Author: готвимк

Препораки

Народот вели “Здрав како дрен” – еве зошто е тоа така

Дренот е литтопадно дрво кое изобилува со здравје. Не за џабе народот вели Здрав како дрен.Дренот има многу витамини и минерали, тие го јакнат имунитетот, помагаат за пролив кај децата и возрасни, за слузокожата на цревата, за повеќе железо во крвта. Помага за кожни инфекции и болести, па затоа пијте […]

Предјадења

Смути со шери домати – нов здрав вкус во кујната

 Направете шери смути кое изобилува со здравје. Повеќе на Готви.мк: Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета Портокалово смути – за да бидете активни цел ден Смути од лубеница за почеток на денот – чувар на вашето здравје Идеален појадок за викендот: Шарено смути за ден […]

Видео, Главни јадења

ВИДЕО: Испече житарки во тава – НЕВЕРОЈАТНО, ќе го направите истото

Нареди житарки и корнфлекс, па стави гумени бонбони и ги испече.Десет минути во тава на 200 степени и добивате совршено предјадење или вечера. Вашето мени е побогато за уште еден супер рецепт.     Video by: @tiphero | tag @dinner & use our hashtag #dinner for a chance to be […]

Pastes, Видео

ВИДЕО: Сос за тестенини каков што не сте пробале

Ова е највкусниот рецепт за сос за тестенини.Стави павлака за готвење, путер, тиква и лукче, па ги стави тестенините. Ќе го правите секој ден.     Video by: @pinchofyum | tag @dinner & use our hashtag #dinner for a chance to be featured! – ⠀⠀⠀Follow👉 @dinner ⠀⠀⠀Sigam👉 @dinner ⠀⠀⠀⠀Olha👉 @dinner […]

Препораки

Суво грозје – спречува тешки болести, јадете го почесто

Сувото грозје е намирница која треба почесто да ја консумирате, а еве и зошто е тоа така.Сувото грозје е богато со фенол и ги штити клетките од стареење, спречува развивање бактерии, ги штити коските и ја олеснува тврдата столица. Сувото грозје е и моќен афродизијак. Повеќе на Готви.мк: Како да […]

Tips & Tricks, Видео

ВИДЕО: Со една салфетка е можно ова – ќе заборавите се досега

Божиќ е празник кој сите го сакаме и го поминуваме во семејна атмосвера, со блиски роднини, како и пријатели. Ако сакате да уживате и да бидете најкул домаќинка за празниците, тогаш погледнете ја оваа идеја за совршена декорација во облик на лист.Сите пријатели ќе се воодушеват.   Повеќе на Готви.мк: […]

Забава

ФОТО: Додека ние се мрзнеме – фолкерката ужива во сонце и коктели

Додека сите се мрзнеме, убавата српска фолкерка Александра Пријповиќ беше во Дубаи каде уживаше во коктели и сонце.Фолкерката со фотките се пофали на социјалните мрежи. Повеќе на Готви.мк: Цеца со нов албум, а ние ви откриваме што јаде за да има таква линија ВИДЕО: Анастасија ја објави Цеца облечена во […]

Видео, Десерти

Торта од палачинки и нутела – совршено вкусно

Направи палачинки, стави нутела, банани, овошје и топено чоколадо.Оваа торта ги руши сите граници.     ❤️Sit Down Check Amazing 15 Second Videos🔛 LIKE❣Follow @foodvideodiy TAG Who Would love that✌🏼️ 🎥 #ideia #cake #tutorial #diy #diyvideos #donuts #dessert #DESSERTGASM #chocolate #nutella #nutrition #mel #favorite #bolo #cakelover #love #emoji #delicious #love […]

Видео, Деликатеси

ВИДЕО: Исече кругови кромид и ги стави во ладна вода – превкусно!

Зема две главици кромид, стави ладна вода, пиво, брашно и презла, па ги испржи на масло. Ова е најоригинален рецепт за похован кромид кој одлично оди со пиво, особено за време на претстојните празници. Wow😍😍 A video posted by Best Food Posts And Tutorials (@foodvideo.s) on Dec 20, 2016 at […]

Препораки

Има повеќе калциум од млекото – сусамот е полн здравје

Сусамот е одличен додаток за вкусни кифли, лиснати, леб, пици и многу други деликатеси. Знаеме дека има убав вкус, но не знаеме колку е здрав.Сусамот ги прочистува органите за варење на храната, лечи цревни паразити и хемороиди. Богат е со манган, магнезиум, селен и калциум, намалува ризик од рак, го […]