Author: готвимк

Видео, Главни јадења

ВИДЕО: Босанска сарма со сос – ќе ја пробате и ќе посакате уште

Ова е солен деликатес за кој ќе можете да јажете само сакаме уште! Листови зелка за сарма, месо и неколку намирници за вкусна босанска сарма.Се што ви треба погледнете во видеото објавено на Јутјуб.   Повеќе на Готви.мк: Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега Ќе ве врати во […]

Препораки

Чешмата е полна со отрови и бактерии – прочистете ја водата со една намирница

Не е тајна дека цевката од каде истекува вода е полна со бактерии и нечистотии, па сега ви нудиме начин како да се спасите од нив и тоа со само една билка.Познато е дека чешмата содржи минерали, но и бакар, алуминиум, нитрати, инсектициди…што секако не е добра вест. За среќа, […]

Повеќе

Викендов нова промена со времето – УХМР најави што не чека

Времето во Македонија ќе биде сончево. Ќе дува слаб претежно јужен ветер.Утринската температура ќе се движи од минус седум до еден, а дневната од седум до 13 степени. Во Скопје ќе биде сончево со слаб јужен ветер. Утринската температура ќе се спушти до минус три, а дневната ќе се искачи […]

Препораки

ФОТО: Заедно имале 360 килограми, мебелот пукал под нив – оваа диета направила чудо

Заедно имале 360 килограми, а за само 12 месеци овој пар успеал да симне многу килограми и да се преполови.26-годишната Лекси Рид кога се запознала со 28-годишниот Дени имала 218 килограми, а тој пак 127. Заедно внесувале и до 8,000 калории на ден, а потоа за една година им се […]

Препораки

Супер вест: Компирот не дебелее – токму напротив!

Цел живот погрешно сме мислеле, компирот не дебелее, туку сосема спротивното, помага да ја одржиме фит формата.Испитаници биле подложени на мени во кое секој ден имало по една порција компири подготвени на здрав начин. Се покажало дека тој помага за слабеење. Екстрактот од компир помага со своите масти и хидрати […]

Повеќе

ЗДРАВА ХРАНА ЗА НАЈМАЛИТЕ: Домашна кашичка за бебе

Ако имате мало бебенце во домот, тогаш сигурно главната грижа ви е да се храни здраво и да се развива правилно.Затоа, ви нудиме здрав и вкусен рецепт за каша полна витамини.       Повеќе на Готви.мк: Прекрасно: Џенет Џексон бремена во својата 50 година (ФОТО) Белите патики ќе бидат […]

Салати

Рецептот на Малахов: Оваа салата буквално ги јаде вашите килограми

Тој има напишано повеќе од 60 книги и знае точно што треба за слабеење и здрава исхрана. Русинот Малахов објави рецпт за салата која топи килограми. Повеќе на Готви.мк: Крем супа од моркови Телешка супа со куркума и брокула Мисиркина супа со јајце Пролетна супа Јагнешка чорба по традиционален рецепт […]

Видео, Главни јадења

ВКУСЕН РУЧЕК: Поховани пиперки со фил од сирење

Необично, вкусно, за прави гурмани. Направете поховани пиперки полнети со сирење.     Повеќе на Готви.мк: Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите […]

Препораки

На пилешкото месо се почесто има вакви линии – еве што значат и како да ги препознаете

  Ако сте ги забележалЕ белите траки кои се појавуваат на пилешкото месо, тогаш ние го имаме одговорот што тие всушност значат. Стручњаците предупредуваат дека тие значат пореметување на тонусот на мускулите кај животите, а тоа го покажало едно италијанско истражување. Според истражувањето, делот на протеини е значајно намален, додека […]

Повеќе

Бешамелот и доматниот сос ќе станат минато: Нов рецепт за кари сос

Направете неверојатно вкусен кари сос каков што не сте јаделе до сега. Доволен е за четири лица, а ќе го направите за 30 минути.       Повеќе на Готви.мк: Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите БЕСПЛАТНО: Домашни средства за […]