Author: готвимк

Видео, Главни јадења

БРЗ ЕВТИН РУЧЕК: Запечен компир по врвен рецепт

Сите сме љубители на компири, а овој рецепт дефинитивно ќе ви ги разбуди сите сетила. Совршен и брз ручек за вас.Кога имате многу обврски, ова е идеално решение: Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки Како да ослабете според хороскопскиот знак? Хороскопските знаци и храната […]

Tips & Tricks

Имате брадавици по телото? – една евтина намирница ќе ги реши за секунда

Ако имате брадавици по телото кои секако го уништуваат естетскиот изглед, тогаш ви нудиме решение кое е евтино, природно и многу ефикасно.Ви треба само чешне лук, а постапката е следна: Изгмечете чешне лук и ставете ја на брадавицата, залепете ја со фластер и одозгора ставете завој. Оставете да отстои 30 […]

Препораки

Намирницата која предизвикува контроверзии: Дали треба да користиме путер во исхраната?

Ретко која намирница предизвикува толку контроверзии како путерот. Се користи во секакви јадења, торта, колачи, но не спаѓа во најздравите намирници.Многу истражувања покажуваат дека една лажица путер на ден го намалува ризикот од дијабетес. Ова го покажуваат истражувањата од Универзитетот од Харвард. Сепак, треба да се јаде умерено бидејжи го […]

Повеќе

ВРЕМЕНСКА: УХМР најави промена на времето

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне особено во западните делови облачноста ќе се зголемува. Ќе дува слаб до умерен претежно јужен ветер.Утринската температура ќе се движи од минус еден до шест, а дневната од 11 до 19 степени. Во Скопје сончево со мала до […]

Видео, Десерти

Исправени индијанки – десерт за кој сите ќе бараат рецепт

Сите ќе ви бараат рецепт за овој десерт. Вксуни и исправени индијанки.Погледнете ја подготовката и потребните намирници:   Повеќе на Готви.мк: Торта „Мрзлива домаќинка“ – смешно име, одличен вкус Рафаело торта – рецепт кој сите ќе ви го бараат ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече ВИДЕО […]

Препораки

Домашен сок од портокал, подобар од скапите сокови: 7 литри од кило портокали

Направете вкусен домашен сок од портокал со само килограм портокали, со кои ќе добиете цели седум литри сок. Подобар од сите сокови кои ги купувате, а чинат многу пари. Повеќе на Готви.мк:   Мајката на Јелена Крлеуша: Еве како конечно ја победив зависноста од храна! Адријана Лима открива: Рецепт за […]

Препораки

Балканот полуде за оваа билка: Дар од Бога, а со хектар земја се заработуват 12.000 евра

Аронијата е билка која со право го носи прекарот билка која е дар од Бога.Популарна и се повеќе барана на пазарите, со аронијата ќе го заштитите здравјето, ќе го подобрите имунитетот, ќе ја прочистите крвта. Го намалува холестеролот, делува за слабеење, го намалува ризикот од срцеви и други тешки болести. […]

Салати

Бејк ролс салата: Превкусно за секоја сезона

Супер салата која ќе ја јадете и зимо и лето. Повеќе на Готви.мк: За секоја прослава – Тигар торта ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот Вистинска уметност: Рецепт за солена торта Црно бела торта ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот Најдобар рецепт […]

Посно и веге

Рецепт за Велигденскиот пост: Палента со печурки

Направете вкусен посен деликатес со палента со најубав сос од печурки.       Повеќе на Готви.мк: Кои се омилените јадења и пијалоци на Енрике Иглесијас? ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса Како да ослабете според хороскопскиот знак? Торта „Мрзлива домаќинка“ – смешно име, одличен […]

Видео, Десерти

Благи ролнички – се прават побрзо и од бомбици

Направете супер ролнички кои се совршен десерт.   Повеќе на Готви.мк: Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите […]