Author: Готвимкд Editor

Видео, Десерти

Брза овошна торта готова за 20 минути (ВИДЕО)

Искористете го сезонското овошје и направете ја оваа вкусна торта…   Уживајте! Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Јадете го ова и кажете му збогум на целулитот Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот 10 „убијци“ на вишокот калории ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки […]

Видео, Главни јадења

Уштипци од тиквици (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

За доручек, за вечера, како предјадење… – направете вкусни уштипци од тиквици по рецептот на Милица Михаиловиќ: Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог: Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Посно: Палачинки без зејтин Палачинки за 3 минути Палачинки со мед и ореви Американски палачинки по врвен, а едноставен […]

Десерти

НЕ СЕ ПЕЧЕ: Торта од три состојки – готова за само 15 минути!

Ледената торта е многу прилагодлива па за неа можете да користите сладолед од чоколадо, јагоди или било кој друг за вас драг вкус… Тортата се подготвува за само 15 минути, а воопшто не ви е потребна рерна!   Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: […]

Десерти

НЕОДОЛИВИ: Бомбици од кикирики и кокос

Неодоливи топчиња кои ќе го освојат вашето срце… Уживајте! Повеќе рецепти на Готви.мк: Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации Десерт готов за 20 минути Конечно: Највскуниот десерт […]

Главни јадења

Ќофте на медитерански начин – ќе го обожавате! (ВИДЕО)

Немате идеја што да зготвите за ручек, еве одличен предлог – направете ќофте на медитерански начин… Се пече на 200 степени околу 60 минути. Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на Милица Михаиловиќ: Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња во доматен […]

Видео, Главни јадења

ПО ТУРСКИ РЕЦЕПТ: Катмер бурек за сите прилики (ВИДЕО)

За ручек, вечера или доручек… Катмер бурек, единствен оброк за семејството и пријателите. Можете да го послужете со јогурт, пиво, а идеален е како доручек или вечера. Деталите за начинот на подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на Милица Михаиловиќ:   Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете […]

Главни јадења

Ручек за вистинските гурмани: Рамстек во сос од печурки!

Задолжително направете го ова јадење, сите ќе бидат воодушевени!   Добар апетит! Поврзани вести на Gotvi.mk Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости […]

Tips & Tricks

НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Брокулите најдобро е да се подготвуваат на пареа

Најпопуларниот начин за подготвување брокули кај нас е варење. Но, така се уништуваат сите вредни нутриенти од овој зеленчук – витамини од Б групата и витамин Ц, па дури и глукозинолатите за кои научниците веруваат дека се борат против канцерогени клетки. Тие се разложуваат при готвењето во вода. Брокулите најдобро […]

Видео, Главни јадења

Јунешко со зеленчук подготвено во рерна

Подгответе вкусно јунешко месо со зеленчук… Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на Милица Михаиловиќ: Поврзани вести на Gotvi.mk Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки Рецепт за […]

Tips & Tricks

СТРУЧЊАЦИТЕ УВЕРЕНИ: Овошните сокови го спречуваат дејството на лековите

Консумацијата на овошни сокови заедно со лекови кои се користат при терапија за карцином, срцеви заболувања или за намалување на високиот крвен притисок, драстично ја намалуваат нивната ефикасност, пишува Дејлимејл. Освен што соковите од портокал, јаболоко и грејп го намалуваат дејството на наведените лекови, негативно влијаат и на ефикасноста на […]