Author: Готвимкд Editor

Повеќе

Еве што ќе ви се случи ако испиете мед и вода на празен стомак!

Веројатно веќе  знаете дека е корисно консумирањето мед, но знаете ли што се случува кога со медот ќе испиете и вода? Ставете лажица мед во чаша млака вода и измешајте. Секое утро на празен стомак и тоа брзо (може и пред спиење). ЗА ШТО ПОМАГА: Го зајакнува имунитетот Одличен е […]

Tips & Tricks

Постои нешто слатко кое можете да го јадете колку сакате!

На светот постои слатко, кое би можеле да го јадеме секој ден. Доколку помисливте на чоколадо и на вкусните млечни десерти не сте во право. Се работи за желе! Редовното консумирање овошно желе, желе бонбони, џемови и мармалад со желе поволно влијае на здравјето. Доколку консумирате мармалад и други намирници […]

Повеќе

Дали е здраво да јадете мусли за доручек?

Како брз и лесен оброк многумина консумираат мусли, но дали е тоа исправно? Со јогурт или млеко, муслите се вистински избор затоа што содржат квалитетни масти и влакна и се добар извор на белковини. Бидејќи доручекот, според нутриционистите, е главен оброк, така муслите се најдоа на топ листите за оброци […]

Видео, Главни јадења, Предјадења

Лиснати погачици со кашкавал (ВИДЕО)

За денес ви донесуваме рецепт за меки и вкусни лиснати погачици… Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на Милица Михаиловиќ: Повеќе на Готви.мк: Градинарска пита – направете вкусен фамилијарен ручек за помалку 150 денари Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви Рецепт за вистински пица деликатес Полнети печурки […]

Главни јадења, Предјадења

СТАРСКИ БУЧКУРУШ: Лесна чорба за чистење на организмот!

После скарите и прејадувањата, телото моли за чинија топла чобра… Старскиот бучкуруш паѓа како мелем на рана. Телото посакува чорба која го чисти телото од насобраната храна и токсини. Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми […]

Видео, Десерти

ПОЛНЕТИ ЈАГОДИ: Сочен и лесен десерт готов за 5 минути! (ВИДЕО)

Доколку трагате по едноставен, а оригинален десерт чија подготовка не бара многу време и труд, „полнетите јагоди“ се вистинско решение! Уживајте! Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач […]

Видео, Десерти

Едноставна подготовка, фантастичен вкус: Брз колач од гриз и мармалад! (ВИДЕО)

Рецепт за мирисен, сочен и брз колач од мармалад и гриз. Сè се мери во шолја од 200 мл. Повеќе на Готви.мк: ЛЕСНО И БРЗО: Домат чорба со кнедли ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука Вистинска уметност: Рецепт за солена […]

Видео, Главни јадења, Предјадења

Традиционала турска ѓул пита (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Турските специјалитети се омилени ширум светот, а оваа пита, откако еднаш ќе ја подготвите, ќе посакате што почесто да ја правите. Декоративното и вкусно солено предјадење е совршено за секоја трпеза… Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – […]

Видео, Главни јадења

Воздушеста кајгана од рерна: Кој ја пробал, веќе му е омилено јадење!

Јадење кое буквално ќе ве остави без здив… Добрата кајгана е одличен начин да во телото внесете хранливи и здрави материи. Ви донесуваме идеја како да направите малку поинаков омлет со млеко, кој ќе го воодушеви целото ваше семејство! Во вангла ставете 6 јајца, 300 мл млеко и лажичка сол, […]

Десерти

Бомбици со банана и мелени бисквити готови за 10 минути!

Ќе добиете вкусни залаци за миг! Не се мачете со правење рафаело топчиња, овие се многу подобри! Уживајте во десертот! Повеќе рецепти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без […]