Ориз со зеленчук и краби Пилешка мучкалица со […]