Author: готвимк

Препораки

Хронично сте уморни и ненаспани? Направете ја оваа природна смеса во кујната

Ако сте хронично уморни, ненаспани или заморни, направете смеса во кујната за енергија и виталност. Го забрзува метаболизмот, ја прочистува крвта, ги елиминира вишокот маснотии во телото и помага за имунитет. Ова е природен напиток за чистење на крвта, но следниот третман направете го по пауза од шест месеци. Природните […]

Десерти

Вкусни и сочни чајни колачи со кокос – Готови за 10 минути, идеалнен рецепт за празниците

Ако ви се пријаде нешто благо, влезете во кујната и за десет минути ќе излезете оттаму со вкусен десерт. Вкусни чајни колачи со кокос, ова е рецептот: Добар апетит Повеќе рецепти со десерти на Gotvi.mk: Деликатесни бомбици Обланда бомбици – вистински хит Преубава обланда со кокос ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна […]

Главни јадења

Сигурно нема да изедете само една – Полнети пиперки по деликатесен рецепт

Полнетите пиперки се добра и вкусна идеја за ручек, но овој рецепт е посебен. Ви го пренесуваме за да имате неодолив ручек на трпеза: На здравје! Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Полнети пиперки со сирење Брускети со печени пиперки Пиперки полнети со зелка Домашни пиперки во павлака Полнети пиперки со пилешки гради […]

Главни јадења, Предјадења

Ова утро нека започне со топли и крцкави лепчиња – Одлично за со шолја јогурт

Направете вкусен, топол и крцкав појадок однадвор, а внатре мек како душа. Ова е рецептот и начинот на подготовка: Добар апетит! Послужете ги со јогурт или павлака 🙂 Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Појадок од стар леб Леб кој не дебелее Појадок во шолја Појадок со кој ќе топите килограми Кралски појадок […]

Препораки

Заборавете на изгладнувања и диети – Превенција од дијабетес, помага за слабеење

Малкумина слушнале за моќниот зеленчук со име Чичока, уште познат како див компир. Во некои земји е хит во кулинарството, а причината не е модерниот начин на живот, туку здравствените придобивки. Во традиционалната медицина листовите и коренот се користат како лек, а важен е и за фармацијата. Изобилува со витамини […]

Десерти

Повкусни од крофни – Мафини со цимет, извадете ги калапите и фатете се за работа

Вкусни мафини кои потсетуваат на крофни со цимет. Ова е рецептот, како и начинот на подготовка: На здравје и уживајте во вкусот на овој десерт 🙂 Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Мафини со ореви и цимет Нутела мафини Сочни банана мафини Највкусен рецепт за солени мафини Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно […]

Деликатеси

Не сте јаделе ваков сос – Се прави со тиквички, а оди со секое јадење

Направете нешто ново и вкусно. Сос со тиквички кој е идеален за секоја пригода и секое јадење. Со оглед на тоа дека е посен, супер е и за Божиќниот пост. На здравје! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Поховани батаци Батаци во сос Гурмански батаци Вкусни месни залаци Пита со мелено месо и […]

Препораки

Ги елиминира штетните паразити – Помага и за главоболка, но и алеригии

Маслото од црн орев е многу корисно и здраво, а помага за да се ослободиме од сите несакани паразити во телото. Помага и при главоболка, болки во вратот и грбот, алергии, неправилна работа на штитната жлезда, како и намалена енергија. Инаку, црниот орев е дрво високо 30 метри. Расте во Северна […]

Десерти

Исечете банана па врз неа ставете јајце – Вака се прават здрави палачинки

Ова се најздравите палачинки од само три состојки.Верувале или не, може да се направат и вака, а толку се вкусни. На здравје! Повеќе рецепти со десерти на Gotvi.mk: Променете ситница и палачинките нема да бидат жилави Деликатесни бомбици Обланда бомбици – вистински хит Преубава обланда со кокос ВИДЕО: Рецепт за еклер […]

Tips & Tricks

Природни решенија против лошиот здив – Не помага само пастата за заби, правете го и ова

Редовното миење на забите и чистење со конец е задолжително за забите да не се расипуваат и здивот да е свеж, но понекогаш тоа не е доволно. Ако сакате свеж здив, тогаш ќе ви помогнат бонбони од ментол, како и шолја средно топол, но незасладен чај. Исто така, пиењето многу […]