Author: готвимк

Meat, Главни јадења

За многумина Македонци ова е омилено јадење: Направете вкусен џигер

Вкусен пилешки џигер по најдобар рецепт, доволен за две лица. За еден час ќе имате супер јадење на трпеза. Повеќе на Готви.мк: Крем чорба од тиква и компири Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин Мусака со печурки Мусака со карфиол и мисиркино месо Мусака на ориентален начин Повеќе рецепти […]

Повеќе

Четири потреси во Македонија – од утрово серија земјотреси

Четири потреси се регистрирани од утринава во Македонија. Првиот со јачина од 5,1 според Рихтер, почувствуван од Грција е најсилниот во серијата потреси. Овој земјотрес беше почувствуван во 00 часот и 23 минути со Рихтерова локална магнитуда 5.1. Според досегашните податоци, земјотресот беше почувствуван во  Гевгелија и Богданци со интензитет од […]

Препораки

Никогаш не купувајте кујна во оваа боја – носи несреќа и сиромаштија

Фенг Шуи е древна кинеска техника која ни помага да одбереме прави елементи за куќата и да ги поставиме на правото место, за да имаме среќа, пари и хармонија. Кога се работи за кујната, катчето кое куќата ја претвара во дом, многу е важно каква боја ќе одбереме.Избегнувајте црвена кујна, […]

Tips & Tricks

ХРОНО ИСХРАНА: Јадете што сакате, колку сакате, а слабеете – што е тајната?

Хроно исхраната е посебен начин на исхрана во кој јадете што и колку сакате, а губите килограми.Основната идеја за режим на исхрана по одредено време потекнала од францускиот лекар Alain Delabosa, кој го има регистрирано својот програм во 1986 година. Овој програм претрпел бројни промени во светот. Предност е тоа […]

Видео, Салати

ВИДЕО: Стави варени јајца во краставици – резултатот совршенство

Неколку јајца и зеленчук во краставица за супер салата. Овој генијален рецепт ќе ви ги разбуди сите сетила. Подготовката е прикажана во видеото: Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед Пудинг од ориз Чоколадна баклава Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди Неодоливо вкусна: Домашна торта со […]

Повеќе

Силен земјотрес ја стресе Македонија

Силен земјотрес со јачина од пет степени според Рихтер, синоќа го потресе Валандово, а бил почувствуван и во Струмица, Гевгелија, Дојран, Богданци и Неготино.Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, на регистрира […]

Видео, Повеќе

ВИДЕО: Може да гледате како се крчка – од сега пица ќе се прави вака

Компанијата Pica kraft направи сад за печење пица, на отворено. Од садот може да ја видите пицата како крчка.Неодоливо, светот се заљуби во ова.     Повеќе на Готви.мк: Посно: Палачинки без зејтин Палачинки за 3 минути Палачинки со мед и ореви Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт Палачинки […]

Повеќе

Ловеше риби кога го фати ова во мрежата – заработи милиони

Кахид ал Синани, рибар од арапската држава Оман во својата ловечка мрежа пронајде нешто лигаво, по што стана милионер, пишува „Дејли Мејл“.Се работи за амбра, отпадок од дигестивниот систем на кит. Некои тоа го нарекуваат и „пловечко злато“, а се користи во козметичката индустрија. Таа состојка овозможува мирисот на парфемот […]

Pastes, Повеќе

Сос за тестенини со сланина – задоволство да се готви во кујната

strong>Познати ни се болоњезе сосот, бешамел сосот, слатко-киселиот сос, но овој сос кој е помалку познат има супер вкус и одлично се комбинира со тестенини. Повеќе на Готви.мк: Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед Пудинг од ориз Чоколадна баклава Чоко палачинки со […]

Десерти

Највксуниот десерт се прави во еден здив: Мачмелоу торта

Направете вкусна мачмелоу торта која е вистинско бело и пенасто уживање на кое најмногу ќе му се радуваат дечињата. Повеќе на Готви.мк: Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации Десерт готов за 20 минути Конечно: Највскуниот десерт за кој […]