Author: готвимк

Pastes

Вакви тестенини не сте пробале: Шпагети со праз и кикирики

Направете сосема необичен деликатес од италијанската кујна со две супер намирници, праз и кикирики. Повеќе рецепти на Готви.мк: Шарени полнети пиперки Полнети пиперки Турли тава по најдобар рецепт Специјалитет на денот: Пита со мелено месо Лесковачка урнебес салата – одлична промена во кујната Веге рижото Печени тиквички со пилешко и […]

Препораки

Дрвена или пластична даска за кујна? – едната е легло на бактерии

Некои користат дрвена, некои пластична, но ние ви откриваме која даска се препорачува во кујната.Пластичните даски веднаш добиваат гребнатини од ножевите, а тие невозможно е да ги исчистите. Затоа, се легло на бактерии. Од друга страна, помалку бактерии има кај дрвените даски, бидејќи кај нив не се прават расекотини во […]

Видео, Главни јадења, Деликатеси

ВИДЕО: Ви здодеа од вообичаените ручеци? – овој заслужено го носи епитетот деликатес

Ако ви здодеа од вообичаените идеи за ручек и закуски, ви нудиме нешто што заслужено го носи епитетот деликатес. Ананас со зеленчук во рерна е идеално решение за љубителите на промени во кујната и правите гурмани.Едноставно е и брзо, се што ви треба е прикажано во видеото.   Повеќе на […]

Препораки

ВНИМАВАЈТЕ: Зафаќа минијатурен дел од кујната а е легло на бактерии

Иако сите се грижиме за кујната и ја чистиме, бидејќи тоа е најважното место во домот каде се подготвува храната, сепак постојат мест кои се валкани и се легло на бактерии колку и да ги чистиме и колку скапи средства и да употребуваме.Се работи за мијалникот кој треба да се […]

Главни јадења

Засукајте ги ракавите: Необична пита со шери домати

Ако ви здодеа од вообичаените пити со месо, сирење,зелка, компир или спанаќ, ви нудиме нов деликатес. Засукајте ги ракавите и да почнеме: Повеќе на Готви.мк: Палачинки за гурмани ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Крем чорба од тиква и компири Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин […]

Повеќе

Прескокнувате оброк за да слабеете? – правите огромна грешка

Многумина со цел да загубат неколку килограми решаваат да не појадуваат, па затоа прашањето е дали знаете што се случува со вашиот организам дококу не појадувате? Ако прескокнувате оброк всушност без да знаете правите огромна грешка. Во организмот се случуваат неверојатни процеси. Паѓа нивото на шеќер во крвта што влијае […]

Повеќе

Земјотрес во Скопје

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, утринава регистрира земјотрес чии епицентар се наоѓа во источниот на на Скопското епицентрално подрачје.Овој земјотрес се случи во 03 часот и 11 минути со Рихтерова […]

Препораки

Зелени зрнца здравје: Милион причини да јадете грашок

Грашокот е здрава намирница која треба почесто да ја внесувате во исхраната. Според тврдењата на професорот Хадемар Банкхофер од Виеан, грашокот содржи многу белковини и ја потикнува изградбата на мускулната маса.Тој го намалува холестеролот, и со големата количина на магнезиум во себе, го штити телото од стресови. Исто така е […]

Видео, Главни јадења

ВИДЕО: Кашкавал кој се топи – лазања со овој додаток е деликатес

Го обожавате вкусот на сочна лазања со кашкавалот кој се топи во устата? Ви нудиме нов одличен вкус со деликатесот кој сите го обожаваат.Направете лазања со компири од која ќе ги излижете прстите. Сите состојки и начинот на подготовка се прикажани во видеото:   Повеќе на Готви.мк: Полнети печурки – […]

Десерти

Бело уживање: Посни рафаело топчиња

Направете посни рафаело топчиња кои имаат богат вкус и арома. Повеќе на Готви.мк: Видео: Како да излупиме лук, јајце и банана Погледнете ги цените во рестораните и кафулињата во Грција Погледнете ги цените во супермаркетите во Грција Нови правила за влез во Грција – Дали дојде крај на „патлиџан“ туризмот? […]