Author: готвимк

Видео, Десерти

Ставете го во микро и бројте до десет: Брз чоколаден колач

Сите знаеме колку работните обврски не исцрпуваат и ни одземаат од денот. Ако сакате да го изненадите семејството со брз чоколаден десерт, ви нудиме нешто што се прави многу лесно и брзо во микро печка.Еве го начинот на подготовка, објаснет детално, чекор по чекор во видеото на Домачи рецепти. Повеќе на […]

Забава

ФОТО: Марјана Станојковска покажа како готви – еве каква домаќинка е

Марјана Станојковска, убавата лото-девојка, се пофали како готви. Таа објави фотографија од торта која самата ја направила. Па, изгледа освен што е убава, Марјана е и добра домаќинка. Повеќе на Готви.мк: Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Десерт готов за 20 минути Конечно: Највскуниот десерт […]

Видео, Деликатеси

Е ОВА Е ДЕЛИКАТЕС, РЕГИОНОТ ПОЛУДЕ: Лазања со палента

Сигурно дека и да сте најискусната домаќинка, не сте се сетиле да го направите ова.Лазања со палента, совршен спој на омилениот италијански деликатес и вкусот на детството. Еве како се прави и што ви е потребно:   Повеќе на Готви.мк: Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем […]

Видео, Препораки

РЕТКО КОЈ ЌЕ ВИ ГО КАЖЕ РЕЦЕПТОТ: Оваа смеса  е УБИЕЦ на сите инфекции во телото

Ова е најмоќниот природен антибиотик за телото, тоник од дамнешни времиња, кој ретко кој ќе ви го каже.Ви треба лук, куркума, кромид, ѓумбир, вода, јаболков оцет и рен. Еве како се подготвува и користи: Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Senigallia – Хотел, бар и ресторан кој стана уште едно обележје на […]

Видео, Главни јадења, Деликатеси

СЕ ТОПИ ВО УСТА: Компир на бугарски начин  

Нешто ново и вкусно, а и какво може да биде кога е компир во прашање. Оваа намирница е најпопуларна и никогаш не излегува од мода. Ние ви нудиме нов деликатес, компир на бугарски начин.   Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки […]

Видео, Предјадења

Кифлички од само четири состојки

Направете совршени кифли од ни помалку ни повеќе туку само четири состојки.На каналот на Моја мала кухинја е прикажано што ви треба и како се подготвуваат кифличките. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите БЕСПЛАТНО: Домашни средства […]

Повеќе

Надвор кочан како да е зима – викенд временска прогноза

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно и студено со засилен северен ветер, особено повеќе ќе биде изразен вдолж Повардарието и во источните делови.Утринската температура ќе се движи од минус четири до четири, а дневната од шест до 13 степени. Во Скопје променливо облачно и студено со сончеви периоди. Ќе […]

Tips & Tricks, Видео

ПОМОШ ЗА ДОМАЌИНКИТЕ: Исчистете го одводот за секунда со оваа смеса

Со помош на оваа смеса може да го исчистите одводот и затнатите цевки.Еве што ви треба и како се користи: Повеќе на Gotvi.mk: Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на […]

Видео, Препораки

Моќна диета со кисело млеко

Иако звучи неверојатно, оваа диета со кисело млеко ќе ви помогне да бидете во топ форма.Се е прикажано во видеото:   Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на […]

Препораки

Старите ја нарекуваат дар од бога: Има повеќе железо од спанаќ, лечи се па и анемија

Копривата е билка за која често знаеме да заборавиме, а е особено здрава.Иако за жал денеска младите ја доживуваат како непопуларна билка, старите имаат друго мислење, таа е особено ценета и применета од нивна страна, а има и 1.000 причини зошто е тоа така. Таа има витамини и тоа Ц, […]