Author: готвимк

Повеќе

И богатите „гладуваат”: Ова се најлудите диети на светските ѕвезди

Познатите ѕвезди имаат куп пари, но сепак буквално гладуваат за да имаат витко тело и да изгледаат сексапилно.Кристина Агилера, познатата пејачка, за светските медиуми повеќепати има изјавено дека држи Обоена седмодневна диета. Таа јаде храна во иста боја во зависност од денот. Првиот ден од диетата јаде само бела храна, […]

Meat

Неодолив мирис на сочно месо во кујната: Ловечки шницли на трпеза

Направете вкусно месо од кое дефинитивно ќе ги илижете прстите.  Поврзани вести на Gotvi.mk: Салата со рукола и пилешко Полнети тиквици Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо Цезар салата […]

Предјадења

Сендвич без леб – да, можно е!

Иако ви звучи чудно, може да направите вкусен сендвич без леб. Ние ќе ви покажеме како Прсти ќе излижете! Поврзани вести на Gotvi.mk: Имате бајат леб дома? – наместо да го фрлате направете деликатес ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб […]

Главни јадења

Јадење кое одговара на секое годишно време

Направете вкусен рецепт кој може да се јаде во било кој дел од денот и било кој дел од годината. Поврзани вести на Gotvi.mk: Изненадете го семејството со полнети запечени тиквички Полнети тиквици Боранија со тиквичка – посен и многу вкусен ручек Ќофтиња од тиквичка Печени тиквички со пилешко месо […]

Предјадења

Зелено бела салата полна витамини

За летните денови направете си зелено бела салата која изобилува со витамини и свежина и почнете го денот здраво  Поврзани вести на Gotvi.mk: Печени тиквички со пилешко и зеленчук Салата со рукола и пилешко Полнет ананас со ориз и пилешко Pad Thai со пилешко Гравот не е само за манџа […]

Повеќе

ВИДЕО: Оваа билка има во секоја продавница: Ослободете се од здодевните инсекти

Оваа билка ја има насекаде и е добар лек против разните видови инсекти: комарци, пајаци, бубашваби, лебарки, мравки, а дури и глувците бегаат од неа.Станува збор за нането кое е евтино и достапно за сите и од чиј мирис бегаат сите инсекти. Употребете го свежо, засадете го или направете концентриран […]

Повеќе

За сите љубители на кинеската кујна: Дали знаете зошто стапчињата се споени?

Многумина ја сакаат кинеската кујна, но не го знаат ова. Познато е дека овие оброци се јадат со стапчиња, но знаете ли зошто тие се држат споени?Дрвениот дел од стапчињата на врвовите има многу поголема и поважна улога отколку што мислевме. Тој дел постои за да не си го извалкате […]

Препораки

Рецепт со кој ќе живеете здраво и ќе изгледате одлично

Лимонада со краставици е одличен напиток за детоксикација и освежување на организмот. За пет минути направете здрав пијалок.  Поврзани вести на Gotvi.mk: Саси вода – пијалок за детоксикација на организмот на горештините Дами не грижете се: Направете маска за лице со која ќе исчезнат брчките Смути од лубеница за почеток на денот – […]

Деликатеси

Ќе се изненадите: Торта од ајвар – вистински деликатес

Ова предјадење е одлично и сите ќе го обожаваат. За еден час направете оброк за осум лица. Еве што ви е потребно:   Наздравје! Поврзани вести на Gotvi.mk: Вкусен појадок Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт […]

Повеќе

Портокалово смути – за да бидете активни цел ден

Направете вкусно смути од праски и моркови кои сега ги има по одлична цена и во изобилство на пазарите и мркетите во земјава. Поврзани вести на Gotvi.mk: Смути од лубеница за почеток на денот – чувар на вашето здравје Направете смути од портокал кое децата ќе го обожаваат Хранливо и […]