Author: готвимк

Десерти

ДЕСЕРТ КОЈ ГИ БУДИ СИТЕ СЕТИЛА: Чоколадно уживање за викендот

Направете вкусен десерт со кој весело ќе го заокружите саботното попладне, и воедно ќе ги израдувате вашите најмили.Подготовката е едноставна, потребни се малку состојки, а се ќе ви стане јасно откако ќе го погледнете следното видео. Повеќе слатки задоволства на Готви.мк: Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до […]

Tips & Tricks

СМЕ ЖИВЕЕЛЕ ВО ЗАБЛУДА: Штетно е да се јаде три пати на ден!

Ако секој ден јадете три оброци во точно определен период, тогаш правите грешка. Истражувањата покажуваат дека рутинското јадење може да ни нанесе повеќештета отколку здравје.Повременото прескокнување на оброците може да биде покорисно за здравјето отколку строгото држење до рутината на три оброци – вели историчарката Ебигејл Керол. Вели дека ниедно […]

Главни јадења

ВИДЕО ИДЕЈА: Нареди компири во тава – резултатот совршенство!

Супер брз и супер вкусен ручек кој ќе ги собере вашите најмили на трпеза. Се што витреба се компири, масло и кашкавал кој дава неодолив шмек на јадењето.Овој супер рецепт лесно се прави и уште полесно се јаде. Погледнете ја подготовката: Повеќе вести на Готви.мк: Кинеска кујна: Како да зготвите […]

Предјадења

ДРЕВЕН РЕЦЕПТ ЗА ДОЛГ ЖИВОТ: Чај за долговечност

Чаевите делуваат позитивно на нашето здравје, но овој чај кој се употребува во тибетската медицина, лечи буквално се и помага да живееме долго. Повеќе вести на Готви.мк: Брза диета според вашата градба на тело Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот Диета […]

Главни јадења

Супа од карфиол полна здравје – оружје против есенските настинки

Направете супа од карфиол која ќе ве стопли и ќе ве направи имуни на настинките и вирусите во есенските денови. Повеќе рецепти на Готви.мк: Зеленчукова супа Крем супа од моркови Телешка супа со куркума и брокула Мисиркина супа со јајце Пролетна супа Јагнешка чорба по традиционален рецепт Крем чорба од […]

Повеќе

Утрово земјотрес ја стресе Македонија

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, утринава на 08.10.2016 година, регистрира земјотрес од соседна Р. Грција.Овој земјотрес се случи во 02 часот и 33 минути, со Рихтерова локална магнитуда 4.0. Истиот беше […]

Tips & Tricks

Проблеми со надуеност и болки во стомакот? – со ова тегобите ќе исчезнат

Еден зачин е решението за чувството на тегови и болки во пределот на абдоменот. Ако имате проблем со варењето на храната, се што ви треба е кардамом.Тој помага за ублажување на болки, служи како прочистувач на телото, лечи халитоза, астма и бронхит. Исто така, помага и за депресија. Поврзани вести […]

Tips & Tricks

Грешки при јадењето поради кои се дебелееме

Иако мислиме дека знаеме се, верувајте, што се однесува до храната, за некои нешта сме била во заблуда. Ова се најчестите грешки поради кои имаме проблеми со килограмите или немаме тело какво што ние посакуваме.Никогаш не вежбајте по оброците, бидејќи иако мислите дека ќе ја истрошите енергија, се случува спротивното. […]

Повеќе

Земјотрес синоќа почувствуван во Скопје

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, вчера , регистрира земјотрес од источниот дел на скопското епицентрално подрачје.Овој земјотрес се случи во 01 часот и 06 минути, со Рихтерова локална магнитуда 1.6. Истиот […]

Главни јадења

ВИДЕО: Не сте ни помислиле дека може да се направат вакви компири!

Компирите се одличен избор, имаат одличен вкус, ги сакаат сите генерации, а убави се како и да се подготват.Веројатно те пржеле, печеле и вареле компири, но на ова не сте се сетиле. Погледнете го овој рецепт: Повеќе рецепти на Готви.мк: Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Рецепт за […]