Author: готвимк

Видео, Десерти

Подгответе го миксерот: Чоколадна торта со кокос – совршен спој

Направете вкусен чоколаден десерт, совршен спој на кокос и чоколада. Подготовката погледнете ја во видеото Повеќе на Готви.мк: Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Десерт готов за 20 минути Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: […]

Видео, Деликатеси

ВИДЕО: Донесете ја новогодишната магија на трпеза

Дедо Мразовци, Снешко, ѕвездички…сите новогодишни и снежни лудории донесете ги на трпезата.Направете супер новогодишна храна и украси со помош на неколку намирници.   Повеќе на Готви.мк: Торта „Мрзлива домаќинка“ – смешно име, одличен вкус Рафаело торта – рецепт кој сите ќе ви го бараат ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта […]

Повеќе

На денешниот празник е забрането да се јаде ова

Денеска е Св. Алимпиј Столпник.Овој чудесен Алимпиј се роди во Хадријанополис, во Пафлагонија. Првин беше ѓакон во катедралната црква на градот, а подоцна се повлече и се настани на некои елински гробишта, што се наоѓаа надвор од градот. Таму изгради црква, а до црквата висок столб, па се искачи на стобот […]

Главни јадења

Среде палентата стави јајце – вкусот кој носи спомени во ново руво

Сите уживаме во вкусот на палента која не враќа во детството, но овој пат ви нудиме да го надополните вкусот кој носи спомени од трпезите на нашите баби и мајки. Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Сите полудеа по овој рецепт – од сега ќе правите само вакви компири ВИДЕО: Како да […]

Препораки

Лекува многу болести но во овој случај може да убие

Ако консумирате ѓумбир, добро е ова да го знаете. Иако тој лекува многу болести, многу е здрав и олеснува артритис, хемороиди и секакви тегоби и грчеви, сепак во одредени ситуации е штетен по здравјето, а еве и кои.Трудниците НИКАКО не смеат да го консумираат, тој може да доведе до болки […]

Повеќе

Снег или сонце? – викенд временска прогноза

Времето во Македонија ќе биде претежно сончево, кон крајот на денот со мала до умерена облачност. Претпладне по одделни котлини ќе има слаба магла.Утринската температура ќе се движи од минус девет до нула, а дневната од девет до 15 степени. Во Скопје слично време, претежно сончево, кон крајот на денот […]

Забава

Има две деца а изгледа како божица – еве што јаде Џесика Алба

Џесика Алба, убавата холивудска актерка има родено две деца, а и понатаму е како божица. Таа ја должи линијата на појадокот кој го јаде секојдневно.Таа јаде салата полна со морков кој има бета-каротенин кој во телото се претвара во витамин А, и помага за слабеење и регенерација. Тука е и […]

Препораки

Еден месец не јадела чипс – резултатите запрепастувачки

Чипс, смоки, грицки…тие ни се омилено мезе на сите без исклучок, но знаеме дека се штетни. Истражување покажа дека ако се исклучат овие намирници од исхраната, ќе бидеме поздрави. Првите неколку дена ќе почувствувате ретки главоболки, подобар сон, помал стомак, нема да бидете надуени, а како што ќе ја одржувате […]

Деликатеси

Декемвриски специјалитет: Пржена зелка како совршен додаток

Декември е месец на новогодишна магија, на сарма, зелка и сите специјалитети кои ние ги правиме за празниците. Ви нудиме супер декемвриски ручек, пржена зелка.     Послужете со палента, ориз или пире и најважно од се, Гответе со љубов 🙂 Повеќе на Готви.мк: Хороскопските знаци и храната – што […]

Повеќе

Сопственичка на ресторан му дала работа на бездомник: Две недели подоцна сфатила дека…

Во март 2016 година, бездомник залутал во ресторан во Минеаполис. Таму налетал на сопственичката Цесија Абигејл и ѝ побарал пари. „Зошто немаш работа“ – го прашала Цесија. „Знаеш дека на мене ништо не ми е дадено бесплатно?“ Бездомниот маж Маркус, ѝ објаснил дека колку и да сакал да се вработи, […]