Author: Готвимкд Editor

Tips & Tricks

Овие 4 намирници никако не смеете да ги замрзнувате!

Замрзнувањето е многу ефикасен начин кога сакате да ги сочувате намирниците, но некои намирници не е добро да ги замрзнувате бидејќи веќе нема да бидат здрави, а нема да го имаат и истиот вкус. 1. Храна која содржи голема количина течност Краставици, ротквици, лубеница и портокали никако не смеете да […]

Tips & Tricks

Чај од камилица против болки

Наместо лекови против менструални болки или грчеви кои ги мачат голем број жени, подобро би било да испиете чај од камилица или нане, советуваат добро упатени билкари. Тие тврдат дека мачнина, повраќање или главоболка на овој начин се отстрануваат успешно како и кога ќе испиете лек за тоа. Непријатната болка […]

Tips & Tricks, Видео

Сакате да грицкате чипс? Направете го сами во микробранова! (ВИДЕО)

Кога следниот пат ќе ве фати голема желба и ќе посакате да грицкате чипс, направете го сами! Знаете ли колку брзо и едноставно можете да направите чипс во микробранова печка со минимална количина масло? Излупете го компирот и исечете го на што потенки парчиња… Погледнете: Повеќе рецепти на Готви.мк Која […]

Десерти

Палачинки од блендер: Десерт готов за 5 минути!

Сте слушнале ли за палачинки од блендер? Се работи за десерт кој се подготвува за само 5 минути, а поради своите состојки идеален е за оние кои внимаваат на исхраната. Покрај тоа, вкусот е неверојатен, затоа набавете состојки и започнете со подготовка. На здравје! Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk: Чоко палачинки […]

Tips & Tricks, Видео

Трикови кои ќе ви ја олеснат работата во кујна (ВИДЕО)

Во кујна, секоја помош е добредојдена, па така, овие совети сигурно ќе ви помогнат – без разлика дали сте искусен готвач или само повремено подготвувате јадења. Погледнете ги овие феноменални трикови: Повеќе вести на Готви.мк Брзо и освежително: Смути од шумски плодови ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не […]

Деликатеси, Повеќе, Посно и веге

Еве како сами да подготвите здрав кечап

Сите знаеме дека производите купени во продавници се полни со конзерванси и вештачки состојки, па затоа ви претставуваме одличен и проверен рецепт за домашен здрав кечап. СОВЕТ: Ако сакате кечапот да трае подолго ставете еден конзерванс. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Дали некогаш сте виделе долги јајца? Нема да верувате како се […]

Tips & Tricks, Повеќе

Направете го ова пред спиење и веќе нема да имате проблеми со килограмите

Како би успеале да ја одржиме саканата тежина, потребно е да ги исфрлиме вечерните грицки, а најдобро би било кога би успеале грицките да ги замениме со оваа мешавина. За нашиот организам да ги согори мастите, потребен му е одмор, но и адекватен начин на исхрана. Ако не сакате да […]

Видео, Главни јадења

СЈАЕН ТРИК: Подгответе пица во тава (ВИДЕО)

Ако сакате пица, но немате време да вклучувате рерна, имаме вистинско решение за вас. Своето омилено јадење можете да го подготвите и во тава, само важно е да имате капак. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк Вкусен појадок Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал […]

Tips & Tricks

Знаете ли зошто оревите се толку здрави!?

Покрај тоа што се вкусни, оревите се и многу здрави. Од секогаш се сметале за важни за интелектуалните способности, а некои дури и го споредуваат изгледот на оревот со обликот на човечкиот мозок. Постојат дваесетина видови ореви и воглавно сите може да се јадат. За едно дрво со ореви да […]

Tips & Tricks

Не знаете како да ги исчистите садовите? Со овој трик ќе бидат како нови!

Постојано се мачите со валкани садови? Не грижете се, го имаме вистинскиот трик за вас… За вашите садови да изгледаат како нови, потребни ви се само малку сол и оцет. Во прилог погледнете како да ги „светнете“ садовите: Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Неверојатен рецепт со кој може да ги оставите […]