Посно и веге

Посно и веге

ПОСНО И ВКУСНО: Овој петок ќофтиња од леќа

Леќата е традиционално македонско јадење, а за овој петок ви нудиме деликатес токму со него. Еве што ви е потребно. Повеќе на Готви.мк: Крем чорба од тиква и компири Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин Мусака со печурки Мусака со карфиол и мисиркино месо Мусака на ориентален начин Повеќе […]

Посно и веге

РИБА СО ПЕЧУРКИ: Евтин, брз и вкусен ручек

 Рибата е многу здрава намирница која ја пепорачуваат лекарите, па затоа ви нудиме супер рецепт за целото семејство. Повеќе рецепти на Готви.мк: За сите гурмани – Палачинки кватро салами Солени палачинки Палачинките на Леа Посно: Палачинки без зејтин Палачинки за 3 минути Палачинки со мед и ореви Американски палачинки по […]

Посно и веге

Почнува Вегефест 2016

Денес и утре (30 и 31.10.2016 година) во Младинскиот културен центар (МКЦ) во Скопје се одржува петтиот Вегефест – настан за поддршка и промоција на вегетаријанската исхрана и начин на живот. Организатори на Вегефест се Здружението за заштита на животните „Анима Мунди“, а настанот е поддржан од страна на програмата Civica […]

Посно и веге

ТРАДИЦИОНАЛНО КАКО И СЕКОЈ ПЕТОК: Посен деликатес

За сите оние кои ја почитуваат традицијата и постат секој петок, имаме супер рецепт. Направете посни пирошки со ајвар. Повеќе на Готви.мк: Полнети пиперки Турли тава по најдобар рецепт Специјалитет на денот: Пита со мелено месо Лесковачка урнебес салата – одлична промена во кујната Веге рижото Печени тиквички со пилешко […]

Десерти, Посно и веге

Палачинки без јајца и млеко

Овој рецепт потекнува од античка Грција и е највкусниот доказ дека врвен десерт може да се направи и без јајца и млеко. Уживајте! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: За сите гурмани – Палачинки кватро салами Солени палачинки Палачинките на Леа Посно: Палачинки без зејтин Палачинки за 3 минути Палачинки со мед […]

Главни јадења, Посно и веге

Лосос во маринада

Ако немате идеја за следниот ручек, подгответе вкусен лосос во маринада… На здравје! Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk Црвена здрава чинија: Направете чорба од цвекло Освежително и здраво: Смути од шумски плодови и цвекло Домашен рецепт со кој повеќе нема ни да помислите на цвекло од тегла Релаксирајте се: Чај […]

Посно и веге, Препораки

Памела Андерсон е вегетаријанка – Еве ги нејзините рецепти

Памела Андерсон, која се прослави со една од насловните улоги во серијата „Чувари на плажата“, деновиве е актуелна по изјавите дека поради минатите актерски улоги мажите во кревет ја третирале како проститутка. Но, русокосата убавица е актуелна и по својата фондација „Памела Андерсон“, каде меѓу другото се бори и за […]

Посно и веге

ПОСНА ТРПЕЗА: Вкусна манџа за овој петок

Направете вкусна посна манџа за овој посен петок. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО: Пица која се прави во филџан за неколку минути Вистински пица деликатес Ултра брзи пица мафини Вегетаријанска пица Пица а ла Бица Домашна пица Домашна пица капричиоза Посно и вкусно: Фурнарини за 1 минута    

Главни јадења, Посно и веге

Ќебапи и гравче на посната трпеза: Идеален ручек за денеска

 За посната среда ви нудиме посен и вкусен ручек од ќебапи со црвено гравче. Повеќе вести на Готви.мк: Повеќе од 80 посни и веге рецепти Потпечена боранија Турли тава по најдобар рецепт Специјалитет на денот: Пита со мелено месо Лесковачка урнебес салата – одлична промена во кујната Веге рижото Печени […]

Главни јадења, Посно и веге

Вкусни соја шницли

Шницлите можат да бидат еднакво пикантни и кога се без месо. На здравје! Поврзани вести на Gotvi.mk: Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот 10 „убијци“ на вишокот калории Ако појадувате ќе ослабете и ќе го […]